Наукова періодика України Економічний вісник Донбасу


Бутенко А. І. 
Подолання асиметрії в податковій системі України / А. І. Бутенко, Н. Л. Шлафман, О. В. Бондаренко // Економічний вісник Донбасу. - 2016. - № 3. - С. 121-129. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecvd_2016_3_16
Визначено поняття асиметрії податкової системи як порушення основного класичного принципу її побудови, сформульованого Адамом Смітом, - справедливості оподаткування, тобто рівного обов'язку всіх платити податки, але виходячи з реальної платоспроможності фіскально зобов'язаних осіб. Виявлено асиметрії податкової системи країни на трьох етапах процесу суспільного відтворення: організації виробництва, розподілу і споживання. Визначено, що існуючі асиметрії в оподаткуванні призводять до зубожіння більшої частини населення, що тягне за собою скорочення внутрішнього ринку товарів і послуг. Доведено, що для усунення асиметрії податкової системи необхідно засновувати розподіл основної маси податкового тягаря і визначення ставок окремих видів податків на принципі соціальної справедливості. При оподаткуванні майна цей принцип виражається в застосуванні знижених податкових ставок або повного скасування податку за видами і складом майна, необхідних для забезпечення гідного проживання громадян, і в застосуванні підвищених податкових ставок щодо майна, використовуваного як предмети розкоші. При оподаткуванні доходів цей принцип забезпечується за рахунок застосування так званої "подвійної прогресії" ставок прибуткових податків: за видами і за розмірами доходів. Крім того, доведено, що оподаткування не повинно перешкоджати законному праву кожного громадянина самостійно, своїми силами і засобами, в законному порядку, забезпечувати гідне проживання для себе і своєї родини. У разі застосування податкового режиму, який завдає прямої і непоправної шкоди здатності громадянина самостійно забезпечувати існування своє і своєї родини, цьому громадянину повинен бутинаданий вибір або альтернативного (пільгового) податкового режиму, або можливість вибору іншої форми доступу до фінансованих за рахунок відповідного податку адміністративної послуги або благ. У цьому контексті доцільно було б запровадити французький досвід оподаткування доходів фізичних осіб, з урахуванням схеми податкового стимулювання родини, яка діє в багатьох європейських країнах.
  Повний текст PDF - 337.554 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Бутенко А.
  • Шлафман Н.
  • Бондаренко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Бутенко А. І. Подолання асиметрії в податковій системі України / А. І. Бутенко, Н. Л. Шлафман, О. В. Бондаренко // Економічний вісник Донбасу. - 2016. - № 3. - С. 121-129. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecvd_2016_3_16.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Бутенко Анатолій Іванович (економічні науки)
  • Шлафман Наталія Леонідівна (економічні науки)
  • Бондаренко Ольга Валеріївна (1967–) (соціологічні науки)
  • Бондаренко Оксана Вікторівна (економічні науки)
  • Бондаренко Оксана Вікторівна (економічні науки)
  • Бондаренко Олена Володимирівна (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського