Наукова періодика України Наука та інновації


Соловйов С. О. 
Розробка каталізаторів для знешкодження токсичних оксидів азоту в газових викидах виробництва азотної кислоти / С. О. Соловйов, П. І. Кирієнко, Н. О. Попович, О. В. Ларіна // Наука та інновації. - 2019. - Т. 15, № 1. - С. 63-76. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/scinn_2019_15_1_6
Зниження рівня викидів оксидів азоту (NOx) промисловими підприємствами залишається однією з важливих проблем захисту навколишнього середовища. Основним способом знешкодження викидів NOx є процес селективного каталітичного відновлення (СКВ), ефективність якого визначається активністю каталізаторів, які потребують вдосконалення. СКВ NOx амоніаком з використанням каталізатора АВК-10 є основним способом знешкодження токсичних сполук NOx у газових викидах підприємств азотної промисловості. Зазначений каталізатор містить в своєму складі токсичний ванадій і за рівнем очистки від NOx та розкладанням залишкового NH3 не відповідає сучасним санітарним вимогам. Отже, важливим є розроблення та апробація технології виготовлення безванадієвих каталізаторів для зазначеного процесу. Мета роботи - розробка та впровадження технологічних засад виготовлення високоактивого алюмо-мідно-цинкового (АМЦ) каталізатора СКВ NOx для знешкодження викидів при виробництві азотної кислоти. АМЦ каталізатори готували шляхом просочення гранул <$E gamma - roman {Al sub 2 O sub 3}> (марки А-1) розчинами нітратів міді та цинку. Активність каталізаторів визначали в оснащеній газоаналізатором установці проточного типу. Розроблено технологію приготування нанофазних АМЦ каталізаторів із "скоринковою" структурою активного шару для СКВ NOx в газових викидах виробництва азотної кислоти, яка забезпечує локалізацію оксиду міді в приповерхневому шарі гранули-носія, що обумовлює вищу активність, порівняно з існуючими каталізаторами. Висновки: відпрацьовано технологічний процес виготовлення розробленого АМЦ каталізатора в умовах Товариство з додатковою відповідальністю "Каталізатор", м. Кам'янське (Дніпропетровська обл.). Випробування на до сліднопромисловій установці на діючому агрегаті неконцентрованої азотної кислоти холдингу "Ostchem" показали, що розроблений каталізатор забезпечує зниження залишкових оксидів азоту в очищеному газі до рівня 0,001 - 0,002 % об. і практично повну відсутність амоніаку.
  Повний текст PDF - 725.899 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Соловйов С.
  • Кирієнко П.
  • Попович Н.
  • Ларіна О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Соловйов С. О. Розробка каталізаторів для знешкодження токсичних оксидів азоту в газових викидах виробництва азотної кислоти / С. О. Соловйов, П. І. Кирієнко, Н. О. Попович, О. В. Ларіна // Наука та інновації. - 2019. - Т. 15, № 1. - С. 63-76. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/scinn_2019_15_1_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Соловйов Сергій Олександрович (хімічні науки)
  • Соловйов Сергій Олександрович (медичні науки)
  • Кирієнко Павло Іванович (хімічні науки)
  • Попович Наталія Олексіївна (хімічні науки)
  • Ларіна Ольга Віталіївна (юридичні науки)
  • Ларіна Ольга Вікторівна (хімічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського