Наукова періодика України Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України


Подольський М. 
Дослідження впливу абразивних домішок різного походження на властивості змазки підшипників сільськогосподарської техніки / М. Подольський, І. Лілевман, Д. Федорчук // Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України. - 2020. - Вип. 26. - С. 118-127. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ttar_2020_26_13
Підшипники кочення машин сільськогосподарського призначення експлуатуються в специфічних умовах, відмінних від більшості підшипників кочення загального застосування, і характеризуються складним характером і високим рівнем динамічного навантаження, значним забрудненням мастила великою кількістю продуктів таких як польовий пил, часточки оброблюваних технікою рослинних культур, а також власні продукти зносу. Це має особливе значення в тих випадках, коли процес змащування виконується одноразово за регламентний період обслуговування, а не поточним змащування. Тому необхідне проведення додаткових досліджень впливу різних за походженням та механічними властивостями абразивних включень, що можуть міститись у мастилах на процес зношування та стан підшипників. Мета роботи - дослідити ступінь впливу на зношування підшипників кочення сільськогосподарських машин розміру та матеріалів абразивних частинок, які забруднюють мастило, а також діючих на підшипники навантажень та часу їх роботи. Відстежити процеси, які протікають у зоні тертя робочих поверхонь підшипників. Методи дослідження: теоретичний аналіз досліджуваних літературних інформаційних ресурсів, а також експериментальний - проведення ресурсних випробувань підшипників на створеному стенді за умов, максимально наближених до реальних умов роботи деталі у вузлі машини. Висновки: за результатами дослідження встановлено, що: концентрація в мастилі підшипника продуктів його зносу практично лінійно залежить від розміру абразивних частинок. Проте зі збільшенням розміру абразивних частинок понад 55 мкм спостерігається падіння величини приросту концентрації продуктів зносу підшипника, оскільки абразивні частинки витісняються із зони тертя; коли радіальне навантаження, прикладене до підшипника, становить до 2 кН, концентрації продуктів зносу в мастилі мають найменше значення (до 0,6 %). З підвищенням радіального навантаження до (2,5 - 3,5) кН відбувається різке зростання концентрації продуктів зносу; після восьмигодинної роботи підшипника концентрація в мастилі продуктів його зносу знижується, що обумовлено частковим витісненням мастильного матеріалу з абразивом із зони контакту поверхонь тертя кочення і, як наслідок, - зменшенням їх впливу; після восьми годин роботи спостерігається значне зниження показника шорсткості поверхонь тертя кочення в підшипнику, що пояснюється проникненням в мікронерівності частинок ацетату целюлози під впливом тиску певної величини з утворенням тимчасового буферного шару між парами тертя. Якщо експеримент триває більше п?ятнадцяти годин, кількість мастильного матеріалу в зоні контакту зменшується і вплив на шорсткість поверхонь тертя з боку абразиву ПП06052016 та полімеру на основі ацетату целюлози знову зростає майже в однаковій мірі.
  Повний текст PDF - 344.147 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Подольський М.
  • Лілевман І.
  • Федорчук Д.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Подольський М. Дослідження впливу абразивних домішок різного походження на властивості змазки підшипників сільськогосподарської техніки / М. Подольський, І. Лілевман, Д. Федорчук // Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України. - 2020. - Вип. 26. - С. 118-127. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ttar_2020_26_13.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського