Наукова періодика України Фармацевтичний журнал


Губський Ю. І. 
Антиоксидантні властивості гідазепаму й амітриптиліну за больового синдрому у щурів / Ю. І. Губський, Н. М. Серединська, Т. А. Бухтіарова, Л. П. Бабенко // Фармацевтичний журнал. - 2019. - № 4. - С. 88-95. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/pharmazh_2019_4_12
Перекисна модифікация біоструктур і функцій клітин, зумовлена активацією вільнорадикальних окиснювальних процесів, лежить в основі патогенеза значної кількості захворювань, різних за своєю етіологією, зокрема за больового синдрому (БС). Вивчення впливу на стан перекисного окиснення ліпідів за розвитку БС лікарських засобів, які застосовують під час знеболення як ад'ювантні, зумовлено тим, что фармакологічні препарати, що мають антиоксидантні властивості, здатні інгібувати вільнорадикальне перекисне окиснення, стабілізувати структуру і функції клітинних мембран і створювати оптимальні умови для збереження гомеостазу клітин і тканин. Больові синдроми різного генезу часто спричиняють психоемоційні розлади, що обгрунтовує доцільність застосування психотропних засобів як ад'ювантних препаратів. Ефективність антидепресантів і транквілізаторів під час лікування хворих з БС з метою ослаблення явищ збудження, тривоги, м'язової напруженості, як ефективні та безпечні снодійні засоби доведено у плацебо-контрольованих дослідженнях. Мета роботи - вивчення впливу гідазепаму й амітриптиліну за лікувально-профілактичного введення на інтенсивність процесів ліпопероксидації у сироватці, мембранах еритроцитів, гомогенаті спинного мозку щурів на тлі БС. Результати дослідження свідчать, що БС, індукований підшкірним введенням у дорсальну поверхню стопи правої задньої лапи тварини 0,1 мл 2 % водного розчину формаліну, супроводжується виникненням оксидативного стресу - у сироватці крові, мембранах еритроцитів, гомогенаті спинного мозку збільшується вміст ТБК-активних продуктів ліпопероксидації. Профілактично-лікувальне введення гідазепаму пероратьно у дозі 0,02 мг/кг маси тіла тварин упереджувало розвиток оксидативного стресу у досліджених біологічних субстанціях, захищаючи їх тим самим від ушкоджень та зменшуючи інтенсивність розвитку патологічного процесу. Пероральне профілактично-лікувальне введення амітриптиліну у дозі 16 мг/кг маси тварин не чинить впливу на інтенсивність процесів перекисного окиснення ліпідів. Одержані результати дають можливість рекомендувати оптимізувати схеми лікування БС та підвищити ефективність фармакотерапії болю за рахунок комбінованого застосування ненаркотичних аналгетиків та нестероїдних протизапальних засобів з психотропними препаратами, яким притаманна антиоксидантна дія.
  Повний текст PDF - 236.095 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Губський Ю.
  • Серединська Н.
  • Бухтіарова Т.
  • Бабенко Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Губський Ю. І. Антиоксидантні властивості гідазепаму й амітриптиліну за больового синдрому у щурів / Ю. І. Губський, Н. М. Серединська, Т. А. Бухтіарова, Л. П. Бабенко // Фармацевтичний журнал. - 2019. - № 4. - С. 88-95. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/pharmazh_2019_4_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Губський Юрій Іванович (медичні науки)
  • Серединська Наталія Миколаївна (медичні науки)
  • Бухтіарова Тетяна Анатоліївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського