Наукова періодика України Мова


Яковлєва О. В. 
Символіка поетичних творів Г. Сковороди / О. В. Яковлєва // Мова. - 2020. - № 34. - С. 75-79. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mova_2020_34_15
Ідеї видатного українського філософа неодноразово були об'єктом дослідження науковців (роботи Ф. Бацевича, М. Нямцу, М. Поповича та ін.). Але в цілому світорозуміння Г. Сковороди, його тлумачення таких неоднозначних понять, як міф і символ є оригінальними та дуже непростими. Мета роботи - семіотичний аналіз основоположних ідей у світорозумінні Г. Сковороди-філософа, зокрема, зв'язків між ідеальним і матеріальним, а також аналіз діалектичної єдності архетипа як ідеального утворення та його матеріального вираження у символічних значеннях. Матеріалом аналізу є філософські ідеї Г. Сковороди, що пов'язані з діалектичною єдністю духа, душі й тіла. Українській філософ наголошував на антропоморфності всього, що є у Всесвіті; вважав видимий матеріальний світ менш важливим. Закликав зривати матеріальне лушпиння, щоб дійти й відчути найважливіше - існування тонких матерій духовного світу. У результаті аналізу зв'язків архетипу як ідеального утворення у свідомості народу з традиційною українською символікою, що закріплена у міфах та фольклорних текстах, проілюстровано семіотику монодуалізму, про який писав і сам Г. Сковорода, і сучасні філософи, зокрема, В. Бібіхін. Проаналізовано також оригінальні символічні значення в окремих поетичних творах українського філософа. Висновки полягають у тому, що символ для Г. Сковороди є посередником між об'єктивним і суб'єктивним; матеріальним та ідеальним; видимим і невидимим. Символ - це ланцюг, що зв'язує різні рівні реального буття. Філософію Г. Сковороди можна вважати "символічним алфавітом", який є корисним учитанні не тільки біблійних текстів, а й інших, що репрезентують багату духовну культуру українського народу.
  Повний текст PDF - 685.587 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Яковлєва О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Яковлєва О. В. Символіка поетичних творів Г. Сковороди / О. В. Яковлєва // Мова. - 2020. - № 34. - С. 75-79. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mova_2020_34_15.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Яковлєва Ольга Василівна (філологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського