Наукова періодика України Біологія тварин


Lobachova I. V. 
The addition of stimulation scheme with anti-esterase substances improves the ewe lambing rate / I. V. Lobachova, V. S. Yakovchuk // Біологія тварин. - 2019. - Т. 21, № 4. - С. 58-64. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2019_21_4_10
Більшість порід овець виявляють сезонність репродукції. Для можливості осіменіння поза естральним сезоном вівцематки одержують гормональну стимуляцію. Базова схема стимуляції охоплює обробку гонадотропінами на фоні попередньої гестагенізації. Найзручнішою формою тривалого насичення організму гестагенами є вагінальний песарій. Проте ефективність такої схеми не завжди достатня. Припускається, що однією з причин може бути подразнення стінок піхви матеріалом песаріїв, а один зі способів зменшення цього - обробка тварин речовинами, які впливають на окремі ланки нервової системи. Мета досліду - порівняти ефективність базової схеми стимуляції статевої активності овець в анестральний сезон зі схемою, доповненою застосуванням препарату з антихолінестеразною активністю прозерин. Для цього формували 2 групи (контрольну та дослідну) 2-річних вівцематок, яких утримували в одному загоні. Гестагенізацію усіх тварин започатковували 11 квітня встромлянням піхвових песаріїв з гестагеном (кронолон, 30 мг/пес., "Intervet"), які вилучали 23 квітня. Для стимуляції фолікулогенезу 22 квітня усім тваринам ін'єктували по 500 ІО препарату сергон (Чехія) - 1 мл 2,5 %-го масляного розчину прогестерону. Крім цього, усім тваринам у дні вставки та вилучення песаріїв ін'єктували по 2,5 мл препарату супераміно-C (Південна Корея), який містить суміш незамінних амінокислот та вітамінів групи B. Прозерин у дозі 1 мл на ін'єкцію на голову ін'єктували дослідним тваринам двічі - у дні вставки та вилучення песаріїв. Усіх тварин без перевірки на наявність статевої охоти штучно осіменяли свіжоотриманою спермою 1 раз у день 3 доби поспіль з початком на наступний день після вилучення песаріїв. В дослідній групі ягнились 91,6 % тварин, в контрольній - 70,6 %. Багатоплідність за ягніння у дослідній групі становила <$E1,18~symbol С~0,19> гол./гол. У порівнянні з <$E1,68~symbol С~0,34> гол./гол. у контрольній. Показник плодючості за ягніння у дослідній групі становив 108,5 проти 118,5 % у контролі, за відлучення у 2-місячному віці - 83,3 проти 74,1 %. Результати досліду показали, що доповнення базової схеми 2-разовою обробкою препаратом з антиестеразною дією прозерин зменшує багатоплідність, але збільшує результативність осіменіння та покращує виживаність ягнят до відлучення, що загалом сприяє збільшенню ефективності гормональної стимуляції статевої активності овець в анестральний сезон. Припущено, що позитивний вплив нейротропного препарату зміг проявитись завдяки одночасному насиченню організму тварин сумішшю незамінних амінокислот та вітамінів групи B.
  Повний текст PDF - 403.235 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Lobachova I.
  • Yakovchuk V.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Lobachova I. V. The addition of stimulation scheme with anti-esterase substances improves the ewe lambing rate / I. V. Lobachova, V. S. Yakovchuk // Біологія тварин. - 2019. - Т. 21, № 4. - С. 58-64. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2019_21_4_10.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського