Наукова періодика України Фінансово-кредитна діяльність: проблеми теорії та практики


Pavliuk O. 
Analysis of the most common calculation methods "value at risk, var” / O. Pavliuk, T. Melnyk // Фінансово-кредитна діяльність: проблеми теорії та практики. - 2022. - № 3. - С. 43-49. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Fkd_2022_3_6
Положенням Національного банку України (НБУ) про управління ризиками в українських банках визначено, що НБУ зобов'язує банки використовувати методологію VaR для оцінки ринкового ризику. Показано, що VaR - це абсолютна максимальна сума втрат портфеля ринкових інвестицій через коливання цін на фінансові інструменти протягом певного фіксованого періоду (горизонт VaR) у звичайних ринкових умовах за заданого рівня довіри (рівні довіри). Досліджено методологію Value at Risk як абсолютного максимального розміру втрат ринкового інвестиційного портфеля через коливання цін на фінансові інструменти протягом певного фіксованого періоду (горизонт VaR) у звичайних ринкових умовах для заданого рівня довіри (рівень довіри). Виявлено, що існує 3 основні методи VaR: параметричний VaR, або дельта-нормальний VaR, історичний метод, або історичне моделювання, Монте-Карло, або моделювання та інші методи та моделі. Параметричний метод VaR, або дельта-нормальний метод VaR, заснований на припущенні нормального розподілу випадкової величини. Це означає, що дані розподіляються за законом нормального розподілу, тобто можна обчислити середнє та стандартне відхилення. Доведено, що ці 2 показники є основою VaR параметричним методом. Показано, що непараметричні методи VaR не потребують гіпотези нормального розподілу. Отже, форма розподілу визначається емпіричними даними, а процентилі зберігаються як емпіричні процентилі історичного розподілу прибутковості. Розглянуто непараметричний метод VaR у порівнянні з параметричним на практичному прикладі. Доведено, що у вітчизняній науковій літературі мало досліджень щодо практичного застосування методу VaR у фінансах і, зокрема, у банківській справі. Проілюстровано практичні аспекти застосування різних моделей VaR на даних валютного курсу НБУ та зроблено висновки. Показано, що практичне застосування методів є сучасним інструментом оцінки ринкових ризиків, але з розширенням бази даних параметри моделей необхідно уточнювати в поєднанні з економічним методом. Для цього потрібен моніторинг і бек-тестування.
  Повний текст PDF - 232.017 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Pavliuk O.
  • Melnyk T.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Pavliuk O. Analysis of the most common calculation methods "value at risk, var” / O. Pavliuk, T. Melnyk // Фінансово-кредитна діяльність: проблеми теорії та практики. - 2022. - № 3. - С. 43-49. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Fkd_2022_3_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Мельник Тетяна Миколаївна (економічні науки)
  • Мельник Тетяна Григорівна (1967–) (економічні науки)
  • Мельник Тетяна Степанівна (1966–) (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського