Наукова періодика України Економіка і прогнозування


Нікішина О. В. 
Перехід до селективного регулювання роздрібної торгівлі в Україні на основі досвіду ЄС / О. В. Нікішина, А. В. Щербак // Економіка і прогнозування. - 2023. - № 1. - С. 76-96. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/econprog_2023_1_5
Проаналізовано причини та наслідки швидкого розвитку роздрібних торговельних мереж. Показано, що це сприяло підвищенню ефективності виробництва, водночас роздрібні мережі отримали ринкову владу, стали відігравати ключову роль у ланцюгах постачання багатьох споживчих товарів. Це дозволяє їм перерозподіляти на свою користь частину доданої вартості, створеної у інших секторах. Роздрібні мережі активно використовують недобросовісні торгові практики: необгрунтовані затримки платежів за поставлену продукцію, нав'язування послуг, які не становлять цінності для постачальників, перекладання на них комерційних ризиків тощо. Досліджено систему регулювання роздрібної торгівлі у країнах Європи. На основі даних індикатора обмежень роздрібної торгівлі проаналізовано відмінності в регулюванні цього сектора у 13 країнах. Показано, що найбільш жорсткими є обмеження у Білорусі, а також в Італії. Найбільш ліберальним є режим регулювання у країнах Балтії. Встановлено, що в країнах ЄС існує тенденція переходу до селективного регулювання роздрібної торгівлі, об'єктом якого є насамперед "розриви" товарно-фінансових потоків у системах вертикально суміжних товарних ринків. Селективне регулювання не обмежує роботу ринкових механізмів, а, навпаки, сприяє їх більш ефективному функціонуванню, усуваючи "провали" ринку без значного регуляторного навантаження на бізнес. З одного боку, пом'якшуються обмеження на відкриття магазинів великого формату, на торгівлю за зниженими цінами тощо. Водночас запроваджується регулювання в певних сферах, де воно раніше не здійснювалося. З'ясовано зміни в системі регулювання роздрібної торгівлі в ЄС у зв'язку з ухваленням Директиви 2019/633 "Про недобросовісні торгові практики у відносинах між підприємствами у ланцюгу постачання сільськогосподарських та харчових продуктів". Обгрунтовано необхідність та визначено шляхи переходу до селективного регулювання роздрібної торгівлі в Україні. Показано, що заборона недобросовісних торгових практик у ланцюгу постачання продовольчих товарів в Україні є значно важливішою, ніж у країнах ЄС. Визначено необхідність імплементації у вітчизняне законодавство норм Директиви ЄС 2019/633 через ухвалення законопроєкту "Про захист від недобросовісних торгових практик у відносинах між суб'єктами господарювання у сфері постачання сільськогосподарських та харчових продуктів".
  Повний текст PDF - 858.941 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Нікішина О.
  • Щербак А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Нікішина О. В. Перехід до селективного регулювання роздрібної торгівлі в Україні на основі досвіду ЄС / О. В. Нікішина, А. В. Щербак // Економіка і прогнозування. - 2023. - № 1. - С. 76-96. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/econprog_2023_1_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Нікішина Оксана Володимирівна (економічні науки)
  • Щербак Анатолій Васильович (1939–) (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського