Наукова періодика України Системи управління, навігації та зв'язку


Караєва Н. В. 
Методологічні засади управління сталим розвитком енергетики в умовах глобальних ризиків і біфуркаційних зрушень / Н. В. Караєва, Л. О. Левченко // Системи управління, навігації та зв'язку. - 2023. - Вип. 2. - С. 54-58. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/suntz_2023_2_13
Проаналізована проблематика забезпечення сталого розвитку енергетики в умовах глобальних ризиків, зростання глобальної невизначеності, непередбачуваності та біфуркаційних зрушень, пов'язаних із Четвертою промисловою революцією та зеленим "енергетичним" переходом. Доведена необхідність розгляду сучасної енергетики як складної емерджентної системи в умовах багатоваріантності та нелінійності векторів розвитку глобальної економіки, енергетики. На основі аналізу методологічних положень теорій лінійної та нелінійної (синергетичної) парадигм обгрунтовано доцільність використання синергетично-кібернетичного підходу до управління сталим розвитком енергетики, враховуючи, що траєкторії функціонування і розвитку енергетики притаманні синтез еволюційного (лінійного, впорядкованого) та хаотичного (нелінійного) процесів. Визначено, що основним напрямом кібернетичного управління енергетичною системою є пошук та реалізація таких керуючих впливів, які за наявності зовнішніх і внутрішніх флуктуацій забезпечать стійкій, безпечний, гомеостатичний режим функціонування системи, у якому вона досягне максимуму своєї ефективності. Зазначено, що проблема гомеостазу (стійкості) в кібернетиці розглядається з чисто функціональної точки зору, і тому в ній (на відміну від синергетики) не аналізуються конкретні механізми самоорганізації. Cинергетика досліджує нелінійні процеси самоускладнення систем, виникнення "порядку із хаосу" (і навпаки) та вивчає процеси, коли можуть виникати біфуркаційні зрушення, декілька станів рівноваги (атрактор) і коли керуючи впливи не регулюють безпосередньо поведінку системи. Доведено, що синергетично-кібернетичний підхід до управління сталим розвитком енергетики необхідно розглядати як міждисциплінарний, що грунтується на широкому застосуванні апарату синергетичного моделювання (нечітка логіка, нейронні мережі, еволюційні алгоритми, фрактали, елементи теорії хаосу тощо), економіко-математичних, балансових, соціопсихологічних та й інших моделей та методів.
  Повний текст PDF - 257.758 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Караєва Н.
  • Левченко Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Караєва Н. В. Методологічні засади управління сталим розвитком енергетики в умовах глобальних ризиків і біфуркаційних зрушень / Н. В. Караєва, Л. О. Левченко // Системи управління, навігації та зв'язку. - 2023. - Вип. 2. - С. 54-58. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/suntz_2023_2_13.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського