Наукова періодика України Фінансово-кредитна діяльність: проблеми теорії та практики


Prokopenko N. 
Retrospective analysis of the tax system reform of Ukraine / N. Prokopenko, O. Gudz, I. Kreidych, M. Golovko, O. Kazak // Фінансово-кредитна діяльність: проблеми теорії та практики. - 2021. - № 2. - С. 396-405. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Fkd_2021_2_42
Проаналізовано історичні періоди розвитку системи оподаткування в радянські часи та період незалежності України. Окреслено етапи трансформації системи оподаткування (СО) країни та дедукцію розвитку національної СО. З'ясовано, що за роки незалежності виділено 5 трансформацій СО у 1991, 1995, 1999, 2011 і 2015 рр. відповідно. Проаналізовано передумови кожного з зазначених етапів реалізації трансформації СО. Серед ключових передумов трансформаційних змін визначених періодів виділено: швидкі погіршення основних макроекономічних показників, упровадження законодавчих і нормативних актів щодо створення податкової міліції та перетворення Державної податкової адміністрації на центральний орган виконавчої влади як органу контролю для юридичних і фізичних осіб, наявні недоліки в СО, несистематичні зміни у складі та механізмах розрахунку податків, хаотичність і недійсність системи податкових пільг, зміни у сфері легалізації фонду заробітної плати та в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Досліджено функції податків як визначальних концептів формування податкової системи країни щодо кожного вищезазначеного періоду. Розглянуто види та роль податкової пільги як інструменту державного податкового регулювання та стимулювання соціально-економічних процесів. Проведена оцінка процесу трансформації СО визначила наявні критерії реформування, включаючи багатоваріантність, взаємодоповнюваність і послідовність, компроміс та еволюцію, глибину трансформацій та інновації податкової системи України. Доведено, що інструменти трансформації реалізації СО України, що використовувались у цих процесах, не завжди відповідали особливостям соціально-економічного становища країни та податкової політики держави поставленій меті та комплексу завдань економічної стратегії. Наявні недоліки в українській СО заважають економічному зростанню та призводять до високої економічної тінізації. Таким чином, застосування наведених інструментів процесу трансформації СО частково розв'язало наявні проблеми, проте значна кількість визначених завдань наразі залишається невирішеною.
  Повний текст PDF - 272.117 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Prokopenko N.
  • Gudz O.
  • Kreidych I.
  • Golovko M.
  • Kazak O.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Prokopenko N. Retrospective analysis of the tax system reform of Ukraine / N. Prokopenko, O. Gudz, I. Kreidych, M. Golovko, O. Kazak // Фінансово-кредитна діяльність: проблеми теорії та практики. - 2021. - № 2. - С. 396-405. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Fkd_2021_2_42.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Казак Оксана Олексіївна (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського