Наукова періодика України Розвідка та розробка нафтових і газових родовищ


Коробков О. Ю. 
Особливості визначення напружено-деформованого стану висячих газопроводів з урахуванням похибок геодезичних вимірів / О. Ю. Коробков, Є. Й. Ріпецький, Р. Й. Ріпецький // Розвідка та розробка нафтових і газових родовищ. - 2022. - № 1. - С. 52-60. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/rrngr_2022_1_5
Розглянуто загальні особливості визначення напружено-деформованого стану висячих газопроводів, якщо зазначена процедура здійснюється на основі даних геодезичних вимірів зміщень з урахуванням їх наявних відносних похибок. В якості конкретного конструктивного виконання обрано надземний перехід газопроводу Угерське-Івано-Франківськ через р. Свіча. Відмічено роль силових факторів, які прикладені до газопроводу зі сторони утримуючих канатів. Сформульовано проблему у визначені невідомих силових факторів, що прикладені до газопроводу, за наявними даними деформацій, які отримані геодезичними вимірами і містять похибки в межах регламентованих. З цією метою розроблено спрощену модель надземного переходу, в якій кількість утримуючих канатів зведена до трьох. У точках кріплення канатів до труби прикладені зосереджені сили, дія яких еквівалентна силам утримуючих канатів і силам тяжіння від ваги трубопроводу і транспортованого продукту. Запропоновано до спрощеної дискретної моделі трубопроводу застосувати канонічні рівняння методу сил. Тестові результати оцінки напружено-деформованого стану показали появи випадків, що призводять до порушення фізичних принципів деформованого стану. А власне, відхилення лінії головної осі від сплайну деформації, що призводить до порушення принципу мінімуму потенціальної енергії деформації. Причинами, що призводять до даних наслідків, є наявність похибок в геодезичних даних величин деформацій. Розроблено ітераційний алгоритм із введенням процедур згладжування при пошуку діючих силових факторів. Їх вибір здійснюється в межах заданого факторного простору за сформованими критеріями. Отримані результати показали, що при відносній похибці геодезичних вимірів у 5 % розрахункові силові фактори відрізняються від реальних не більше ніж на 18 %. В той самий час основний показник напружено-деформовано стану - величина максимального згинаючого моменту залишається більш стабільною з похибкою до 6 %.
  Повний текст PDF - 1.008 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Коробков О.
  • Ріпецький Є.
  • Ріпецький Р.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Коробков О. Ю. Особливості визначення напружено-деформованого стану висячих газопроводів з урахуванням похибок геодезичних вимірів / О. Ю. Коробков, Є. Й. Ріпецький, Р. Й. Ріпецький // Розвідка та розробка нафтових і газових родовищ. - 2022. - № 1. - С. 52-60. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/rrngr_2022_1_5.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського