Наукова періодика України Міжнародний ендокринологічний журнал


Герасименко Л. В. 
Зміни кісткової тканини та їх вікові відмінності у жінок, хворих на дифузний токсичний зоб / Л. В. Герасименко // Міжнародний ендокринологічний журнал. - 2015. - № 8. - С. 107-112. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mezh_2015_8_17
З метою вивчення факторів ризику, що сприяють формуванню структурно-функціональних порушень кісткової тканини (КТ) за тиреотоксикозу, та оцінки діагностичної цінності рентгеноморфометричного дослідження й ультразвукової денситометрії у разі раннього виявлення остеопоротичних процесів було обстежено 170 жінок репродуктивного віку та періоду менопаузи, насамперед з діагнозом "дифузний токсичний зоб" (ДТЗ), яких було розподілено на 3 підгрупи залежно від вираженості остеопоротичних змін (хворі на ДТЗ без змін у кістковій тканині, хворі на ДТЗ з остеопенією і хворі на ДТЗ з остеопорозом). Групу контролю становили здорові жінки обох вікових груп, яких було розподілено на ті самі підгрупи. Встановлено, що рентгенографічний метод виявлення остеопоротичних порушень у жінок різного віку, хворих на ДТЗ (з визначенням індексів деформації хребців - Рохліна, Шармазанової; метакарпального індексу) надає змогу оцінити стан КТ на першому етапі дослідження, при цьому не належить до найбільш високоінформативних. Оцінка показників мінеральної щільності КТ за допомогою ультразвукової остеоденситометрії є більш сучасним та інформативним методом. Виявлено, що у разі остеопенії та остеопорозу втрачається щільність п'яткової кістки у жінок обох вікових груп як у разі ДТЗ, так і без нього, але відсоток втрати щільності залежить як від віку, так і від наявності ДТЗ. У репродуктивному віці мінеральна щільність КТ за остеопенії не ускладнюється наявністю ДТЗ, але у разі остеопорозу факт наявності тиреопатології робить додатковий внесок у структуру кістки. У жінок, які знаходяться в періоді менопаузи, втрата щільності п'яткової кістки має ту ж спрямованість, що і у жінок репродуктивного віку. Доведено, що зниження щільності п'яткової кістки у жінок до стадії остеопенії не залежить від діагнозу "ДТЗ". Але більш серйозні зміни щільності, на рівні остеопорозу, не пов'язані із захворюванням на ДТЗ, спостерігаються в групі жінок менопаузального періоду. ДТЗ зоб нівелює ці вікові відмінності за даним показником: і в репродуктивному віці, і в періоді менопаузи втрата щільності у разі остеопорозу становить близько 35 %. Тобто виявлення первинних порушень мінеральної щільності КТ, ймовірно, може запобігти розвитку подальшої деструкції КТ, яка пов'язана з тиреоїдних статусом. А нормалізація останнього, можливо, також зупинить процес деструкції КТ. Виявлено, що у разі зниження мінеральної щільності КТ в групах з остеопенією та остеопорозом у жінок як із ДТЗ, так і без нього у п'ятковій кістці було встановлено статистично вірогідні відмінності з контролем за індексом щільності кістки, за швидкістю поширення ультразвуку і зміною параметрів широкосмугового ослаблення ультразвуку, що вказує на зміну кількості, розмірів і просторової орієнтації кісткових трабекул у досліджуваній кістці в обстежених пацієнтів. Під час аналізу мінеральної щільності КТ за Т-критерієм було встановлено вікову відмінність між групами жінок без тиреопатології, але з остеопорозом.
  Повний текст PDF - 261.445 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Герасименко Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Герасименко Л. В. Зміни кісткової тканини та їх вікові відмінності у жінок, хворих на дифузний токсичний зоб / Л. В. Герасименко // Міжнародний ендокринологічний журнал. - 2015. - № 8. - С. 107-112. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mezh_2015_8_17.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Герасименко Лариса Вікторівна (медичні науки)
  • Герасименко Леонід Володимирович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського