Наукова періодика України Проблеми радіаційної медицини та радіобіології


Базика О. Д. 
Серцево-судинні захворювання та стан систолічної функції лівого шлуночка в учасників ліквідації наслідків Чорнобильської аварії (за даними 30-річного спостереження) / О. Д. Базика, Д. О. Білий // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2017. - Вип. 22. - С. 292-305. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2017_22_24
Мета дослідження - вивчення в учасників ліквідації наслідків аварії (УЛНА) на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС) динаміки розвитку захворювань системи кровообігу за 30-річний період після опромінення, зміни стану систолічної функції лівого шлуночка (ЛШ) серця й особливості його ремоделювання. Обстежено 144 УЛНА на ЧАЕС, включаючи 52 хворих, які перенесли гостру променеву хворобу (ГПХ) 1 - 3 ступеня тяжкості, та 105 осіб контрольної групи (КГ). УЛНА було розподілено на 2 підгрупи: без ознак ГПХ (ГПХ0) та ті, що перенесли ГПХ 1 - 3 ступеня тяжкості (ГПХ). Всі обстежені були чоловіками, які до початку аварії на ЧАЕС не мали ознак серцево-судинної, нервової, легеневої або ендокринної патології. Їх середній вік на початок аварії був 33,9 - 37,7 років. У програму дослідження входили клінічне обстеження, ехо-кардіографія, ретроспективний та статистичний аналіз. В УЛНА, включаючи реконвалесцентів ГПХ, гіпертонічна хвороба (ГХ) розвинулась на 12 років, а ішемічна хвороба серця (ІХС) на 9 - 11 років вірогідно раніше, ніж серед порівнянних за віком неопромінених пацієнтів. У післяаварійному періоді відмічалося збільшення середніх показників товщини задньої стінки ЛШ (ЗСЛШ), міжшлуночкової перетинки (МШП), маси міокарда та індексу маси міокарда, які зростали зі збільшенням тривалості захворювання на ГХ. За 30-річній період спостереження серед УЛНА і осіб КГ виявлено від 14,3 до 28,6 % пацієнтів зі збільшенням об'ємів ЛШ, в яких була знижена фракція викиду (ФВ), що свідчило про розвиток систолічної дисфункції ЛШ з явищами лівошлуночкової серцевої недостатності (СН). Зниження ФВ з більшою статистичною силою корелювало зі збільшенням кінцево-систолічного об'єму (КСО). Серед УЛНА і осіб КГ від 77,3 до 84,8 % хворих мали клінічні ознаки СН за збереженої ФВ. З цього числа в 56 - 63,6 % пацієнтів спостерігалася концентрична, а в 18,8 - 26,7 % - ексцентрична гіпертрофія ЛШ (ГЛШ), в 6,1 - 15,6 % хворих була нормальна геометрія ЛШ або його концентричне ремоделювання. Висновки: УЛНА та неопромінені особи вірогідно розрізнялися між собою за часом виникнення в них ГХ та ІХС, які раніше розвивалися в УЛНА, включаючи реконвалесцентів ГПХ. Зміни структурно-функціонального стану міокарда ЛШ у процесі тривалого спостереження не мали вірогідних відмінностей між УЛНА та неопроміненими особами і полягали у потовщенні ЗСЛШ і МШП, що зумовлювало розвиток ГЛШ. В УЛНА та осіб КГ домінувала концентрична ГЛШ. Систолічна дисфункції ЛШ зі зниженням ФВ та збільшенням КСО в клінічному плані характеризувалась лівошлуночковою СН. Серед УЛНА і осіб КГ з клінічними ознаками СН зі збереженої ФВ, більш половини пацієнтів мали ознаки концентричної гіпертрофії.
  Повний текст PDF - 1.202 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Базика О.
  • Білий Д.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Базика О. Д. Серцево-судинні захворювання та стан систолічної функції лівого шлуночка в учасників ліквідації наслідків Чорнобильської аварії (за даними 30-річного спостереження) / О. Д. Базика, Д. О. Білий // Проблеми радіаційної медицини та радіобіології. - 2017. - Вип. 22. - С. 292-305. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Prmtr_2017_22_24.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Базика Олександр Дмитрович (медичні науки)
  • Білий Дмитро Олександрович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського