Наукова періодика України Наука та наукознавство


Четирбок П. В. 
Категорія "конкуренція" та конгруентність її понять / П. В. Четирбок // Наука та наукознавство. - 2021. - № 2. - С. 42-54. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NNZ_2021_2_5
Розглянуто теоретичні аспекти та еволюція ринкової категорії "конкуренція" в контексті формування похідних від неї реперних понять: "конкурентні відносини", "конкурентні переваги" і "конкурентоспроможність". Дослідженню феномена конкуренції присвятили свої роботи вчені зі світовим ім'ям, такі як А. Сміт, Дж. Мілль, Д. Ріккардо, Е. Чемберлін, Дж. Робінсон та ін. В їх працях її зміст зазнав трансформації від поліполії до монополії, від концепції вільного ринку і досконалої конкуренції до монополістичної та олігополістичної моделей, а також нецінових методів конкурентної боротьби. Пізніше М. Портер, В. Ойкен, А. Стрікленд і А. Томпсон розширили її понятійні горизонти з урахуванням умов глобалізації економіки, транснаціоналізації її структури і настання нового етапу науково-технічної революції, увівши в обіг терміни "конкурентний простір", "конкурентне середовище", "конкурентні відносини", "конкурентні переваги". Обгрунтуванню механізмів формування конкурентоспроможності учасників цих систем присвячені дослідження багатьох учених пострадянського простору, зокрема білоруського вченого-економіста В. Ю. Шутіліна, який виявив каузальність понять "конкурентний потенціал", "конкурентні переваги" і "конкурентоспроможність". На підставі проведених досліджень визначено структурно-функціональний взаємозв'язок між категорією "конкуренція" і виділених похідних від неї понять. Розроблено алгоритм каузальної кореляції між ринковою конкуренцією (х) і конкуренто-спроможністю учасників ринкової економічної системи (у), яка апроксимується за допомогою суперпозиції функцій <$E roman {y~=~f ( mu ( х ))}>. Її відмінною рисою є використання в якості допоміжної змінної <$E roman {u~=~mu~( х )}> конкурентних відносин, які є, з одного боку, формою прояву конкуренції, з іншого - екзогенним чинником, що визначає розвиток ринкових суб'єктів, відповідною реакцією яких є формування конкурентних переваг, які забезпечують їм здатність до розвитку в умовах конкурентного ринку. З теоретичної точки зору, отриманий результат розширює межі наукових уявлень про конкуренцію як базову категорію ринкової економіки. З практичної - обгрунтовує необхідність її розмежування з поняттям "конкурентоспроможність", яке багатьма дослідниками ототожнюється із поняттям "конкуренція", що методологічно некоректно і через це може призвести до неправильних висновків. Розроблений автором алгоритм дозволяє запобігти такій інтерпретації.
  Повний текст PDF - 141.421 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Четирбок П.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Четирбок П. В. Категорія "конкуренція" та конгруентність її понять / П. В. Четирбок // Наука та наукознавство. - 2021. - № 2. - С. 42-54. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NNZ_2021_2_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Четирбок Петро Васильович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського