Наукова періодика України Здоров'я жінки


Турчина С. І. 
Дистиреоз як фактор ризику формування вторинної аменореї у дівчат, які мешкають в умовах слабкого йододефіциту / С. І. Турчина, Т. А. Начетова // Здоровье женщины. - 2017. - № 8. - С. 16-20. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zdzh_2017_8_4
Висвітлено нові дані про вплив тиреоїдної дисфункції на формування вторинної аменореї (ВА) у дівчат-підлітків, які тривалий час мешкають в умовах слабкого йододефіциту. Мета дослідження - визначення стану тиреоїдної системи у дівчат із ВА з урахуванням наявності в них тиреопатій. Під спостереженням знаходились 68 дівчат 14 - 17 років із ВА, які мешкають в умовах слабкого йододефіциту у м. Харків і Харківській області. Обстеження передбачало проведення УЗД щитоподібної залози (ЩЗ) і визначення функціонального стану гіпофізарно-тиреоїдної системи. Дівчата з ВА ввійшли до основної групи. Залежно від наявності тиреопатії, а саме - дифузного нетоксичного зоба (ДНЗ), пацієнток основної групи розподілено на дві підгрупи: 1-а підгрупа - дівчатаіз ВА та нормальним об'ємом ЩЗ (n = 39); 2-а підгрупа - дівчата з ВА та ДНЗ (n = 29). У контрольну групу ввійшли 78 дівчат-однолітків із нормальним об'ємом ЩЗ, гармонійним фізичним розвитком і нормальною менструальною функцією. Одержані результати надали можливість встановити, що формування ВА у дівчат, які мешкають в умовах слабкого йододефіциту, відбувається на тлі тиреоїдної дисфункції, характер якої відрізняється у дівчат із нормальними об'ємом ЩЗ і ДНЗ. Це може бути розцінено як послідовні етапи патологічного процесу, коли за умов тривалого проживання у регіонах зі слабким йододефіцитом формується дистиреоз, який характеризується посиленням конверсії fT4 у fT3, що відображав збільшення рівня співвідношення fT3/fT4 у переважної більшості обстежених дівчат. Зазначені зміни у тиреоїдному профілі негативно впливають на становлення репродуктивної системи та можуть зумовлювати порушення менструальної функції, навіть за відсутності захворювань ЩЗ. Профілактика та лікування ВА у дівчат, які мешкають в умовах слабкого йододефіциту, передбачає тривале застосовування фармакологічних препаратів калію йодиду у вікових дозах.
  Повний текст PDF - 250.648 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Турчина С.
  • Начетова Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Турчина С. І. Дистиреоз як фактор ризику формування вторинної аменореї у дівчат, які мешкають в умовах слабкого йододефіциту / С. І. Турчина, Т. А. Начетова // Здоровье женщины. - 2017. - № 8. - С. 16-20. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zdzh_2017_8_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Турчина Світлана Ігорівна (1962–) (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського