Наукова періодика України Актуальна інфектологія


Косовська Т. М. 
Випадок Лайм-бореліозу в дитини / Т. М. Косовська, В. О. Косовська // Актуальна інфектологія. - 2019. - Т. 7, № 1. - С. 42-45. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/akinf_2019_7_1_8
Хвороба Лайма (синоніми: Лайм-бореліоз, іксодовий кліщовий бореліоз) - інфекційне трансмісивне природно-вогнищеве захворювання, збудниками якого є спірохети, а переносниками - іксодові кліщі. Про перші випадки захворювання людей на Лайм-бореліоз в Україні відомо з 1994 р. Західна Україна, у тому числі Тернопільська область, є ендемічним вогнищем хвороби Лайма, оскільки розташована в зоні з родючими урунтами, помірним континентальним кліматом, лісними ландшафтами, що сприяє збереженню в природі основного резервуара борелій - іксодових кліщів. Вогнища іксодових кліщових бореліозів виявлено в 57 населених пунктах 14 районів області та м. Тернополі. Відповідно кожен житель Тернопільщини є потенційно інфікованим. Кліщі часто заражені кількома інфекціями, що становлять загрозу для здоров'я й життя людини. Випадок Лайм-бореліозу було зафіксовано в Тернопільській обласній дитячій клінічній лікарні в дитини 7 років, яка надійшла зі скаргами матері на генералізовані тоніко-клонічні судоми упродовж близько 2 годин, що виникли раптово на фоні задовільного стану, втрату свідомості. Після введення сибазону судоми припинилися. Близько місяця тому відмічався укус кліща в ділянці передньої черевної стінки зліва нижче від пупка й утворення в місці укусу невеликої сверблячої папули діаметром 1 см, що збільшувалася з кожним днем і утримувалась близько 2 тижнів. Краї еритеми були чіткими, яскравими. Дитина отримувала антибактеріальну терапію (цефтріаксон) протягом 1 дня. У результаті клінічного й лабораторного обстеження дитини було виставлено діагноз: хвороба Лайма, рання інфекція, дисемінована стадія: нейробореліоз і лівобічний підщелепний лімфаденіт, середній ступінь тяжкості, гострий перебіг. Після проведеного лікування дитина виписана додому в задовільному стані. Отже, Лайм-бореліоз є актуальною проблемою в Україні, зокрема в Тернопільській області. З метою запобігання укусу кліщів обов'язковим є використання закритого одягу, репелентів при відвідуванні лісопаркових зон. Після повернення з лісу необхідно проводити ретельний огляд шкірних покривів з метою своєчасного виявлення укусу кліщів. У випадку укусів кліщів необхідно правильно видаляти членистоногих, доцільно проводити специфічну лабораторну діагностику. Обов'язкове спостереження за хворим на Лайм-бореліоз протягом 1 місяця.
  Повний текст PDF - 304.515 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Косовська Т.
  • Косовська В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Косовська Т. М. Випадок Лайм-бореліозу в дитини / Т. М. Косовська, В. О. Косовська // Актуальна інфектологія. - 2019. - Т. 7, № 1. - С. 42-45. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/akinf_2019_7_1_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Косовська Тетяна Михайлівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського