Наукова періодика України Держава та регіони


Коверзнев В. О. 
Правова характеристика деяких засад господарського судочинства України / В. О. Коверзнев // Держава та регіони. Серія : Право. - 2020. - № 3. - С. 47-52. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/drp_2020_3_10
Досліджено співвідношення категорій "господарське судочинство" і "правосуддя", розкрито правовий зміст дефініцій "справедливість" і "верховенство права" як основних засад (принципів) господарського судочинства України. Обгрунтовано, що під господарським судочинством слід розуміти виключно процесуальну діяльність господарських судів, пов'язану з розглядом господарських справ, що має на меті захист прав і законних інтересів учасників господарських відносин. Доведено, що поняття "правосуддя" має більш широке значення, оскільки не лише відображає процес вирішення спору, а й передбачає ухвалення справедливого судового рішення, яке забезпечує ефективний захист та відновлення порушених прав і законних інтересів учасників господарських відносин. У процесі здійснення правосуддя суддя повинен оцінити чинне законодавство України на предмет його відповідності засадам справедливості та верховенства права, при цьому має можливість відходу від застосування норм законодавства в тому разі, якщо це призведе до ухвалення формально законного, проте несправедливого судового рішення. Аргументовано, що в контексті здійснення правосуддя під справедливістю слід вважати ефективне відновлення та захист порушених (невизнаних чи оспорюваних) прав, свобод та інтересів учасників господарських відносин, що відбувається в процесі вирішення спору безстороннім і неупередженим судом, на засадах рівності усіх учасників процесу та забезпечення їм однакових можливостей у реалізації процесуальних прав, зокрема: брати участь у судових засіданнях, надавати докази, висловлювати свої міркування та заперечення із проводу правової позиції інших учасників. Визначено, що до невід'ємних елементів верховенства права належать: дотримання основоположних прав людини, закріплених у Конституції України та міжнародних актах, що є частиною національного законодавства України; відповідність законодавчих актів засадам верховенства права та принципу юридичної визначеності; забезпечення кожному безперешкодного доступу до суду, а також права на незалежний, неупереджений і справедливий суд, створений відповідно до закону; реальне та ефективне виконання ухвалених судових рішень.
  Повний текст PDF - 208.368 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Коверзнев В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Коверзнев В. О. Правова характеристика деяких засад господарського судочинства України / В. О. Коверзнев // Держава та регіони. Серія : Право. - 2020. - № 3. - С. 47-52. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/drp_2020_3_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Коверзнев Вадим Олександрович (юридичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського