Наукова періодика України Клінічна анатомія та оперативна хірургія


Гнатюк М. С. 
Алгоритмізація практичних навичок у експериментальній ендоскопічній хірургії – запорука їх успішного та повноцінного засвоєння / М. С. Гнатюк, М. Ю. Кріцак, С. О. Коноваленко, О. Б. Ясіновський, Н. Я. Монастирська // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2022. - Т. 21, № 1. - С. 74-78. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/kaoch_2022_21_1_16
Проаналізовано вплив алгоритмізації практичних навичок у експериментальній ендоскопічній хірургії на повноцінність їх засвоєння. Для цього проведено педагогічний експеримент, у якому брали участь 194 лікарів-курсантів, які освоювали ендоскопічні технології на курсах у навчальному центрі малоінвазивних оперативних технологій Тернопільського національного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського МОЗ України. Їх було розподілено на дві групи. 1-ша група нараховувала 112 (57,7 %) осіб, які строго дотримувалися алгоритму виконання лапароскопічної холецистектомії, 2-га - 82 (43,3 %) лікарі-курсанти, які з різних причин порушували алгоритм виконання цього оперативного втручання. Повноцінність засвоєння практичних навичок під час виконання лапароскопічної холецистектомії оцінювалася за кількістю помилок та ускладнень, які мали місце під час виконання цього оперативного втручання. Проводили також анкетування наведених осіб. Встановлено, що у 1-й групі спостережень у 5 (5,6 %) випадках було здійснено конверсію внаслідок аномалій розвитку жовчовивідних шляхів та печінкових і міхурових судин. У 2-й групі конверсію було здійснено у 7 (8,5 %) випадках, що зумовлено різними помилками під час виконання цього оперативного втручання та різними відхиленнями від наведеного алгоритму. Перфорацію жовчного міхура за лапароскопічної холецистектомії курсантами 2-ї групи було здійснено у 9 (10,9 % тварин, пошкодження судин печінки та жовчного міхура - у 12 (14,6 %), а пошкодження спільної жовчної протоки та інших позапечінкових проток - у 11 (13,4 %), печінки та кишок у 6 (7,3 %) випадках. Наведене засвідчує, що чітке та суворе дотримання алгоритму оперативного втручання суттєво впливає на якість його виконання. На основі результатів проведеного педагогічного експерименту та проаналізованих даних анкетування можна дійти до висновку, що ефективне засвоєння практичних навичок лікарями-курсантами під час виконання лапароскопічних операцій суттєво залежить від чітких та конкретних дотримань алгоритму виконання таких оперативних втручань та суттєво зменшує при цьому кількість допущених помилок і післяопераційних ускладнень.
  Повний текст PDF - 384.124 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гнатюк М.
  • Кріцак М.
  • Коноваленко С.
  • Ясіновський О.
  • Монастирська Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гнатюк М. С. Алгоритмізація практичних навичок у експериментальній ендоскопічній хірургії – запорука їх успішного та повноцінного засвоєння / М. С. Гнатюк, М. Ю. Кріцак, С. О. Коноваленко, О. Б. Ясіновський, Н. Я. Монастирська // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2022. - Т. 21, № 1. - С. 74-78. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/kaoch_2022_21_1_16.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гнатюк Михайло Степанович (1944–) (медичні науки)
  • Кріцак Мирослав Юрійович (медичні науки)
  • Коноваленко Сергій Олександрович (медичні науки)
  • Ясіновський Олег Борисович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського