Наукова періодика України Геофизический журнал


Pryvalov V. 
Multi-scale structural inheritance of fracture systems pattern in coal-bearing measures of the Lorraine-Saar coal Basin / V. Pryvalov, J. Pironon, P. Donato, R. Michels, A. Izart, C. Morlot, O. Panova // Геофизический журнал. - 2022. - Т. 44, № 1. - С. 40-54. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gfj_2022_44_1_5
Лотаринзько-Саарський басейн (ЛСБ) - один з головних палеозойських вугільних басейнів Західної Європи, котрий протягом двох століть виконував роль важливого осередку підземного видобутку вугілля та пов'язаних з ним багатопрофільних видів промислової діяльності у транскордонному районі Франції та Німеччини. Басейн має значні запаси вугілля, зосереджені в численних латерально витриманих вугільних пластах, в яких під впливом процесів вуглефікації під в процесі занурення кам'яновугільних відкладів генерувалися газоподібні вуглеводні. ЛСБ виділяється потужним осадовим чохлом до глибини 6 км, який зазнав інверсійних рухів, що призвели до палеозойської денудації близько 750 м у французькій частині басейну та домезозойської (пермської) денудації в діапазоні 1800 - 3000 м у німецькій частині басейну. Історично вуглевидобуток у районах Лотарингії та Саару був пов'язаний зі значними ризиками безпеки підземних робіт через високий вміст метану у вугільних пластах. ЛСБ має величезний потенціал щодо видобутку нетрадиційної вуглеводневої сировини, включаючи метан вугільних пластів. Вугільні шахти тут більше не експлуатують для видобутку вугілля; однак метан, що утворився на глибоких горизонтах унаслідок термогенних перетворень органічної речовини, мігрує по тріщинах до земної поверхні. Скорочення природних викидів метану за рахунок видобування метану вугільних пластів є винятково важливою можливістю для уповільнення темпів глобального потепління. Практично всі відомі родовища вугільного метану в світовому масштабі так чи інакше порушені системами природних різномасштабних тектонічних розривних дислокацій і від великих зон розломів до близько розташованих мікрозсувів і тріщин кліважу у вугільних пластах. З огляду на багаторічний досвід геологічних досліджень під час видобутку вугілля в минулому, ЛСБ не є винятком з цієї тенденції. Характеристика структурних закономірностей розподілу тріщинуватості у різних масштабах є прагматичним процесом, що підсилює адекватне сприйняття продуктивності покладів вугільного метану. Мета роботи - отримати уявлення про стиль і кінематичні характеристики мультимасштабних систем тріщин у вугленосних товщах на підставі аналізу результатів геологічного довивчення площ ЛСБ, підземної геологічної документації гірничих виробок, а також рентгенівської комп'ютерної томографії зразків вугілля. Це допоможе вибрати правильну стратегію забезпечення належних технічних рішень для ефективної розвідки та видобутку метану вугільних пластів у басейні.
  Повний текст PDF - 1.399 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Pryvalov V.
  • Pironon J.
  • Donato P.
  • Michels R.
  • Izart A.
  • Morlot C.
  • Panova O.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Pryvalov V. Multi-scale structural inheritance of fracture systems pattern in coal-bearing measures of the Lorraine-Saar coal Basin / V. Pryvalov, J. Pironon, P. Donato, R. Michels, A. Izart, C. Morlot, O. Panova // Геофизический журнал. - 2022. - Т. 44, № 1. - С. 40-54. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gfj_2022_44_1_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Панова Олена Анатоліївна (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського