Наукова періодика України Фізіологія рослин і генетика


Омельчук С. В. 
Реалізація симбіотичного і продуктивного потенціалу соєво-ризобіальних систем, утворених аналітично селекціонованими фунгіцидостійкими штамами бульбочкових бактерій на фоні завчасного протруєння насіння стандак топом / С. В. Омельчук, О. В. Кириченко, А. В. Жемойда // Фізіологія рослин і генетика. - 2022. - Т. 54, № 1. - С. 52-64. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/FBKR_2022_54_1_6
У вегетаційних умовах із грунтовою культурою досліджували ефективність соєво-ризобіальних симбіотичних систем, утворених аналітично селекціонованими фунгіцидостійкими штамами Bradyrhizobium japonicum 634б (стандарт) і РС08 із рослинами сої за обробки насіння за 7 діб до посіву протруйником стандак топ. За завчасної обробки насіння сої протруйник стандак топ пригнічував у першу половину вегетації рослин (включно до фази початку цвітіння) процеси формування та функціонування симбіотичних систем, утворених фунгіцидостійкими штамами B. japonicum 634б і РС08. За інокуляції насіння штамом 634б на фоні дії протруйника нодуляційна активність ризобій у фазу цвітіння сої ослаблювалась на 35 %, а штаму РС08 - залишалась стабільною. Iнтенсивність азотфіксації симбіотичних систем, утворених за участю обох штамів ризобій, зменшувалась на 30 - 32 %. З'ясовано, що штам B. japonicum РС08 за ступенем реалізації симбіотичного потенціалу на фоні застосування протруйника виявився ефективнішим за штам 634б. У фазу утворення бобів реалізація симбіотичного потенціалу соєво-ризобіальних систем, утворених обома штамами, на фоні дії протруйника стабілізувалася до рівня контрольних рослин (без протруєння насіння). Стандак топ за завчасної передпосівної обробки насіння з наступною бактеризацією штамами 634б і РС08 у день посіву не чинив токсичної дії на вегетативний ріст і розвиток сої, формування генеративних органів та урожаю зерна. Симбіотичні системи сої з аналітично селекціонованими фунгіцидостійкими штамами B. japonicum 634б і РС08 характеризувалися майже однаковими ступенями реалізації продуктивного потенціалу за незначної переваги системи, утвореної штамом B. japonicum РС08. Завчасне протруєння насіння сої стандак топом істотно не впливало на формування зернової продуктивності рослинами. Симбіотична система соя-B. japonicum РС08 на фоні дії протруйника за оцінкою реалізації симбіотичного і продуктивного потенціалів виявилася ефективнішою, ніж система соя-B. japonicum 634б. Отримані нами результати підтвердили можливість використання аналітично селекціонованого фунгіцидостійкого штаму B. japonicum РС08 як біологічної основи бактеріальних добрив під сою для комплексного застосування у виробничих умовах із протруйником стандак топ за обробки ним насіння за 7 діб до посіву.
  Повний текст PDF - 257.229 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Омельчук С.
  • Кириченко О.
  • Жемойда А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Омельчук С. В. Реалізація симбіотичного і продуктивного потенціалу соєво-ризобіальних систем, утворених аналітично селекціонованими фунгіцидостійкими штамами бульбочкових бактерій на фоні завчасного протруєння насіння стандак топом / С. В. Омельчук, О. В. Кириченко, А. В. Жемойда // Фізіологія рослин і генетика. - 2022. - Т. 54, № 1. - С. 52-64. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/FBKR_2022_54_1_6.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського