Наукова періодика України Прикарпатський вісник Наукового товариства імені Шевченка


Сікора А. Б. 
Pівні розчинної молекули st2 у крові хворих на депресивні розлади та синдром серцевої недостатності ішемічного генезу / А. Б. Сікора, М. І. Винник // Прикарпатський вісник Наукового товариства імені Шевченка. Пульс. - 2021-2022. - № 16-17. - С. 49-56. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pvntsh_pul_2021-2022_16-17_8
Психічні захворювання займають чільне місце серед найбільш поширених недуг у світі. Серцева недостатність (СН) - глобальна епідемія, яка охоплює щорічно більшу кількість населення планети: у понад 37,7 млн. осіб верифікований зазначений синдром. Депресивні розлади різного ступеня виявляють у 9 - 60 % пацієнтів із СН, що призводить до погіршення перебігу синдрому, зростання ризику повторних госпіталізацій і смертності. Відомо, що ST2 відноситься до родини прозапального інтерлейкіну-1 (ІЛ-1), є маркером прогресування СН і предиктором несприятливого. На нинішній день наявні суперечливі дані щодо ролі рівнів ST2 у крові хворих із синдромом СН і депресією. Мета дослідження - оцінити зв'язок між рівнем ST2 у крові пацієнтів із СН і проявами депресії. Обстежено 129 хворих на депресію різного ступеня тяжкості на тлі синдрому СН ішемічного генезу, ФК II - IV (NYHA). Скринінг депресивних розладів проведено з використанням Госпітальної шкали тривоги та депресії, відповідно до якої, 8 і більше балів свідчили про депресію. Тяжкість депресивних розладів визначено з урахуванням шкали Гамільтона. Проведено трансторакальну ехокардіографію; вміст у плазмі крові розчинної ST2 (sST2) і титрів N-кінцевого фрагменту мозкового натрійуретичного пептиду (NT-proBNP) у крові визначено методом ІФА. Статистичний аналіз здійснено з використанням стандартного пакету програм "Statisticafor Windows 12.0" (StatSoft, Tulsa, OK, USA). Середній вік обстежених пацієнтів склав (67,21 +- 11,73) років; серед них - 41 жінка (31,8 %). Відмічено, що рівні розчинної ST2 та NT-pro-BNP у крові хворих на депресивні розлади та СН ішемічного генезу збільшувалися зі зменшенням ФВ ЛШ. Відповідно до опитувальника Гамільтона, більшість пацієнтів із СН страждали на депресивні розлади помірної інтенсивності - 96 (74,4 %) осіб. Уніваріантний кореляційний аналіз показав прямий зв'язок між рівнями розчинної ST2 у крові обстежених пацієнтів і виразністю депресивних проявів (r<^>s = 0,33; p = 0,041); вмістом у крові NT-pro-BNP (r<^>s = 0,51; p = 0,015); частотою серцевих скорочень у спокої (r<^>s = 0,31; p = 0,011) і зворотний зв'язок із величиною ФВ ЛШ (r<^>s = -0,39; p = 0,043). Встановлен, що у пацієнтів із депресивними розладами та супутньою СН ішемічного генезу відмічаються підвищені рівні розчинної молекули ST2 у крові, які залежать від інтенсивності проявів депресії та порушення скоротливої функції міокарда.
  Повний текст PDF - 279.94 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Сікора А.
  • Винник М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Сікора А. Б. Pівні розчинної молекули st2 у крові хворих на депресивні розлади та синдром серцевої недостатності ішемічного генезу / А. Б. Сікора, М. І. Винник // Прикарпатський вісник Наукового товариства імені Шевченка. Пульс. - 2021-2022. - № 16-17. - С. 49-56. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pvntsh_pul_2021-2022_16-17_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Винник Михайло Іванович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського