Наукова періодика України Археологія


Pomberger B. M. 
New Hypothesized Musical Instruments of the European Neolithic / B. M. Pomberger, N. S. Kotova, P. Stadler // Археологія. - 2021. - № 3. - С. 28-35. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/arhl_2021_3_4
Роботу присвячено знахідкам виробів, реконструйованих як глиняні дзвіночки. Артефакти знайдено на ранньонеолітичних поселеннях Брунн 3 у Нижній Австрії (культура лінійно-стрічкової кераміки, 5340 - 5265 рр. до н. е.) та Гелленхаза в Західній Угорщині (старчевська культура, 5800 - 5500 рр. до н. е.). Ці керамічні вироби мають пірамідальну форму, висоту близько 6,5 см і отвір у верхній частині. Автор розкопок Гелленхази вважає ці предмети тягарцями, однак в археологічних об'єктах їх зафіксовано разом із глиняними флейтами, що надає змогу запропонувати іншу інтерпретацію. Глиняні моделі дзвіночків, виготовлені за зразками з обох поселень, уможливили вивчення їх звучання. Воно було доволі глухим. Це, мабуть, і зумовило той факт, що вироби розбили й викинули. На поселеннях культури лінійно-стрічкової кераміки Брунн 2 та Брунн 3 досліджено будинки, де в ямах концентрувалися неординарні предмети: дзвіночки, флейти, статуетки, амулети, амфори, імпортний посуд. Усі статуетки було умисно розбито, очевидно, під час церемоній, які, ймовірно, були пов'язані зі спорудженням будинків. Такі обряди могли супроводжуватися споживанням напоїв із амфор, які у побуті практично не використовувалися, зважаючи на рідкість відповідних знахідок. Про музичний супровід церемоній свідчать і залишки флейт і дзвонів. Саме у будинках із незвичайними предметами й зосереджено уламки імпортних посудин, ідентичних кераміці з угорських неолітичних стоянок культури Старчево та угорського варіанта культури ранньої лінійно-стрічкової кераміки. Імовірно, для участі у певних церемоніях запрошували сусідні дружні групи населення, передовсім неолітичних мешканців Західної Угорщини.
  Повний текст PDF - 907.622 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Pomberger B.
  • Kotova N.
  • Stadler P.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Pomberger B. M. New Hypothesized Musical Instruments of the European Neolithic / B. M. Pomberger, N. S. Kotova, P. Stadler // Археологія. - 2021. - № 3. - С. 28-35. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/arhl_2021_3_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Котова Надія Сергіївна (1961–) (історичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського