Наукова періодика України Вісник Національного університету "Львівська політехніка"


Возняк О. Т. 
Моделювання потоку повітря у виробничому приміщенні / О. Т. Возняк, Х. В. Миронюк, І. Є. Сухолова, О. М. Довбуш // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Теорія і практика будівництва. - 2015. - № 823. - С. 57-64. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VNULPTPB_2015_823_12
Розглянуто повітророзподілення в приміщенні з утворенням закрученої (ЗС) і настильної (НС) струмин. Визначено динамічні параметри повітряного потоку, утвореного ЗС і НС під час їх витікання в приміщення. Припливна ЗС за кута нахилу закручувальних пластин 90<^>o є близькою за своїми характеристиками до прямотокової. НС розвивається незалежно від закрученої, тобто немає взаємодії струмин. За кута нахилу закручувальних пластин 60<^>o припливна НС теж розвивається незалежно від закрученої, тобто немає взаємодії струмин. За кута нахилу закручувальних пластин 30<^>o відбувається взаємодія ЗС і НС. Зіодельовано потік повітря за допомогою вирішувача CFD FLUENT (Ansys FLUENT). Під час моделювання у цій програмі прийнято такі спрощення і припущення: внутрішнє повітря є нестискуваним, а потік повітря - усталеним, тепловіддача від внутрішніх поверхонь не враховувалась, нагрівання повітря у приміщенні в холодний період року забезпечувався радіаторами, припливне повітря подавалось повітророзподільником із утворенням ЗС і НС, витяжка з робочої зони здійснювалась витяжним зонтом, а з верхньої зони приміщення - була поза зоною дії припливних струмин, припливний повітророзподільник встановлено на висоті 3 м.Розглянуто актуальну задачу підвищення ефективності повітророзподілу закрученими та настильними струминами для забезпечення нормативних параметрів повітря у приміщеннях. Показано, що для досягнення максимальної ефективності повітророзподілу необхідно подавати повітря струминами, що інтенсивно затухають ще до входу в робочу зону. Моделювання потоку повітря виконано за допомогою вирішувача CFD FLUENT (Ansys FLUENT). Проведено розрахунок системи рівнянь за допомогою k-<$E epsilon> моделі турбулентності. Представлено подачу повітря в нестаціонарному режимі в системі кондиціонування повітря закрученою і настильною струминами, та визначено їх параметри в певні проміжки часу. Показано, що за динамічного мікроклімату можливими є зменшення затрат на систему кондиціонування або вентиляції. Показано, що організм людини сприятливо реагує на короткотривалі відхилення від нормованих параметрів повітряного середовища.
  Повний текст PDF - 368.512 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Возняк О.
  • Миронюк Х.
  • Сухолова І.
  • Довбуш О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Возняк О. Т. Моделювання потоку повітря у виробничому приміщенні / О. Т. Возняк, Х. В. Миронюк, І. Є. Сухолова, О. М. Довбуш // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Теорія і практика будівництва. - 2015. - № 823. - С. 57-64. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VNULPTPB_2015_823_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Возняк Орест Тарасович (технічні науки)
  • Миронюк Христина Володимирівна (технічні науки)
  • Сухолова Ірина Євгенівна (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського