Наукова періодика України Український журнал Перинатологія і Педіатрія


Давидова Ю. В. 
Корекція дефіциту заліза та залізодефіцитної анемії в жінок, які дотримуються вегетаріанської і веганської дієти / Ю. В. Давидова, А. Ю. Лиманська, Ю. П. Нерознак // Український журнал перинатологія і педіатрія. - 2020. - № 2. - С. 42-46. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/perynatology_2020_2_7
Мета роботи - дослідити наявність дефіциту заліза та залізодефіцитної анемії у жінок, які дотримуються веганської дієти, та ефективність антианемічної терапії препаратом Сорбіфер Дурулес. Матеріали та методи. Преконцепційно досліджено 32 жінки репродуктивного віку, які дотримувались харчування відповідно до вегетаріанської дієти. Досліджено показники загального аналізу крові та феритин до та після лікування препаратом Сорбіфер Дурулес. Жінки отримували пероральний препарат заліза "Сорбіфер" по 1 таблетці двічі на день (4 мг/кг/добу). Контроль ефективності лікування оцінювали за показником ретикулоцитів, концентрацією гемоглобіну та феритину на 8-му добу, через 3 - 4 тижні та через 12 тижнів після антианемічного лікування. Серед всіх досліджуваних жінок 24 (75 %) завагітнили і також були обстежені щодо визначення дефіциту заліза і анемії. Результати та Висновки: жінки, які дотримуються певних обмежень у харчуванні (вегетаріанки та веганки), мають дефіцит заліза, про що свідчать низькі концентрації феритину. Переважно показники феритину спостерігались нижче зазначених критеріїв ВООЗ щодо виснаження депо заліза (феритин << 15 мкг/л). Важливим є факт суттєво нижчих показників гемоглобіну та обміну заліза у групі жінок-веганок порівняно з вегетаріанками, що обумовлено особливостями харчування з більш обмеженим надходженням заліза з їжею. Ефективність антианемічної терапії препаратом Сорбіфер визначається виникненням рецикулоцитозу (ранній маркер), який спостерігається на 7 - 8-му добу після початку лікування. Відновлення депо заліза відбувається через 3 місяці від початку лікування, що доводить необхідність тривалої терапії даним препаратом. Важливим є той факт, що серед жінок, які завагітнили після проведеної прегравідарної консультації і корекції анемії, в першому триместрі вагітності показники гемоглобіну і феритину були в межах референтних значень. Проведене дослідження доводить необхідність призначення пероральних препаратів заліза (за рекомендацією ВООЗ інтермітуючим режимом) з метою зниження ризику розвитку анемії та підвищення концентрацій гемоглобіну в групі жінок ризику, а зокрема вегетаріанок і веганок. Дослідження виконано відповідно до принципів Гельсінської Декларації. Протокол дослідження ухвалено Локальним етичним комітетом зазначеної в роботі установи. На проведення досліджень отримано інформовану згоду жінок. Автори заявляють про відсутність конфлікту інтересів.
  Повний текст PDF - 102.658 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Давидова Ю.
  • Лиманська А.
  • Нерознак Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Давидова Ю. В. Корекція дефіциту заліза та залізодефіцитної анемії в жінок, які дотримуються вегетаріанської і веганської дієти / Ю. В. Давидова, А. Ю. Лиманська, Ю. П. Нерознак // Український журнал перинатологія і педіатрія. - 2020. - № 2. - С. 42-46. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/perynatology_2020_2_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Давидова Юлія Володимирівна (медичні науки)
  • Лиманська Аліса Юріївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського