Наукова періодика України Plant introduction


Honchar G. Y. 
Urban ornamental plants for sustenance of wild bees (Hymenoptera, Apoidea) / G. Y. Honchar, A. M. Gnatiuk // Plant introduction. - 2020. - № 85-86. - С. 93-108. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/IR_2020_85-86_11
Мета дослідження - визначення привабливості та ролі зелених квітучих насаджень міста Києва для підтримки та збереження популяцій диких бджіл (Hymenoptera, Apoidea). Об'єктом дослідження були найпоширеніші квітучі насадження міста та дикі бджоли, які відвідували їх квітки протягом сезону квітування для збору пилку та харчування нектаром. Територія дослідження охоплювала міські парки, НБС ім. М. М. Гришка, зелені насадження житлових кварталів, узбіч, тощо (загалом 16 пунктів спостереження та відбору). Відбір комах здійснювався за загальноприйнятою методикою - індивідуальним відловом на квітках протягом весняно-літнього сезону 2012 - 2018 рр. На основі цих спостережень будували графічне зображення трофічних зв'язків бджіл із відповідними рослинами, а також обраховували індекс різноманіття відвідувачів для рослин. На основі фенологічних даних будували графік періоду квітування основних рослин. У результаті обстеження зелених насаджень міста виявлено найбільш привабливі для бджіл декоративні насадження із деревних, чагарникових та трав'янистих видів рослин, що складається з понад 35 таксонів та близько 20 родин. Серед найбільш привабливих для комах виділено такі роди рослин як Rudbeckia, Sedum, Gypsophila, Cerasus, Tagetes, Spiraea, Lonicera, Aesculus, та деякі інші. Протягом весняно-літнього сезону відбувається зміна квітучих рослин, що необхідно враховувати при озелененні. У кожен період квітування певні види є привабливими для комах, так упродовж весняного періоду - Prunus, Rhododendron, Crataegus, Aesculus, у літній - більшість представників родини Asteraceae, на кінець літа та початок осені залишається незначне різноманіття рослин, але у цей період основна льотна активність більшості диких бджіл вже завершується. Загалом, досліджені декоративні рослини приваблюють не тільки найбільш поширені види диких бджіл, але і спеціалізовані та рідкісні види, наприклад Bombus orgillaceus та Xylocopa valga, що внесені до Червоної Книги України. Встановлено, що квітучі зелені насадження, які складаються із декоративних деревних, чагарникових та трав'янистих форм відіграють значну роль у живленні багатьох видів диких бджіл, що сприяє збереженню та підтримці популяцій цих комах у міських умовах.
  Повний текст PDF - 895.822 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Honchar G.
  • Gnatiuk A.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Honchar G. Y. Urban ornamental plants for sustenance of wild bees (Hymenoptera, Apoidea) / G. Y. Honchar, A. M. Gnatiuk // Plant introduction. - 2020. - № 85-86. - С. 93-108. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/IR_2020_85-86_11.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського