Наукова періодика України Радіоелектроніка, інформатика, управління


Атаманський Д. В. 
Методи спектрального оцінювання для комбінованої системи виявлення нешумливих цілей і пеленгації джерел шумових випромінювань / Д. В. Атаманський, В. П. Рябуха, В. М. Карташов, А. В. Семеняка, Л. В. Прокопенко // Радіоелектроніка, інформатика, управління. - 2022. - № 1. - С. 7-19. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/riu_2022_1_3
Для багатьох РЛС автономні системи виявлення нешумливих повітряних цілей (ПЦ) і пеленгації джерел шумових випромінювань (ДШВ) можна замінити одною економною системою виявлення ПЦ-пеленгації ДШВ, в яких загальні операції, що використовуються в процесі виявлення ПЦ і пеленгації ДШВ виконуються тільки один раз. Для такої системи розглядаються групи непараметричних і параметричних "надрозділяючих" методів спектрального аналізу (СА) для обгрунтування доцільного методу пеленгації ДШВ. Мета роботи - порівняльний аналіз ефективності методів СА різних груп за сукупністю критеріїв і пропозиції щодо їх практичного застосування. Метод. Ефективність методів визначається аналітично, за результатами імітаційного моделювання та їхнього порівняння з новими результатами, викладеними у відкритій літературі. У процесі моделювання непараметричних методів СА використовувалась обгрунтована й практично перевірена програмно-алгоритмічна база адаптивних решітчастих фільтрів. Результати. Показано, що методи СА обох груп не мають обмежень на конфігурацію антенної решітки (плоска, кільцева і т.п.), в тому числі в ході використання в нееквидистантних "розріджених" антенних решітках (АР) з міжелементними відстанями більше половини довжини хвилі РЛС. Порівняно роздільну здатність (визначення кількості ДШВ) і ефективність пеленгації ДШВ методами різних груп під час використання різних АР. Показано, що методи першої групи (непараметричні) за ймовірністю правильного розділення майже не поступаються відомим і новим методам другої групи (параметричним). За сукупністю критеріїв і практичних умов використання для пеленгації джерел шумових випромінювань доцільно використовувати метод мінімуму дисперсії Кейпона, якщо існують обмеження на обчислювальну складність методу. За відсутності таких обмежень доцільно використовувати набір методів. Висновки: для практичної реалізації комбінованої системи виявлення нешумливої точкової цілі і пеленгації джерел шумових випромінювань пропонується структурно-алгоритмічна основа адаптивного решітчастого фільтра. На ньому поряд з формуванням вагового вектора для виявлення цілі можна для пеленгації ДШВ реалізувати не тільки метод Кейпона, а і набір методів, якщо різним чином комбінувати квадрати модулів компонент його вихідних векторів.
  Повний текст PDF - 2.17 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Атаманський Д.
  • Рябуха В.
  • Карташов В.
  • Семеняка А.
  • Прокопенко Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Атаманський Д. В. Методи спектрального оцінювання для комбінованої системи виявлення нешумливих цілей і пеленгації джерел шумових випромінювань / Д. В. Атаманський, В. П. Рябуха, В. М. Карташов, А. В. Семеняка, Л. В. Прокопенко // Радіоелектроніка, інформатика, управління. - 2022. - № 1. - С. 7-19. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/riu_2022_1_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Рябуха Вячеслав Петрович (технічні науки)
  • Карташов Володимир Михайлович (технічні науки)
  • Семеняка Андрій Вікторович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського