Наукова періодика України Український журнал дитячої ендокринології


Даниленко Г. М. 
Особливості фізичного розвитку дітей молодшого шкільного віку під час адаптації до навчальної діяльності / Г. М. Даниленко, Г. І. Голубнича // Український журнал дитячої ендокринології. - 2019. - № 2. - С. 39-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ujde_2019_2_9
Мета роботи - визначити статево-вікові особливості фізичного розвитку учнів початкової школи під час адаптації до навчальної діяльності залежно від типу загальноосвітнього закладу та навчально-педагогічної програми. Здійснювали спостереження за 180 учнями двох загальноосвітніх закладів м. Харків у динаміці навчання у початковій школі з 1-го по 3-й клас (87 хлопчиків та 93 дівчинки). Оцінку фізичного розвитку (ФР) проводили на початку і наприкінці навчального року протягом 3 років навчання у початковій школі. Вимірювали антропометричні (зріст, масу тіла, обвід грудей) та фізіометричні показники (динамометрія сили рук і витривалість, спірометрія). Визначали гармонійність ФР школярів. Проводили оцінку перцентильного розподілу індексу маси тіла. Для статистичної обробки даних використовували пакет програм SPSS-17, методи параметричної (критерій Стьюдента) та непараметричної статистики. В експериментальних класах (ЕК) навчально-виховного комплексу (НВК) на початку 1-го класу частка дітей з гармонійним ФР була більшою, ніж в ЕК гімназії (62,1 і 60,6 % проти 65,4 і 65,4 % відповідно). У подальшому частка таких дітей у гімназії зменшилась до 57,7 %, а у НВК сягнула початкового значення (62,1 %). Серед хлопчиків - учнів НВК до початку 3-го року навчання простежувалася тенденція до збільшення частки дітей з гармонійним ФР (з 54,8 до 58,1 %). В їх однолітків із групи порівняння після 1-го класу частка гармонійно розвинених дітей зменшилась (з 60,6 до 46,7 %), що свідчить про недостатність компенсаторно-адаптаційних можливостей дітей у цей період навчального процесу. Висновки: на підставі результатів оцінки динаміки якісних показників ФР дітей встановлено збільшення частки учнів гімназії з дисгармонійним ФР за рахунок дефіциту маси тіла, надмірної маси тіла та ожиріння. У дослідженні не встановлено зв'язок порушень ФР учнів із навчальною програмою. Зазначено, що зміни ФР є наслідком впливу несприятливих факторів оточуючого середовища на перебіг процесу адаптації дітей до школи.
  Повний текст PDF - 1.889 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Даниленко Г.
  • Голубнича Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Даниленко Г. М. Особливості фізичного розвитку дітей молодшого шкільного віку під час адаптації до навчальної діяльності / Г. М. Даниленко, Г. І. Голубнича // Український журнал дитячої ендокринології. - 2019. - № 2. - С. 39-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ujde_2019_2_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Даниленко Георгій Миколайович (1932–) (медичні науки)
  • Голубнича Галина Ігорівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського