Наукова періодика України Український журнал дерматології, венерології, косметології


Возняк І. Я. 
Аналіз особливостей низки цитокінових, імунологічних та муноморфологічних змін у хворих на псоріаз / І. Я. Возняк, О. О. Сизон // Український журнал дерматології, венерології, косметології. - 2016. - № 3. - С. 9-17. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujdvc_2016_3_4
Мета роботи - з'ясувати взаємозв'язок імунологічних зсувів і послідовних змін неоангіогенезу, запальної інфільтрації та порушення дозрівання кератиноцитів за псоріазу. Комплексно обстежено 85 хворих на вульгарний псоріаз у стадію прогресу, з легким і середнім ступенями тяжкості чоловіків і жінок віком 24 - 58 років зі стажем захворювання понад рік. Виявлено переважання захворюваності на псоріаз чоловіків (59 %), зростання частоти недиференційованого типу псоріазу (50 %) з частими рецидивами (57 %) та велику поширеність захворювання серед осіб зрілого (61 %) і середнього (33 %) віку. На підставі результатів імуногістохімічних, патоморфологічних досліджень у хворих на псоріаз середнього ступеня тяжкості виявлено підвищення експресії маркерів неоангіогенезу VEGF і ММП-9, які давали високу - в 49 і 67 % і надмірну реакції у 18 і 25 % випадків відповідно. Встановлено помірний кореляційний зв'язок між збільшенням інтенсивності експресії згаданих маркерів і посиленням тяжкості псоріазу. Доведено, що кількість судин у разі середнього ступеня тяжкості вдвічі більша, ніж за легкого перебігу псоріазу (p << 0,001), і в 5 разів більша, ніж у контрольній групі (p << 0,001). Простежено залежність експресії маркера й індексу проліферації кератиноцитів епідермісу від ступеня тяжкості дерматозу. Залежності індексу експресії маркера P63 від тяжкості перебігу псоріазу не виявлено. У разі псоріазу середнього ступеня тяжкості статистично вірогідна різниця інфільтрації CD3<^>+ T-лімфоцитами (p << 0,05) епідермісу і дерми, інфільтрації CD68<^>+-макрофагів дерми, підвищення експресії ММП-9 (p << 0,05) у порівнянні з псоріазом легкого ступеня і здоровою шкірою. У сироватці крові хворих вірогідно знижено (p << 0,01) кількість імунокомпетентних клітин із фенотипом CD3<^>+, CD22<^>+ або B-лімфоцитів, помірне зменшення рівня CD4<^>+, CD8<^>+ і підвищення вмісту CD16<^>+, цитокінів IL-1beta, IL-8, IL-17, IL-22, TFN-alpha, IgG і імуноглобулінів IgM, ЦВК, що свідчить про напруженість стрес-реалізуючих механізмів пацієнтів навіть на етапі клінічної стабілізації шкірного процесу. Вірогідне підвищення концентрації цих цитокінів у сироватці крові (понад тричі) і шкірі (понад 3 - 5 разів; p << 0,05)) хворих у перші місяці виникнення шкірного синдрому псоріатичної хвороби може слугувати додатковим діагностичним критерієм для прогнозування персистенції подальшого патологічного процесу. Висновки: для виявлення особливостей перебігу псоріазу (ризику тяжкого перебігу, оцінки ймовірності персистенції подальшого патологічного процесу) та вибору тактики лікування, крім стандартного морфологічного, доцільно використовувати імунологічне й імуногістохімічне дослідження.
  Повний текст PDF - 759.529 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Возняк І.
  • Сизон О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Возняк І. Я. Аналіз особливостей низки цитокінових, імунологічних та муноморфологічних змін у хворих на псоріаз / І. Я. Возняк, О. О. Сизон // Український журнал дерматології, венерології, косметології. - 2016. - № 3. - С. 9-17. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujdvc_2016_3_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Возняк Ірина Ярославівна (медичні науки)
  • Сизон Орися Орестівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського