Наукова періодика України Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України


Заєць М. 
Оптимізація параметрів комбінованого розподільника насіння сошника для підгрунтово-розкидної сівби зернових культур / М. Заєць // Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України. - 2019. - Вип. 25. - С. 35-45. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ttar_2019_25_5
Мета роботи - дослідити вплив зміни конструкційних параметрів розподільника сошника для підгрунтово-розкидної сівби на рівномірність розподілу насіння за шириною захвату. Методи дослідження: аналітичні, експериментальні - побудова математичної моделі якості підгрунтово-розкидної сівби. Для проведення досліджень скомплектовано експериментальну установку, яка складалася із трактора Т-25А та сівалки СТН-16 для смугової сівби. Проведено експериментальні дослідження зміни конструкційно-технологічних параметрів розподільника сошника для підгрунтово-розкидної сівби з визначенням якісного показника - рівномірності розподілу насіння. Значення для дослідження основних параметрів прийнято в таких межах: відстань від нижнього зрізу напрямляча до вершини розподільника h = 2,9 мм; ексцентриситет установки розподільника відносно осі насіннєпроводу = 0,8 мм; довжина похилої ділянки LH = 58,8 мм; кут встановлення похилої ділянки до горизонталі = 23,6<$E symbol Р>. Діаметр твірного кола обох розподільників - постійна величина, яка складає 20 мм. За результатами побудовано графіки залежності рівномірності розподілу насіння по ширині захвату сошника V від довжини похилої ділянки - LH і ексцентриситету установки дільника - розподільника як тіла обертання. Оцінка однорідності дисперсії експериментальних даних оцінювалася за критерієм Кохрена, a адекватність отриманого рівняння регресії - за критерієм Фішера. Зі збільшенням довжини похилої ділянки нерівномірність розподілу насіння за шириною захвату сошника знижується як для 1-го експерименту з розподільником, виконаним як тіло обертання з криволінійною твірною, так і для 2-го експерименту з розподільником, виконаним як двостороння криволінійна призма. Коефіцієнт варіації знижується в першої моделі зі зменшенням ексцентриситету установки розподільника щодо осі насіннєпроводу, для другої - зі збільшенням ексцентриситету установки. Висновки: значення довжини похилої ділянки вибране на підставі дальності і рівномірності розподілу насіння і складає 60 мм. Комбінований розподільник може розподіляти насіння зернових культур по ширині 95 - 100 мм. Під час проведення двофакторних експериментів встановлено, що кращими показниками розподілу насіння вирізняється комбінований розподільник у формі двосторонньої криволінійної призми. На основі аналізу рівняння лінійної регресії рівнянь визначені раціональні конструкційні параметри комбінованих розподільників 1-го і 2-го варіантів. Відстань від нижнього зрізу напрямляча до вершини розподільника h = 2,9 мм; ексцентриситет установки розподільника відносно осі насіннєпроводу = 0,8 мм; довжина похилої ділянки LH = 58,8 мм; кут встановлення похилої ділянки до горизонталі = 23,6<$E symbol Р>. Встановлено, що кращу рівномірність розподілу насіння має сошник з розподільником у формі двосторонньої криволінійної призми (варіант 2).
  Повний текст PDF - 1.973 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Заєць М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Заєць М. Оптимізація параметрів комбінованого розподільника насіння сошника для підгрунтово-розкидної сівби зернових культур / М. Заєць // Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України. - 2019. - Вип. 25. - С. 35-45. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ttar_2019_25_5.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського