Наукова періодика України Нирки


Городецька А. І. 
Клініко-морфологічна характеристика ураження нирок при коінфекції ВІЛ/ВГС у пацієнтів, які не отримували антиретровірусну терапію / А. І. Городецька, О. О. Дядик, М. Д. Іванова // Нирки. - 2021. - Т. 10, № 2. - С. 58-64. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/nirku_2021_10_2_5
В епоху антиретровірусної терапії (АРТ) розвиток хронічної хвороби нирок (ХХН) серед ВІЛ-інфікованих пацієнтів є значним ускладненням, не пов'язаним безпосередньо з синдромом набутого імунодефіциту, ризик появи якого значно підвищується при коінфекції вірусом гепатиту С (ВГС). Патогенетичні шляхи розвитку уражень тканини нирки та формування морфологічного субстрату для кожного з вірусів є різними, але імуноопосередковані механізми є спільною ланкою для розвитку імунокомплексних захворювань. Для оцінки та прогнозування їх морфогенезу досліджено автопсію нирок 20 пацієнтів з коінфекцією ВІЛ/ВГС, які не отримували АРТ, та залежність виявленого морфологічного субстрату від рівня CD4+ у крові. Ми спостерігали переважно сегментарну мезангіальну проліферацію з розширенням мезангіального матриксу з ураженням клубочків >> 50 % у 15 (75 %) випадках та з залученням << 50 % клубочків у 3 (15 %) випадках. Ендокапілярна проліферація, інфільтрація клубочків моноцитами, нейтрофільними лейкоцитами, сегментарними макрофагами виявлена в 2 (10 %) випадках при залученні >> 50 % клубочків, що було розцінено як ексудативний компонент запальної реакції. У всіх випадках верифіковані склероз капілярних петель, що переважно супроводжувався їх спадінням/колапсом, потовщення стінок капілярів, а саме базальних мембран капілярів, і сегментарний склероз капілярних петель клубочка різного ступеня вираженості. Початковий інтерстиціальний фіброз строми був виявлений у 5 (25 %) випадках, дегенеративні зміни звивистих канальців - у 9 (45 %), переважно за показником Т0-Т1. Позитивна експресія IgA, IgМ та IgG, С3 фракції комплементу у вигляді лінійних і гранулярних депозитів вздовж ендотелію капілярів мала інтенсивність від "+" до "++". При зіставленні морфологічного патерна та рівня CD4+ у крові виявлено, що пацієнти з вираженою імуносупресією демонструють меншу кількість знайдених змін, переважно склеротичного характеру, а з підвищенням рівня CD4+ морфологічний субстрат збагачується проліферативним компонентом. Експресія імуноглобулінів і компонентів системи комплементу при імуногістохімічному дослідженні, зокрема в зонах склеротичних змін, верифікує наявність пролонгованих імунокомплексних уражень. Для визначення детального морфогенезу доцільно в подальшому провести кореляційний аналіз отриманих результатів із контрольними групами.
  Повний текст PDF - 4.463 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Городецька А.
  • Дядик О.
  • Іванова М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Городецька А. І. Клініко-морфологічна характеристика ураження нирок при коінфекції ВІЛ/ВГС у пацієнтів, які не отримували антиретровірусну терапію / А. І. Городецька, О. О. Дядик, М. Д. Іванова // Нирки. - 2021. - Т. 10, № 2. - С. 58-64. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/nirku_2021_10_2_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Дядик Олена Олександрівна (медичні науки)
  • Іванова Марія Дмитрівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського