Наукова періодика України Вісник стоматології


Чухрай Н. Л. 
Ураженість карієсом тимчасових зубів у дітей інтернатних закладів із зубощелепними аномаліями / Н. Л. Чухрай, Е. В. Безвушко, О. В. Колесніченко, М. Б. Фур, О.-Х. А. Бяла // Вісник стоматології. - 2022. - Т. 45, № 3. - С. 123-129. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VSL_2022_45_3_23
Карієс зубів та зубощелепні аномалії (ЗЩА) відносяться до основних стоматологічних захворювань та характеризуються достатньо високою поширеністю серед дитячого населення. Відсутність лікування карієсу зубів, зокрема молочних, та його ускладнень у дітей може бути причиною запальних процесів у тканинах періодонта та передчасного видалення зуба. При цьому можливе порушення формування тканин постійних зубів, зміщення їх зачатків з наступним аномалійним прорізуванням та формуванням ЗЩА. Така ситуація обумовлює вивчення стану стоматологічної захворюваності у дітей інтернатних закладів, частина яких знаходиться у віддалених населених пунктах, де стоматологічна допомога є важкодоступною, або ж навіть, неможливою, а ортодонтичне лікування таких дітей взагалі залишається поза увагою лікаря-ортодонта. Тому визначення стоматологічної захворюваності у дітей є актуальною проблемою сучасної стоматології, вирішення якої буде слугувати основою обгрунтування профілактичних заходів. Мета дослідження - вивчення поширеності та інтенсивності карієсу тимчасових зубів у дітей із інтернатних закладів із ЗЩА. Для оцінки стану твердих тканин зубів обстежено 528 дітей із ЗЩА, які проживають та навчаються у школах - інтернатах м. Львова та с. Стрілки, м. Самбора, с. Жовтанці Львівської області, та склали основну групу. Визначено, що поширеність карієсу зубів у дітей інтернатних закладів становить 70,30 +- 2,27 % при інтенсивності 4,92 +- 0,29 зуба, у групі контролю - 63,79 +- 4,46 % та 4,30 +- 0,17 зуба, відповідно. Виявлено, що поширеність карієсу тимчасових зубів у дітей з інтернатних закладів із ЗЩА є достовірно вищою у порівнянні з дітьми без ЗЩА. Встановлені вищі значення інтенсивності карієсу тимчасових зубів у дітей інтернатних закладів із ЗЩА у порівнянні із дітьми без ЗЩА, що може свідчити про те, що наявність ЗЩА у дітей є вагомим фактором ризику розвитку каріозного процесу. При аналізі поширеності карієсу тимчасових зубів по віку в інтернатних закладах різних населених пунктів виявлено абсолютний стовідсотковий показник у семирічних дітей с. Жовтанці та с. Стрілки та дещо нижчу поширеність у дітей м. Самбора (96,55 +- 3,39 %) та м. Львова (94,44 +- 3,82 %), що відповідає високому рівню захворюваності карієсом згідно критеріїв ВООЗ. Висновки: отримані результати дослідження свідчать, що у дітей інтернатних закладів із ЗЩА поширеність та інтенсивність карієсу тимчасових зубів є достовірно вищими порівняно з дітьми без ЗЩА, p << 0,001. У дітей інтернатних закладів із ЗЩА з різних населених пунктів, показник "кп" є достовірно вищим у порівнянні з аналогічним показником у дітей без ЗЩА.
  Повний текст PDF - 342.014 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Чухрай Н.
  • Безвушко Е.
  • Колесніченко О.
  • Фур М.
  • Бяла О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Чухрай Н. Л. Ураженість карієсом тимчасових зубів у дітей інтернатних закладів із зубощелепними аномаліями / Н. Л. Чухрай, Е. В. Безвушко, О. В. Колесніченко, М. Б. Фур, О.-Х. А. Бяла // Вісник стоматології. - 2022. - Т. 45, № 3. - С. 123-129. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VSL_2022_45_3_23.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Чухрай Наталія Львівна (медичні науки)
  • Безвушко Ельвіра Валентинівна (медичні науки)
  • Колесніченко Олександр Володимирович (медичні науки)
  • Фур Микола Борисович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського