Наукова періодика України Демографія та соціальна економіка


Шишкін В. С. 
Демографічні фактори житлових умов населення / В. С. Шишкін // Демографія та соціальна економіка. - 2019. - № 1. - С. 152-165. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/dse_2019_1_12
Мета статті - виявлення взаємозв'язку між змінами у демографічній ситуації та житловими умовами населення. Потреба у житлі належить до базових потреб людини. На сучасному етапі розвитку людства це трансформувалося у необхідність мати житло, яке відповідає стандартам за кількісними та якісними характеристиками. А житлові умови стали одним із основних аспектів визначення рівня життя населення. Житлові умови населення формуються під впливом багатьох факторів. Оскільки житло будується для задоволення потреб людини, то вплив демографічних факторів має бути суттєвим. Довести це напрочуд складно, оскільки майже неможливо елімінувати вплив інших факторів, до того ж цей зв'язок має невизначений лаг. У сучасних дослідженнях основну увагу приділяють впливу житлових умов на демографічні процеси, здоров'я населення та якість життя, але існує і зворотний зв'язок між демографічною ситуацією та житловими умовами. Доведено, що останні два сторіччя основним демографічним фактором, що мав суттєвий вплив на житлові умови населення, є зростання його чисельності. Це зростання спричинено демографічним переходом. Побудована схема оцінки повного впливу збільшення чисельності населення на його житлові умови. Обгрунтовано, що в країнах, де демографічний перехід закінчився, стрімко скоротилася важливість демографічної детермінанти. Визначено фактори та процеси, що формували сучасний житловий фонд України протягом останніх ста років. Оцінено взаємовплив динаміки чисельності населення і будівництва нового житла в Україні та деяких країнах з 1980 р. Порівняно житлові умови населення України та деяких країн із визначеними демографічними показниками. Проаналізовано вплив демографічної ситуації в Україні на рівень забезпеченості житлом за тривалий період. Оцінено взаємозв'язок перенаселеності житла з рівнем народжуваності. Проаналізовано динаміку оновлення житлового фонду та зроблено невтішний висновок: за збереження теперішніх темпів оновлення, Україна досягне сучасного рівня розвинених країн не раніше, ніж через 40 - 50 років. Оцінено вплив динаміки чисельності населення та зміни розміру житлового фонду на рівень забезпеченості загальною площею житла населення України.
  Повний текст PDF - 656.627 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шишкін В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шишкін В. С. Демографічні фактори житлових умов населення / В. С. Шишкін // Демографія та соціальна економіка. - 2019. - № 1. - С. 152-165. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/dse_2019_1_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Шишкін Владислав Сергійович (1971–) (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського