Наукова періодика України Geodynamics


Анахов П. В. 
Збудження землетрусів у літосфері Азово-чорноморського басейну сейшовим деформуванням дна / П. В. Анахов // Геодинаміка. - 2016. - № 1. - С. 155-161. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2016_1_15
Мета роботи - оцінка можливих причин землетрусів у зоні водойм через порівняння деформацій поверхні Землі, зумовлених власними коливаннями води, з деформаціями, що зумовлені навантаженням від створеного водоймами тиску. Методика базується на припущенні щодо можливості збудження землетрусу за рахунок порушень утоми, які накопичуються в межах напруженого тектонічного розлому в разі подразнення його сейшовою хвилею. Літосферні деформації від тиску сейшової хвилі утворюють решітку з ліній пучностей. Підвищення середнього рівня океану на 104,99 м за останні 17,7 тис років призвело до наповнення котловини Азовського моря та збільшення площі Чорного моря. Порівняння величин деформацій дна Чорного моря, що викликані навантаженням від створеного водоймами тиску, з деформаціями сейшового походження не спростовує припущення про те, що коливання поверхні води у морі, спричинені стоячими хвилями, можуть сприяти збудженню землетрусів. Допускається вплив на сейсмічну інтенсивність водного басейну сейш Азовського моря, максимальний ефект утоми від дії яких порівняно із ефектом утоми від дії сейш Чорного моря. Таким чином, непрямо підтверджується можливий вплив на зміну нормативної сейсмічності зони водойм як статичного навантаження, зумовленого вагою води та створений цим поровий тиск, так і порівнянні з ними варіації порового тиску, що зумовлені режимом підземних вод. У цьому випадку режим підземних вод є функцією власних, сейшових коливань води. Крім того, вплив сейш на сейсмічно активний тектонічний розлом відрізняє положення силових ліній, які утворюють решітку. Наукова новизна. Розроблено модель сейшового деформування дна. Відповідно до моделі, силові лінії поля довгоперіодних сейшових коливань утворюють решітку, розміри комірок якої залежать від морфометричних характеристик водойм. Зміни сейсмічної інтенсивності зони водойми відбуваються за рахунок накопичення порушень утоми сейсмічно активного тектонічного розлому, зосередженого в околиці силових ліній.
  Повний текст PDF - 268.225 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Анахов П.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Анахов П. В. Збудження землетрусів у літосфері Азово-чорноморського басейну сейшовим деформуванням дна / П. В. Анахов // Геодинаміка. - 2016. - № 1. - С. 155-161. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2016_1_15.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського