Наукова періодика України Plant introduction


Grygorieva O. V. 
Variability of morphological parameters and determination of volatile organic compounds of sweet chestnut (Castanea sativa Mill.) genotypes fruits / O. V. Grygorieva, S. V. Klymenko, M. G. Teslyuk, L. M. Onyschuk // Інтродукція рослин. - 2018. - № 2. - С. 74-83. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/IR_2018_2_10
Мета роботи - відібрати найкращі генотипи каштана посівного (Castanea sativa Mill.) за морфологічними показниками та вивчити якісний склад і кількісний вміст летких речовин у плодах рослин з колекції Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка НАН України. Досліджено 28 генотипів 30-річних рослин каштана посівного насінного походження з Чехії, Карпат, Киргизстану. Вивчено морфометричні показники (маса, довжина, ширина і товщина плоду, довжина та ширина рубчика). Дослідження летких речовин проводили за методикою Черногорода та Виноградова (2006) з використанням хромато-мас-спектрометрії. Статистичний аналіз виконували за допомогою PAST 2.17. Ієрархічний кластерний аналіз подібності генотипів здійснено за індексом подібності Брей - Кертіса. Варіабельність досліджених параметрів оцінено з використанням методів описової статистики. Рівень варіабельності визначали за Stehlikova (1998). Наявність зв'язків між параметрами встановлювали за коефіцієнтом кореляції Пірсона. Виявлено варіабельність морфометричних параметрів: маса плоду - від 1,70 до 18,60 г, довжина плоду - від 8,07 до 33,39 мм, ширина плоду - від 16,34 до 40,95 мм, товщина плоду - від 9,02 до 28,70 мм, довжина рубчика - від 6,62 до 31,30 мм, ширина рубчика - від 6,50 до 19,99 мм. Величина індексу форми плодів і рубчика становила від 0,81 до 0,98 та від 1,48 до 2,03 відповідно. Під час аналізу складу та вмісту летких речовин плодів двох відібраних генотипів виявлено 74 речовини, з них ідентифіковано 27 сполук (вуглеводні, альдегіди, карбонові кислоти та їх ефіри, монотерпени, сесквитерпени, три терпени). Висновки: генотипи насінного походження з колекції Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка НАН України відрізняються за масою, формою, розміром і кольором плодів. Найбільший рівень мінливості виявлено у такої важливої для селекції ознаки, як маса плоду, що свідчить про перспективність селекції за цим показником. У більшості генотипів невелика маса плодів, лише в деяких цей показник є високим. Рубчик має різну форму та розмір, що можна використовувати як діагностичні ознаки для характеристики сорту. Результати дослідження свідчать про те, що колекція каштана їстівного є джерелом генетичної різноманітності та може бути використана для відбору і створення нових генотипів і сортів. Рослини каштана посівного - перспективний матеріал для фармакогностичних досліджень.
  Повний текст PDF - 472.161 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Grygorieva O.
  • Klymenko S.
  • Teslyuk M.
  • Onyschuk L.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Grygorieva O. V. Variability of morphological parameters and determination of volatile organic compounds of sweet chestnut (Castanea sativa Mill.) genotypes fruits / O. V. Grygorieva, S. V. Klymenko, M. G. Teslyuk, L. M. Onyschuk // Інтродукція рослин. - 2018. - № 2. - С. 74-83. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/IR_2018_2_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Григор'єва Ольга Володимирівна (біологічні науки)
  • Григор’єва Ольга Володимирівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського