Наукова періодика України Агроекологічний журнал


Говоруха В. М. 
Оптимізація метанового зброджування сільськогосподарських відходів / В. М. Говоруха, О. А. Гаврилюк, І. О. Біда, Г. В. Гладка, О. Б. Таширев // Агроекологічний журнал. - 2022. - № 3. - С. 26-34. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/agrog_2022_3_5
Накопичення екологічно небезпечних сільськогосподарських відходів, зокрема коров'ячого гною, що не піддаються належній утилізації, створює екологічну загрозу для довкілля. Під час енергетичної кризи пошук альтернативних шляхів отримання енергії також є одним з найбільш нагальних завдань сьогодення. Коров'ячий гній є перспективним як субстрат для анаеробного зброджування з отриманням цінного енергоносія - метану. Однак низька ефективність процесу спонукає до дослідження його закономірностей та оптимізації. Мета роботи - розробка підходу метанового зброджування коров'ячого гною за використання конверсійної сукцесії для його ефективної утилізації з отриманням цінного енергоносія. Використано такі методи: потенціометричне вимірювання pH і Eh, хроматографічне визначення складу газової фази. Для дослідження закономірностей метанового зброджування коров'ячого гною було проаналізовано такі варіанти: 1. Зброджування гною автохтонним мікробіомом без регуляції рН середовища; 2. Ферментація гною за додавання як інокуляту збродженого осаду метантенку без регуляції рН; 3. За додавання збродженого осаду метантенку та з регуляцією рН. В результаті показано, що зброджування коров'ячого гною автохтонним мікробіомом є неефективним, а вихід метану становить лише 20 л/кг субстрату, що може бути пов'язано із інгібуванням мікробіому кінцевими продуктами. Конверсійна сукцесія, тобто заміна автохтонного мікробіому, за рахунок внесення біомаси збродженого осаду метантенку забезпечила підвищення виходу метану до 230 л/кг субстрату. Регуляція рН середовища як одного із ключових факторів, що впливають на ріст мікроорганізмів та ефективність процесу загалом, збільшила вихід метану до 280 л/кг субстрату. Отже, зміна мікробіому та регуляція рН дали змогу підвищити ефективність метанового зброджування коров'ячого гною у 14 разів. Такий підхід є перспективним для ефективної деструкції коров'ячого гною з отриманням цінного енергоносія - метану. Отримані результати можуть бути основою для подальшого розвитку природоохоронних та енергетичних мікробних біотехнологій.
  Повний текст PDF - 271.632 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Говоруха В.
  • Гаврилюк О.
  • Біда І.
  • Гладка Г.
  • Таширев О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Говоруха В. М. Оптимізація метанового зброджування сільськогосподарських відходів / В. М. Говоруха, О. А. Гаврилюк, І. О. Біда, Г. В. Гладка, О. Б. Таширев // Агроекологічний журнал. - 2022. - № 3. - С. 26-34. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/agrog_2022_3_5.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського