Наукова періодика України Економіка і прогнозування


Bogdan T. 
Ukraine's fiscal adjustment in European context / T. Bogdan // Економіка і прогнозування. - 2016. - № 4. - С. 7-24. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/econprog_2016_4_3
Розглянуто причини боргової кризи у ЄС і проблеми фіскальних консолідацій, які ведуть до скорочення величини державного боргу, але водночас стримують темпи економічного зростання у країнах ЄС. У загальноєвропейському контексті загострення протиріч боргових економік проаналізовано проблеми стійкості державного боргу та ефектів фіскальної консолідації в Україні, гострота яких у нашій країні була підсилена внутрішніми економічними дисбалансами і зовнішньою воєнною агресією. Розраховано величину циклічно скоригованого первинного балансу Зведеного бюджету України у 2014 - 2015 рр., що засвідчує вплив дискреційної фіскальної політики на сукупний попит, очищений від впливу макроекономічних тенденцій на показники доходів і видатків бюджету. Встановлено, що за розміром циклічно скоригованого первинного балансу Зведеного бюджету (6,2 % ВВП) у 2015 р. Україна стала "чемпіоном" серед країн з ринками, що формуються, і розвинених країн, які звітують до "Fiscal Monitor" МВФ, а величина фіскального імпульсу в Україні того ж року становила 4,3 % ВВП. Оцінено набір інструментів фіскальної консолідації, що застосовувалися в Україні, на предмет їх відповідності цілям соціальної справедливості і підтримки темпів економічного зростання у довгостроковому періоді. Класифіковани заходи зі збільшення доходів бюджету чи скорочення його видатків як корисні та шкідливі для економічного зростання країни. Узагальнено макроекономічні та фінансові фактори, які впливають на величину фіскального мультиплікатора, а також з використанням методичного підходу Н. Батіні та ін. оцінено короткостроковий та середньостроковий фіскальні мультиплікатори в Україні. Розміри мультиплікаторів - 0,4 та 1,3 відповідно - дозволили оцінити економічні ефекти фіскальної консолідації в Україні у 2014 - 2015 рр. Зокрема, встановлено, що фіскальне стиснення у зазначений період стане причиною зменшення реального ВВП України на 8,9 % в цілому упродовж 2014 - 2018 рр. На основі одержаних кількісних оцінок і якісних висновків запропоновано ряд практичних заходів для відновлення боргової стійкості та мінімізації негативних економічних наслідків фіксальної консолідації.
  Повний текст PDF - 612.291 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Bogdan T.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Bogdan T. Ukraine's fiscal adjustment in European context / T. Bogdan // Економіка і прогнозування. - 2016. - № 4. - С. 7-24. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/econprog_2016_4_3.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського