Наукова періодика України Вісник Національного університету "Львівська політехніка"


Романова А. 
Етичні норми та свобода людини у праві: інтегративний аспект / А. Романова, Л. Русаль // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Серія : Юридичні науки. - 2020. - Т. 7, № 4. - С. 89-94. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vnulpurn_2020_7_4_16
З'ясовано особливість інтегративного аспекту етичних норм і свободи людини у праві, обумовленого тим, що гармонія у праві проявляється через принцип координації дій між різними елементами та структурними підрозділами, які входять у суспільну систему. Це надає можливість одержання етичних знань про принципи та норми з етичних кодексів, котрі є джерелами інформації про суспільні цінності. Наголошується на свободі, як внутрішньо-емоційній якості особи. Проаналізовано особливості розвитку гармонійності системи особистісного ставлення до оточувального світу та людей, вироблення власної рольової поведінки, як важливі чинники формування відчуття в особи природно-правової свободи. Доведено, що етичні норми в праві виступають критеріями співвідношення дій учасників правотворчого та правозастосовного процесу, сприяють їх оцінюванню і з погляду відповідності або невідповідності моральним нормам. Моральній оцінці підлягають не лише дії людини, але й уся дійсність, і соціальна, і природна. Етична оцінка, своєю чергою, виступає для суб'єкта як вимога до того чи іншого вчинку, а саме моральний обов'язок до здійснення добра щодо конкретного суб'єкта. Оцінка виробляється через призму таких понять моральної свідомості, як добро та зло, справедливість, обов'язок, совість. Через оцінку у свідомості суб'єкта правозастосовної діяльності "суще" зіставляється з "належним", оскільки саме деонтологія, як розділ етики, надає статусу обов'язковості моральним нормам. Моральні оцінки, будучи універсальними, поширюються майже на всі дії людини, етичні ж основи правозастосування діють у конкретній правовій сфері. Встановлено, що особливого значення у зв'язку з цим набуває проблема морально-правового виховання майбутніх юристів. Формування високих моральних якостей в умовах становлення громадянського суспільства має спиратись на рекомендації науковців. Виховний аспект виражається в дії етичних норм на волю та свідомість людей, щоб сформувати шанобливе ставлення до правових норм. Етичні норми інформують про моральні основи процесу правозастосовної діяльності, вносять у свідомість людини знання принципів, норм і правил. Вони об'єднують усі аспекти формування та розвитку права та правової системи на основі аксіологічного чинника.
  Повний текст PDF - 167.264 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Романова А.
  • Русаль Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Романова А. Етичні норми та свобода людини у праві: інтегративний аспект / А. Романова, Л. Русаль // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Серія : Юридичні науки. - 2020. - Т. 7, № 4. - С. 89-94. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vnulpurn_2020_7_4_16.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Романова Альона Сергіївна (юридичні науки)
  • Русаль Людмила Михайлівна (юридичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського