Наукова періодика України Український гідрометеорологічний журнал


Ільїн Ю. П. 
Балансова модель транспорту та метаболізму розчинених форм азоту і фосфору в системі Дністровського лиману / Ю. П. Ільїн, М. А. Берлінський // Український гідрометеорологічний журнал. - 2022. - № 29. - С. 59-67. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Uggj_2022_29_7
З метою одержання кількісних оцінок потоків води та біогенних речовин в системі Дністровського лиману використано підхід біогеохімічного моделювання, рекомендований міжнародною програмою LOICZ. Інтегральна (резервуарна) модель системи складається з рівнянь балансу води, солоності та розчинених форм азоту і фосфору. Залучено інформацію річного циклу (з листопада 2003 по жовтень 2004 р.) гідрохімічних досліджень у гирлі річки Дністер та на виході з лиману у Чорне море, виконаних в межах міжнародного проєкту GEF/BSERP, а також гідрометеорологічних спостережень на морській гідрометстанції Білгород-Дністровський, морському гідрометеорологічному пості Царгородське гирло - навчальній базі Одеського державного екологічного університету. У рівнянні водного балансу враховано потоки річкового стоку, атмосферних опадів та випаровування. Залишено невизначеність, пов'язану з неврахуванням підземного стоку. Застосування незалежної емпіричної оцінки адвективного потоку води через Царгородську протоку надало змогу оцінити ступінь нестаціонарності рівнянь моделі на масштабах мінливості від місяця до року. Потік турбулентного обміну між естуарієм і прилеглим морем оцінюється з рівнянняи сольового балансу і визначається різницею між солоністю лиманних і морських вод. Шляхом розрахунку щомісячних і річних величин встановлено, що для Дністровського лиману та подібних систем рівняння балансу води можна вважати стаціонарним, а потоками опадів та випаровування можна знехтувати: у порівнянні з річковим стоком, адвективним і турбулентним потоками водообміну вони на кілька порядків менші, тобто нижче межі похибок горизонтальних потоків води. Спільна дія адвективного і дифузійного потоків забезпечувала загальний виніс біогенних речовин з екосистеми лиману. За річний цикл спостережень 2003 - 2004 рр. 73 % загального розчиненого фосфору та 92 % загального розчиненого азоту надійшло з лиману до моря у порівнянні з кількістю, внесеною до естуарію зі стоком річки Дністер. Стехіометричний аналіз біогеохімічних залишків показав, що упродовж більшої частини року екосистема Дністровського лиману продукувала органічну речовину і споживала розчинений фосфор, а фіксація азоту в екосистемі переважала денітрифікацію.
  Повний текст PDF - 357.285 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Ільїн Ю.
  • Берлінський М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Ільїн Ю. П. Балансова модель транспорту та метаболізму розчинених форм азоту і фосфору в системі Дністровського лиману / Ю. П. Ільїн, М. А. Берлінський // Український гідрометеорологічний журнал. - 2022. - № 29. - С. 59-67. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Uggj_2022_29_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Ільїн Юрій Павлович (географічні науки)
  • Берлінський Микола Анатолійович (географічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського