Наукова періодика України Стратегічні пріоритети


Орлик В. В. 
Косовське питання у контексті безпекової ситуації на Балканах – виклики для України / В. В. Орлик // Стратегічні пріоритети. - 2019. - № 3-4. - С. 57-69. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/spa_2019_3-4_9
Розглянуто основні тенденції внутрішньополітичної ситуації, що склалася в Сербії та частково визнаній Республіці Косово (РК), у контексті процесів довкола врегулювання проблеми статусу РК. Констатується поєднання низки проблем внутрішнього розвитку (відсутність політичного консенсусу еліт, слабкість економік, повільність упровадження реформ в системі управління, невирішені міжетнічні питання, високий рівень безробіття) із потужним тиском зовнішніх сил щодо необхідності остаточного врегулювання питання суверенітету і визнання Республіки Косово. Проаналізовано актуальний стан двостороннього діалогу між Белградом і Приштиною щодо досягнення всеосяжної політичної угоди для нормалізації відносин; ключові чинники зовнішньополітичних впливів на сторони конфлікту. Означено основні тенденції розвитку ситуації, безпекові загрози, що несе в собі пролонгація Косовського врегулювання для Балканського регіону; аналізуються посередницькі зусилля ЄС, інтереси і впливи третіх сторін, перспективи остаточного врегулювання. Євроінтеграція залишається єдиним стратегічним вектором розвитку для країн Балканського регіону, у т. ч. Сербії та Косова. Визнання Республіки Косово є запорукою і головною передумовою успішності євроінтеграційного курсу Белграда. У випадку, якщо процес інтеграції держав регіону з ЄС буде заморожений, високою є імовірність відновлення та посилення регіональних конфліктів. Нинішня криза на Балканах гостро позначила необхідність політичного рішення Косовського врегулювання та поставила під сумнів здатність Євросоюзу одноосібно виступити ефективним посередником. Представлена сторонами ідея етнотериторіального обміну як частина плану нормалізації відносин між Сербією та Косовом містить у собі серйозну небезпеку, оскільки зміни кордонів за етнічними ознаками з високою імовірністю призведуть до відновлення етнічного протистояння, а беручи до уваги цілу низку взаємних територіальних претензій серед держав Балканського регіону, можуть спровокувати ланцюгову реакцію.
  Повний текст PDF - 298.296 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Орлик В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Орлик В. В. Косовське питання у контексті безпекової ситуації на Балканах – виклики для України / В. В. Орлик // Стратегічні пріоритети. - 2019. - № 3-4. - С. 57-69. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/spa_2019_3-4_9.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського