Наукова періодика України Сучасна стоматологія


Заяць О. Р. 
Поширеність зубощелепних аномалій у дітей Івано-Франківської області / О. Р. Заяць, З. Р. Ожоган // Сучасна стоматологія. - 2020. - № 1. - С. 68-73. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ss_2020_1_17
Мета роботи - вивчити розповсюдженість та особливості клініки зубощелепних аномалій (ЗЩА) у дітей різних вікових груп для підвищення ефективності ортодонтичного лікування. Для вивчення розповсюдженості ЗЩА було оглянуто 600 дітей Івано-Франківської області, розділених за такими віковими групами: - 205 дітей, віком 3 - 5 років (молочний прикус); - 200 дітей у віці 6 - 9 років (ранній змінний прикус); - 195 дітей віком 10 - 12 років (пізній змінний прикус). Обстеження проведено в організованих дитячих колективах (дитячий садок, школа). Отримані при огляді дитини дані заносили у спеціально розроблену на кожну дитину "Карту епідеміологічного обстеження дітей", де вказано паспортні дані дитини, зубну формулу, період прикусу, індекс кп (карієс-пломба), кп + КПВ (карієс-пломба-видалений), кількість передчасно видалених зубів, наявність шкідливих звичок, вид ЗЩА, наявність чи відсутність ортодонтичного лікування. За результатами досліджень виявлено зростання з віком поширеності каріозного процесу, що призводить до поступового руйнування й подальшої втрати молочних зубів та створення сприятливих умов для розвитку деформацій зубних рядів. Установлено, що у віці трьох років достовірно вищою була поширеність дистального та відкритого прикусу внаслідок наявності шкідливих звичок, особливо смоктання та прикушування предметів, а у віці 4 - 5-ти років відбувається перерозподіл у бік мезіального, глибокого та перехресного прикусу, що можна пов'язати з високою поширеністю каріозного процесу, утратою коронкових частин зубів, передчасним видаленням молочних зубів. У віці 6 - 9 років виявлено високі показники поширеності аномалій положення окремих зубів, аномалій форми зубних рядів і дистального прикусу, а в дітей 10 - 12 років найвищими є показники поширеності аномалій положення окремих зубів, аномалій форми зубних рядів та дистального прикусу. Тому велике значення має проведення планових профілактичних оглядів дітей у школах і дошкільних закладах для можливості вчасного відновлення цілісності коронок молочних зубів, профілактичного протезування дітей з дефектами зубних рядів, усунення шкідливих звичок і дієвого впливу на формування зубощелепної системи за допомогою ортодонтичних заходів. Висновки: висока поширеність та інтенсивність каріозного процесу призводять до передчасного видалення молочних зубів і створення сприятливих умов для розвитку ЗЩА і деформацій. У 90,9 % випадків передчасного видалення молочних зубів, особливо в бічній ділянці, має місце патологічне мезіальне зміщення постійних зубів, яке виступає однією з основних причин виникнення ЗЩА. Ураховуючи результати досліджень, слід наголосити на необхідності проведення планових профілактичних оглядів дітей у школах і дошкільних закладах для можливості вчасного відновлення цілісності коронок молочних зубів, профілактичного протезування дітей з дефектами зубних рядів, усунення шкідливих звичок і дієвого впливу на формування зубощелепної системи за допомогою ортодонтичних заходів.
  Повний текст PDF - 267.61 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Заяць О.
  • Ожоган З.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Заяць О. Р. Поширеність зубощелепних аномалій у дітей Івано-Франківської області / О. Р. Заяць, З. Р. Ожоган // Сучасна стоматологія. - 2020. - № 1. - С. 68-73. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ss_2020_1_17.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Заяць Олександра Романівна (медичні науки)
  • Ожоган Зіновій Романович (медичні науки)
  • Ожоган Зеновій Романович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського