Наукова періодика України Буковинський медичний вісник


Денефіль О. В. 
Зміни показників перекисного окиснення ліпідів і антиоксидантної системи у внутрішніх органах щурів при дії кардіотоксичної дози адреналіну / О. В. Денефіль, М. О. Рябоконь, С. С. Рябоконь, Р. С. Усинський // Буковинський медичний вісник. - 2018. - Т. 22, № 4. - С. 20-26. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bumv_2018_22_4_5
Мета роботи - вивчити зміни показників перекисного окиснення ліпідів (ПОЛ) і антиоксидантної системи (АОС) у серці, печінці та мозку тварин за уведення їм кардіотоксичної дози адреналіну. Досліди виконано на білих безпородних щурах-самцях масою 180 - 220 г двох серій: контрольну та дослідну - з адреналіновим ураженням (по 10 щурів). Адреналінове ураження викликали внутрішньом'язовим уведенням 0,18 % розчину адреналіну гідротартрату (1 мг/кг маси). Дослідження проводили через 1 год після введення адреналіну. У серці, печінці та мозку щурів визначали концентрації дієнових кон'югат (ДК), малонового альдегіду (МА), вітаміну E, тіолових груп, активність супероксиддисмутази (СОД). Статистичну обробку цифрових даних виконано за допомогою програмного забезпечення "Excel" ("Microsoft", США) та "STATISTICA" 6.0 ("Statsoft", США). Достовірність різниці значень між незалежними кількісними величинами визначали за критерієм Стьюдента. У контрольній серії тварин найвища активність ПОЛ і АОС спостерігалася в печінці, найнижча - у серці. Концентрації МА, вітаміну E були найвищими в гомогенаті печінки. Активність СОД - найменша у серці. Вміст тіолових груп був більшиим у гомогенаті печінки у порівнянні з результатами у серці. Через годину після введення адреналіну в серці зросли ДК, SH-групи. У печінці збільшилися ДК, МА, SS-групи, зменшився вміст вітаміну E. У мозку зросли концентрації ДК, МА, тіолових груп, активність СОД; концентрація вітаміну E знизилася. Вміст ДК і МА, тіолових груп, концентрація СОД були найнижчими в гомогенаті серця. Найвищий вміст вітаміну E залишався у печінці. Після введення адреналіну виявлено такі кореляційні зв'язки: концентрації вітаміну E між печінкою і серцем (r = -0,82; p << 0,05), між печінкою та мозком (r = 0,75; p << 0,001), ДК і вітаміном E (r = 0,95; p << 0,001), ДК і SS-групами (r = 0,84; p << 0,02), вітаміном E і дисульфідними групами (r = 0,92; p << 0,01); у серці: між концентраціями МА і ДК (r = 0,91; p << 0,01), МА і вітаміном E (r = 0,96; p << 0,05), ДК і вітаміном E (r = 0,84; p << 0,02), вітаміном Е і SH-групами (r = 0,86; p << 0,02); у мозку між концентраціями МА і вітаміном E (r = 0,90; p << 0,01). Висновки: в інтактних тварин інтенсивність перебігу процесів ПОЛ вища у печінці та мозку, найменша - у серці; через годину після введення кардіотоксичної дози адреналіну спостерігається активація процесів ПОЛ. Максимальний захист від продуктів ПОЛ спостерігається в серці та реалізується за рахунок вітаміну T та сульфгідрильних груп. Він відбувається у тварин за рахунок перерозподілу вмісту вітаміну E з печінки до серця. У мозку ж компенсаторно зростає вміст тіолових груп, активується супероксиддисмутаза.
  Повний текст PDF - 327.905 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Денефіль О.
  • Рябоконь М.
  • Рябоконь С.
  • Усинський Р.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Денефіль О. В. Зміни показників перекисного окиснення ліпідів і антиоксидантної системи у внутрішніх органах щурів при дії кардіотоксичної дози адреналіну / О. В. Денефіль, М. О. Рябоконь, С. С. Рябоконь, Р. С. Усинський // Буковинський медичний вісник. - 2018. - Т. 22, № 4. - С. 20-26. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bumv_2018_22_4_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Денефіль Ольга Володимирівна (медичні науки)
  • Рябоконь Світлана Степанівна (медичні науки)
  • Усинський Руслан Станіславович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського