200 Назва та відомості про відповідальність

200 НАЗВА ТА ВІДОМОСТІ ПРО ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Поле містить назву, підзаголовок, відомості про відповідальність, паралельні назви іншими мовами, паралельні відомості про відповідальність, зазвичай у формі та послідовності, в якій вони наведені у документі. Це відповідає Області назви та відомостей про відповідальність ISBD та ГОСТ 7.1-84


ОБОВ'ЯЗКОВЕ

НЕ ПОВТОРЮЄТЬСЯ

СПІВВІДНЕСЕНІ П/ПП:

101 МОВА ДОКУМЕНТА
Мова основної назви, яка міститься в 200$a, може бути позначена у 101$g.
Проте, якщо жодна мова не позначена в 101$g , вважається, що мова основної назви збігається з мовою тексту, занесеною до підполя  $а  (першого при  повторюванні).
Мова будь-яких паралельних назв міститься в 200$z.

304 ПРИМІТКИ ЩОДО НАЗВИ ТА ВІДОМОСТЕЙ ПРО ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Використовується для приміток про зміст поля 200.
Примітки  можуть уточнювати джерело бібліографічних даних про  назву та містити додаткові слова, опущені в заголовку. Прізвища авторів, опущені відповідно до правил каталогізації, заносяться в дане поле.

312 ПРИМІТКИ ЩОДО ВЗАЄМОПОВ’ЯЗАНИХ НАЗВ
Використовується для приміток, що містять текст та/або коментарі до взаємопов’язаних назв.

4.. БЛОК ЗВ’ЯЗКУ ЗАПИСІВ
Використовується для формування точок доступу на варіанти назв шляхом реалізації механізму зв’язку між записами.

423 ВИДАЄТЬСЯ В ОДНІЙ ОБКЛАДИНЦІ З...
Дані про назви творів різних авторів, які розміщені у збірнику без загальної назви або видавничому конволюті, що містяться в 200$c, заносяться у відповідні поля, убудовані в поле 423 з метою формування додаткових точок доступу.

У повторюване підполе 200$a заносяться назви творів одного автора (групи авторів), розміщених в збірнику без загальнї назви.

464 АНАЛІТИЧНИЙ РІВЕНЬ
Дані про назви творів одного автора (групи авторів) чи назви творів різних авторів, які розміщені у збірнику, що має загальну назву, заносяться у відповідні поля, вбудовані в поле 464.

5.. БЛОК ВЗАЄМОПОВ’ЯЗАНИХ НАЗВ
Використовується для формування точок доступу на паралельні назви, що містяться в 200$d, і для варіантів назв, таких як назва обкладинки, назва на спинці книги тощо.

530 КЛЮЧОВА НАЗВА (СЕРІАЛЬНІ ВИДАННЯ)
Якщо вихідний формат містить ключову назву, яка може збігатися чи не збігатися з основною назвою, вона заноситься до поля 530.


  • ІНДИКАТОРИ

Індикатор 1: визначник значимості назви

Визначає чи є назва, відображена у першому з повторюваних 200$a, значимою (обробляється як точка доступу). Може вимагати генерації пов’язаних з нею додаткових точок доступу для інших варіантів назв (наприклад, для  другої назви того ж автора, паралельної назви тощо). Це відповідає практиці традиційного каталогізування, а саме: необхідністі складання на назви додаткових записів.

0 - не є значимою (не обробляється як точка доступу).
1 - є значимою (обробляється як точка доступу)

Індикатор 2: пробіл (не визначено)


  • ПІДПОЛЯ

$a Основна назва. Містить основну назву, включаючи альтернативну назву, окрім підзаголовка, підназви та паралельних назв.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ
ПОВТОРЮЄТЬСЯ для інших основних назв того ж автора.
ПРИМІТКИ: основна назва у формі перекладу, транслітерації тощо наводиться у полі 541 Перекладена назва, складена каталогізатором, якщо оригінальне формулювання присутнє у 200$a. В іншому разі заповнюється тільки 200$a.

$b Загальне визначення матеріалу носія інформації. Містить дані про носій інформації документа, що каталогізується. Інформація надається мовою, або графікою агентства, яке підготувало запис, відповідно переліку “Загального визначення матеріалу” ISBD.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ для непаперових носіїв. Для паперових допускається визначення „друкований текст” не наводити крім випадків коли документ під основною назвою включає більш ніж один взаємопов’язаний компонент, що належить до різних матеріальних категорій включно друковану.
ПОВТОРЮЄТЬСЯ якщо частини того самого документа представлені на різних носіях.
ПРИМІТКИ: обмежувальна пунктуація „ [ ] “ до підполя не заноситься. Проте при відображенні у формі каталожної картки загальне визначення носія інформації наводиться у квадратних дужках.

$c Основна назва твору іншого автора. Містить  основну назву твору іншого автора (групи авторів), наприклад, у збірнику без загальної назви.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ ЗА НАЯВНОСТІ
ПОВТОРЮЄТЬСЯ для кожної додаткової назви твору іншого автора.
ПРИМІТКИ: деякі зарубіжні бібліографуючи агентства як  альтернативну методику каталогізування збірника без загальної назви використовують 200$a, що вбудоване до поля 423. У цьому випадку 200$c на застосовується.

$d Паралельна назва. Містить  основну назву іншою мовою або іншою графікою, занесенною до підполя $a або $c.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ ЗА НАЯВНОСТІ
ПОВТОРЮЄТЬСЯ для кожної паралельної назви.
ПРИМІТКИ: дані заносяться в формі, як вказано на документі. Паралельним даним передує знак „=”.

$e Підзаголовок. Містить дані, що уточнюють основну назву та розташовані на титульному аркуші -підназву та інші дані, наприклад, на звороті титульного аркуша.  Не включає варіанти назв, такі як:  назва на обкладинці, на спинці книги тощо.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ ЗА НАЯВНОСТІ.
ПОВТОРЮЄТЬСЯ для кожної групи підзаголовкових даних.
ПРИМІТКИ: дані можуть відноситись до назв занесених в підполя $a, $c, $d.
Дані заносяться в тій формі, як і на документі відповідно до правил каталогізації (скорочення тощо).

$f Перші відомості про відповідальність. Містить відомості про відповідальність для назви, занесеної до підполів $a, $c, $d або для нумерованої чи для озаглавленої частини документа, яка міститься в підполях $h або $i.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ ЗА НАЯВНОСТІ
ПОВТОРЮЄТЬСЯ після кожного з підполів $a, $c, $d, $h, $i.
Відомості про відповідальність, що відносяться до конкретного підполя і відносяться до одного типу, наприклад, автори заносяться послідовно разом (через кому).
ПРИМІТКИ: дані заносяться в  тій формі, як  на документі.

$g Наступні відомості про відповідальність. Містить відомості про відповідальність, наступні після перших відомостей, які відносяться до тієї самої назви.
ФАКУЛЬТАТИВНЕ
ПОВТОРЮЄТЬСЯ для кожного типу наступних відомостей з однаковим ступенем відповідальності і для кожних паралельних.
ПРИМІТКИ: дані заносяться в формі, як вказано на документі.

$h Позначення та/або номер частини. Містить цифрове чи літерне позначення частини документу. Використовується у записі для специфікації багатотомного або серіального видання при розподілі на томи частини, випуски тощо.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ ЗА НАЯВНОСТІ
ПОВТОРЮЄТЬСЯ для кожного підрозділу або поділу нижчого рівня або для кожного з паралельних номерів частин.

$i Найменування частини. Містить найменування розділу або частини документа, що має загальну назву.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ ЗА НАЯВНОСТІ
ПОВТОРЮЄТЬСЯ для кожного з підрозділів або поділів нижчого рівня, або для кожного паралельного найменування частини.

$v Позначення тому.  Використовується для позначення окремої частини документу яка пов’язана з іншим документом. Використовується коли поле 200 вбудоване до блоку 4__. Наприклад, документ є томом серії. В цьому випадку назва серії та позначення тома заносяться до поля 200, вбудованого в поле 400. Том може позначатися числом, роком тощо.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ ЗА НАЯВНОСТІ
НЕ ПОВТОРЮЄТЬСЯ.

$z Мова паралельної основної назви. Містить: код мови паралельної назви, приведеної в підполі $d.
Використовується список кодів найменувань мов (див. Додаток А). Підполе наводиться в кінці поля 200. Коди мов наводяться в порядку розташування відповідних паралельних назв.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ за наявності підполя $d.
ПОВТОРЮЄТЬСЯ, якщо повторюється підполе $d.

$5 Організація – власник примірника.  Найменування (у кодованій чи повній формі) організації - власника примірника. Для кодування може використовуватися USMARC Code List for Organizations.
Якщо організація володіє більш ніж одним екземпляром, підполе також повинне містити шифр екземпляра, відділений від найменування організації двокрапкою. Підполе заповнюється в разі, коли поле 200 включене в поля 48- (481, 482, 488).
ОБОВ'ЯЗКОВЕ, якщо поле 200 включене в поля 481 чи 482.
НЕ ПОВТОРЮЄТЬСЯ
ПРИМІТКИ: Зазвичай, підполе використовується для стародруків з метою ідентифікації установи, яка володіє примірником із специфічною інформацією. Це може стосуватися штучно зформованої, невидавничої, збірки (конволюта).


  • ПРИМІТКИ

Для заповнення підполів поля 200 не допускається генерувати інформацію з інших полів.

У випадку включення відповідних паралельних даних у підполя $e, $f, $g, $h і $i ці дані повинні випереджатися знаком '='.

Таблиця співвідношення підполів поля 200 Області назви та відомостей про відповідальність ISBD (G) та ГОСТ 7.1-84.

Підполе UKR MARC

Найменування елемента ДСТУ 2394-94

Номер розділу ГОСТ 7.1-84

Номер розділу ISBD (G)

Попередня пунктуація

$a

основна назва

2.5.3

1.1

Нова область

$a (повтор.)

для інших основних назв того ж автора

2.5.7.2

1.6

;

$b

загальне визначення матеріалу

 

1.2

[ ]

$d

паралельна назва

2.5.4

1.3

=

$e

підзаголовок

2.5.5

1.4

:

$f

перші відомості про відповідальність

2.5.6

1.5

/

$g

наступні відомості про відповідальність

2.5.6

1.5

;

$h

позначення та/або номер частини

3.5.2.4

1.1.4 ISBD (S)

.

$i

найменування частини

3.5.2.4

1.1.4 ISBD (S)

, після $h, інакше .