Наукова періодика України Фізика низьких температур


Филь Д. В. 
Переход в фазу "суперсолид" в двумерном разреженном газе электрон-дырочных пар / Д. В. Филь, С. И. Шевченко // Фізика низьких температур. - 2020. - Т. 46, Вип. 5. - С. 556-565. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/PhNT_2020_46_5_7
У межах підходу, що базується на формалізмі когерентних станів Л. В. Келдиша, описано перехід із однорідного надплинного стану в стан "суперсолід" у розрідженому двовимірному газі електрон-діркових пар із просторово розділеними компонентами. Провісником такого переходу є поява мінімуму ротонного типу в спектрі колективних збуджень, який у разі збільшення відстані між шарами чи густини пар торкається осі абсцис, що сигналізує про нестійкість системи відносно появи просторової модуляції густини пар. Знайдено, що дещо раніше відбувається перехід першого роду в гексагональну фазу "суперсолід". Теорію розвинено для довільного співвідношення між ефективними масами електрона та дірки і вона не містить феноменологічних констант. Побудовано фазову діаграму системи в змінних "хімічний потенціал пар - відстань між шарами". Показано, що за фазового переходу виникає стрибок середньої густини конденсату. Встановлено, що у разі збільшення хімічного потенціалу неоднорідна фаза розбивається на області з великою густиною, які оточені лініями, на яких густина обертається в нуль, також ці лінії утворюють суцільну сітку.У межах підходу, що базується на формалізмі когерентних станів Л. В. Келдиша, описано перехід із однорідного надплинного стану в стан "суперсолід" у розрідженому двовимірному газі електрон-діркових пар із просторово розділеними компонентами. Провісником такого переходу є поява мінімуму ротонного типу в спектрі колективних збуджень, який у разі збільшення відстані між шарами чи густини пар торкається осі абсцис, що сигналізує про нестійкість системи відносно появи просторової модуляції густини пар. Знайдено, що дещо раніше відбувається перехід першого роду в гексагональну фазу "суперсолід". Теорію розвинено для довільного співвідношення між ефективними масами електрона та дірки і вона не містить феноменологічних констант. Побудовано фазову діаграму системи в змінних "хімічний потенціал пар - відстань між шарами". Показано, що за фазового переходу виникає стрибок середньої густини конденсату. Встановлено, що у разі збільшення хімічного потенціалу неоднорідна фаза розбивається на області з великою густиною, які оточені лініями, на яких густина обертається в нуль, також ці лінії утворюють суцільну сітку.
  Повний текст PDF - 3.581 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Филь Д.
  • Шевченко С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Филь Д. В. Переход в фазу "суперсолид" в двумерном разреженном газе электрон-дырочных пар / Д. В. Филь, С. И. Шевченко // Фізика низьких температур. - 2020. - Т. 46, Вип. 5. - С. 556-565. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/PhNT_2020_46_5_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Філь Дмитро Вячеславович (фізико-математичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського