Наукова періодика України Український неврологічний журнал


Симоненко Г. Г. 
Клініко-нейровізуалізаційні порівняння гострого порушення мозкового кровообігу на тлі COVID-19 / Г. Г. Симоненко // Український неврологічний журнал. - 2022. - № 3-4. - С. 49-55. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UNJ_2022_3-4_7
Ретроспективно проаналізовано історії хвороби 72 пацієнтів (47 (65,3 %) чоловіків та 25 (34,7 %) жінок) з діагнозом гострого порушення мозкового кровообігу (ГПМК), у яких в подальшому виявлено коронавірусну інфекцію. У приймальному відділенні всіх пацієнтів з підозрою на ГПМК було оглянуто неврологом, усім проведено комп'ютерну томографію (КТ) головного мозку, взято мазок для полімеразної ланцюгової реакції на наявність вірусу SARS-CoV-2. За потреби хворого було консультовано нейрохірургом. У подальшому частині пацієнтів було виконано магнітно-резонансну томографію. Із 72 пацієнтів з позитивним результатом полімеразної ланцюгової реакції тяжкий загальний стан було зареєстровано у 46 (63,9 %), стан середнього ступеня тяжкості - у 26 (36,1 %). Середній вік пацієнтів становив 71,7 року (72,2 року у чоловіків та 70,9 року у жінок). Позагоспітальна полісегментарна пневмонія розвинулася у 24 (33,3 %) випадках. Померло 16 (22,2 %) хворих: 11 (23,4 % від загальної кількості чоловіків) та 5 (20,0 % від загальної кількості жінок). За клінічними даними та даними КТ, ішемічний інсульт розвивався переважно у каротидному басейні (50 (69,4 %) випадків): у лівому каротидному басейні (ЛКБ) у 33 (45,8 %) випадках та правому каротидному басейні (ПКБ) - у 17 (23,6 %). У 13 (18,1 %) пацієнтів ішемічний інсульт зареєстровано у вертебробазилярному басейні (ВББ). У 6 (8,3 %) випадках ГПМК у ЛКБ, за даними КТ і анамнезу, був повторним: 5 (6,9 %) - у ВББ (ліва та права півкуля мозочка, права потилична частка) та ПКБ. У 4 (5,6 %) випадках повторного інсульту в ПКБ він двічі був перенесеним у ПКБ, один раз у АКБ та один раз у ВББ. У всіх 3 (4,2 %) випадках повторного інсульту у ВББ він тричі був перенесеним у каротидному басейні: двічі у ПКБ та один раз у АКБ. У 3 (4,2 %) пацієнтів установлено діагноз транзиторної ішемічної атаки у ВББ (усі вони були середнього віку (36 - 43 роки). За клінічними даними та даними КТ, геморагічний інсульт було зареєстровано у 6 (8,3 %) пацієнтів. Висновки: чинниками ризику виникнення ГПМК на тлі COVID-19 є похилий вік та чоловіча стать пацієнтів, а також наявність хронічних серцево-судинних і цереброваскулярних захворювань. Випадки характеризуються переважним ураженням великих судин лівого каротидного басейну, повторними інсультами з виникненням нового вогнища в іншому басейні, частими глибокими ураженнями у ділянці базальних ядер, а також фоновими змінами тканини мозку при нейровізуалізаційному обстеженні. Переважає тяжкий перебіг, ускладнений легеневою та серцевою недостатністю, особливо при виникненні позагоспітальної полісегментарної зазвичай двобічної COVID-19 пневмонії.
  Повний текст PDF - 102.71 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Симоненко Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Симоненко Г. Г. Клініко-нейровізуалізаційні порівняння гострого порушення мозкового кровообігу на тлі COVID-19 / Г. Г. Симоненко // Український неврологічний журнал. - 2022. - № 3-4. - С. 49-55. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UNJ_2022_3-4_7.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського