Наукова періодика України Український соціум


Панькова О. В. 
Напрями та механізми участі інститутів громадянського суспільства у створенні захищеного простору внутрішньо переміщених осіб в Україні / О. В. Панькова, О. Ю. Касперович // Український соціум. - 2018. - № 4. - С. 53-69. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Usoc_2018_4_6
Зміни, що відбулися в українському суспільстві протягом 2014 - 2018 рр., довели значущість і ефективність соціальної самоорганізації українських громадян, діяльність громадянського суспільства в Україні перейшла на якісно новий рівень. З весни 2014 р. роль громадянського суспільства у вирішенні проблем внутрішньо переміщених осіб була і залишається дуже важливою. Аналіз ситуації з ВПО в Україні свідчить, що протягом останніх двох років сталися серйозні зміни, які потребують уточнення пріоритетів, основних напрямів і завдань практичної діяльності, форм та методів взаємодії між основними соціальними суб'єктами, що забезпечують захист прав ВПО. Основними серед зазначених змін, порівняно з початковим періодом вимушеної внутрішньої міграції, є такі: стабілізація чисельності ВПО; зниження волонтерської активності щодо допомоги ВПО; зростання ролі державних органів і структур у вирішенні проблем ВПО; зниження суспільного інтересу до проблем ВПО; скорочення міжнародної підтримки проектів і програм, спрямованих на розв'язання проблем ВПО; завершення процесу інтеграції ВПО до приймаючих громад; зростання чисельності ВПО, які вже не планують повертатись у колишні місця проживання. Водночас стабілізація ситуації з ВПО поєднується з фактичною відсутністю за останні два роки помітної позитивної динаміки у вирішенні їх основних проблем, що свідчить про недостатню ефективність діяльності держави та інших соціальних суб'єктів у цій сфері. З урахуванням цих змін необхідним є перехід від ситуативного реагування на гострі проблеми, пов'язані з виживанням ВПО у критичній ситуації, до систематичної комплексної діяльності, спрямованої на повну інтеграцію ВПО до приймаючих громад на постійній основі. Науково-методичний підхід до переходу від загальних принципів та пріоритетів до конкретної практичної діяльності щодо захисту прав ВПО доцільно будувати на засадах та критеріях захищеного простору. Визначення напрямів формування захищеного простору ВПО у приймаючих громадах через залучення інститутів громадянського суспільства доцільно здійснити відповідно до ключових сфер життєдіяльності людини - соціальної та культурної взаємодії, економічної активності, політичної активності та забезпечення базових потреб. Таким чином, базовими напрямами участі громадянського суспільства у створенні захищеного простору ВПО є сприяння встановленню конструктивних соціальних зв'язків ВПО і громади та забезпеченню продуктивної зайнятості й розвитку підприємництва серед ВПО, відновлення всіх прав ВПО щодо участі у політичному житті та забезпечення базових потреб ВПО у житлі, харчуванні, медичному обслуговуванні, освіті, соціальних послугах на рівні, не нижчому за гарантовані державою стандарти.
  Повний текст PDF - 541.895 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Панькова О.
  • Касперович О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Панькова О. В. Напрями та механізми участі інститутів громадянського суспільства у створенні захищеного простору внутрішньо переміщених осіб в Україні / О. В. Панькова, О. Ю. Касперович // Український соціум. - 2018. - № 4. - С. 53-69. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Usoc_2018_4_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Панькова Оксана Володимирівна (соціологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського