Наукова періодика України Гірничий вісник


Плотніков О. В. 
Комплексні родовища як основне джерело отримання польово- шпатової сировини для сучасних технологій / О. В. Плотніков, М. М. Курило, М. В. Озерко // Гірничий вісник. - 2022. - Вип. 110. - С. 154-161. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/girvi_2022_110_29
Польовий шпат - це сировина, обсяг виробництва якої з кожним роком зростає як і ціна на нього. Поступово збільшується споживання в керамічній і скляній промисловості для виробництва сонячних панелей, житлового будівництва і будівництва промислових споруд. Родовища польового шпату включають наступні типи: інтрузивні, ефузивні породи, кору вивітрювання кристалічних порід, осадово-змінені і змінені породи, а також частково середні і основні алюмосилікатні породи. Встановлено промислове значення кожного виду родовищ польового шпату. За мінеральним асоціаціям виділено п'ять типів польово-шпатової сировини: польовий шпат (сієніти, трахіти); кварц-польово-шпатова (пегматити, граніти, піски і ін.); нефелін-польовошпатова (нефелінові сіеніти, лужні пегматити); кварц-серицит-польово-шпатова (сланці, вторинні кварцити); кварц-каолініт-польово-шпатова (піски, лужні каоліни, вторинні кварцити). На прикладі українських родовищ корисних копалин польового шпату показано, що комплексні родовища з супутніми корисними копалинами стають основним джерелом видобутку. Особливо, якщо це нові об'єкти промислової розробки. Виділено три основні типи таких складних багатокомпонентних родовищ: родовища інтрузивних порід, в яких кора вивітрювання кристалічних порід розробляється як супутня корисна копалина; комплексні родовища, в яких польовошпатові породи є вміщуючими або перекриваючими, і також можуть розглядатися як супутні корисні копалини; родовища, де можливе отримання концентрату польового шпату як продукту переробки рудних корисних копалин.
  Повний текст PDF - 992.149 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Плотніков О.
  • Курило М.
  • Озерко М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Плотніков О. В. Комплексні родовища як основне джерело отримання польово- шпатової сировини для сучасних технологій / О. В. Плотніков, М. М. Курило, М. В. Озерко // Гірничий вісник. - 2022. - Вип. 110. - С. 154-161. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/girvi_2022_110_29.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Курило Марія Михайлівна (1979–) (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського