Міста України: Одеса – перлина біля моря.

Міста України: Одеса – перлина біля моря.

(Одеса в фондах cектору картографічних видань ВКБО).

 

Місто Одеса - адміністративний центр Одеської області і Одеського району, розташоване на півдні України, на березі Одеської затоки Чорного моря.

За чисельністю населення Одеса займає 3-тє місце серед обласних центрів України, після Києва і Дніпра. Станом на 1.01.2021р. чисельність населення міста складала 1,010 млн. чол. Вперше містом - мільйонником Одеса стала ще в грудні 1979 року.

Площа міста – 162,42 км2. Місто простягається вздовж Одеської  затоки на відстань  більш ніж 30 км. Прибережну смугу займають морський порт з інфраструктурою та чисельні пляжі.

Місто поділене на 4 адміністративних  райони  – Приморський, Київський, Малиновський і Суворівський. У найстарішому Приморському районі, розташований історичний центр Одеси.

Одеса є одним з наймолодших  обласних центрів України. 2 вересня 2024 року місто відзначатиме свій 230-й  день  народження. Вперше ж свій день народження Одеса (до січня 1795 р. – Хаджибей (Гаджибей) святкувала у 1849 році, це була 55-та річниця заснування міста, яке відбулося 22 серпня 1794р. З цього часу одесити щорічно урочисто відзначають цей день. Саме до 2 вересня (22 серпня за старим стилем) приурочується багато визначних подій в житті міста, наприклад відкриття пам´ятників і пам´ятних знаків визначним особистостям, що мали безпосереднє відношення до становлення та життя Одеси, народилися або жили тут; подіям, що мали переломне значення для міста..

В історії і житті Одеси, можливо, як ніякого іншого міста України, значну роль відіграли талановиті, сміливі, далекоглядні особистості, такі як   - віце-адмірал Йосип де – Рибас, герцог Арман де Рішельє, граф Олександр Ланжерон, граф Михайло Воронцов, інженер підполковник Франц де Волан. Вони стояли у колиски Одеси, сприяли її становленню і розквіту.

Саме 230 - тій річниці заснування м. Одеси і присвячена ця електронна виставка На ній представлено картографічні та книжкові видання, що зберігаються у фондах сектору картографічних видань НБУВ.

Всього в Фонді налічується 93 картографічних видання м. Одеси. На них відображено місто в цілому або окремі частини його території чи об»єкти.

Колекція картографічних документів, присвячених Одесі, що зберігається в фондах сектору картографічних видань, дозволяє простежити розвиток міста від первісної ідеї засновника міста віце-адмірала Й. де Рибаса і інженера Франца де Волана, поступового втілення її в життя (з урахуванням деяких змін і нових рішень) та до сьогодення.

За часом видання картографічні документи  розподіляються таким чином:

  • видання до 1800 р. – 1 од
  • видання   з 1800 р. –  до 1917 р. – 22 од
  • видання   з 1917 р. – до 1930 р. - 5 од
  • видання   з 1970 р. – до 2018 р – 65 од

Картографічні видання за період з 1931 по 1970 р в Фондах Сектору відсутні.

Найбільший інтерес представляють картографічні документи ХV111 та X1X століть – плани і карти м. Одеси та Одеського градоначальства – 1794, 1835, 1837, 1854, 1875, 1888, 1891, 1892, 1894 (три плани), 1899 років. Найдавнішим з них є  «План города Гаджибея с военною гаванью и пристанью для купеческих судов», розроблений інженером Францем де Воланом.

 У 1894 році  гучно святкували 100-річчя заснування міста, до ювілею було видано ряд книжкових та картографічних видань. Серед них на особливу увагу своєю монументальністю заслуговує колективна праця - «Одесса. 1794-1894» (зберігається у сховищі НБУВ). З  трьох планів-додатків цього книжкового видання два –  “Генеральный план города Одессы с принадлежащею оному землею, разделенною на 6-ть частей с показанием предместий, селений, хуторов, садов и других казенных и частных заведений», а також «План города Одессы» складені міським землеміром М. Дітеріхсом, відповідно у 1892 та 1894 рр. зберігаються в фондах Сектору картографічних видань.

В тому ж 1894 році окремим виданням вийшла стаття професора Новоросійського університету І. Синіцина «Гидрогеологическое описание Одесского градоначальства» (зберігається у сховищі НБУВ). Стаття була результатом 4-річної роботи вченого-геолога, щодо геологічних досліджень м. Одеси, виконаних на замовлення Одеської міської думи. Додатком до статті стали три картографічні документи – «Геологическая карта Одесского градоначальства»,   «Главнейшие колодцы Одесского градоначальства с показанием обнаруженных в них водоносных горизонтов», «План города Одессы. Главнейшие колодцы Одессы и ее ближайших окрестностей с показанием обнаруженных в них водоносных горизонтов», виконані на основі складеній міським землеміром М. Дітеріхсом, про які зазначено в попередньому абзаці. У статті професора. І.Синіцина дається геологічний та гідрогеологічний опис території Одеського градоначальства, а  також докладний опис колодязів показаних на двох останніх планах  та позначених відповідними цифрами.  Тематика планів не випадкова, адже проблема видобутку води стояла перед містом з перших днів його заснування. І хоча з березня 1874року запрацював міський водогін, що подавав місту дністровську воду, для околиць Одеси і її передмість ще досить тривалий час колодязі залишалися актуальними.

Порівнюючи плани 1794 та 1894 року можна побачити  наскільки сильно територіально розрослося місто за перші 100 років свого існування, а також те, що основне його історичне ядро, закладене у проекті інженера Франца де Волана було, хоча і з деякими змінами,  реалізовано. Історичний центр Одеси зберігся донині, про що свідчать сучасні картографічні документи.

Серед картографічних видань періоду 1917 - 1930 років привертає увагу «Плян міста Одеса з вказівкою міської смуги» 1930 р. На плані показана міська смуга, функціональне призначення територій, а також дана експлікація з переліком землекористувачів і обсягами землі, що були у їх користуванні.

Найбільша кількість картографічних документів припадає на період після 1970 року, 70 % від всієї кількості. Причому, видання періоду з 1970 до 1989 року це досить примітивні безмасштабні картографічні документи, переважно, ілюстративні, туристичні схеми та схеми пасажирського транспорту міста. Вже з кінця 90-х років 20ст. та початку 21 ст. з»являються плани та атласи міста виготовлені на топографічній основі в масштабах 1:15 000. 1:20 000, 1:26 000, на яких крім вуличної мережі показані об’єкти міської інфраструктури, туристичні об»єкти і т. п., що дозволяє користувачу впевнено орієнтуватися в місті. З 1999р. виходить довідкове картографічне видання настільного формату - Атлас «Одесса». Атлас зручний у користуванні, завдяки вдалому формату (формат сторінки – А4); наявності схеми розташування сторінок; нумерації кожної будівлі; відображенню умовними знаками основних об»єктів – адміністративних, охорони здоров»я, культури, інфраструктури і т і.; тематичного вказівника (з адресами та телефонами об»єктів) та вказівника вулиць. Атлас доповнюють схеми по кожному з видів транспорту із позначенням номерів маршрутів. Видання щорічно поновлюється. У 2000-х роках вийшли зручні в користуванні під час подорожі містом видання кишенькового формату серій – «Одесса с каждым домом», «Вся Одесса», «Атлас города Одесса». Атласи двох останніх серій, крім тематичного вказівника (з назвами і адресами об’єктів) та вказівника вулиць, містять також схеми пасажирського транспорту.   

З останніх картографічних документів, що надійшли до фонду, привертає до себе увагу унікальне видання 2018 року -  «Юмористическая карта для жителей и гостей Одессы», яке було підготовлене до друку Всесвітнім клубом одеситів. Автори представили незвичний погляд на назви вулиць міста, призначення закладів, сенс пам’ятників.  На зворотньому боці карти наведена енциклопедія одеського життя. В наступному році фестиваль «Гуморина», який розпочав своє життя в Одесі 1 квітня 1973р., святкуватиме 50-річний ювілей.

Книжкові видання  присвячені Одесі у  Фонді Сектору можна умовно поділити на декілька груп – путівники, наукові видання, навчальні посібники, довідники.

Серед книжкових видань про Одесу переважають путівники по місту. І хоча тематика у всіх одна – м. Одеса, але всі вони розкривають різні сторони життя і історії міста. Серед путівників хочеться виділити видання Грибовского А.Л. «Одессса и окрестности.. Путеводитель» (2010р), яке містить не тільки багато цікавої інформації про історію і сьогодення міста, а також доповнене численими світлинами та  картосхемами. Взявши до рук таке видання мандрівник може самостійно здійснити екскурсію містом.

Три довідкових видання присвячені курортним ресурсам та здравницям України містять інформацію також про Одеський курортний район, а також лікувальні ресурси  (грязі та мінеральні води) та здравниці Одеси. Це такі ґрунтовні видання, як – «Здравницы профсоюзов Украины», «Курорти та санаторії України», «Курортні ресурси України».

З наукових праць привертає увагу монографія  «Одесса. Город агломерация - портово-промышленный комплекс»  підготовлене великим авторським колективом науковців під керівництвом доктора географічних наук професора Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова О.Г. Топчієва. В ґрунтовному виданні висвітлені питання від історії, природи, економіки до екології міста, акцент зроблено на морському комплексі та рекреаційних ресурсах Одеси. В виданні приділено також увагу містам – портам, супутникам Одеси – Іллічівську (нині Черноморську) та Південному. Видання ювілейне, присвячене 200 – річчю заснування м. Одеса. І хоча, деякі положення і цифри, наведенні у виданні дещо застарілі і не відповідають сучасному стану речей, монографія і через майже 30 років після виходу не втрачає своєї актуальності.

 Дати знання про рідне місто, його історію і культуру вже в юному шкільному віці, таку задачу поставили перед собою автори двох навчальних посібників, задля виховання любові до своєї малої батьківщини. Це навчальні посібники – «Ми-одесити» та «Одесса - мой город родной». Не всі, навіть, великі міста, можуть пишатися такими виданнями для шкіл і ліцеїв.

Привертає увагу яскраве, поліграфічно досконале видання, зроблене з великою любов»ю – фотоальбом «Одесский морской торговый порт», яке містить велику кількість світлин авторства одеського фотографа Є. Калащука.

Підібрані для виставки книжкові видання Сектору картографічних видань є лише невеличкою частиною того, що зберігається в загальних фондах Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського.

Всього для виставки було відібрано 20 картографічних та 21 книжкове видання з фонду сектору картографічних видань.

КАРТОГРАФІЧНІ ДОКУМЕНТИ

1. План города Гаджибея с военною гаванью и пристанью для купеческих судов = План города Одессы, утвержденный в 1794 году / сост. Ф. Деволан. - 1:[10 080] ; [120 саж. в дюйме]. - Б. м. : Б. изд-ва, [1794]. - 1 к. : 1 цв. ; 14х19 см, (23х31 см). - Литогр.

Інв. № зберігання в секторі картографічних видань: 13721.

2План города Одессы / Воен.-Топогр. Депо ; грав.: Камкин, Андреев, вырезал слова  Егоров. - 1:[21 000] ; 250 саж в дюйме. - Б. м. : Воен.-Топогр. Депо, 1854. - 1 к. : 1 цв. ; 60х57 см. – Грав

Інв. № зберігання в секторі картографічних видань: 16172.

3. План города Одессы с показанием казенных и общественных зданий, церквей, садов и пр. : сост. по новейш. сведениям / Картогр. зав. А. Ильина. - 1:[16 800] ; 200 саж в дюйме. - СПб. : Картогр. зав. А. Ильина, 1888. - 1 к. : цв. ; 55х66 см

Інв. № зберігання в секторі картографічних видань: 12923.

4.  План города Одессы / сост. М. М. Дитерихс, гравер Г. Нитче. - 1:[16 800] ; 200 саж. в дюйме. - Одесса : Лит. А. Шульце, 1894. - 1 к. : 3 цв., герб, врезка, справ. информ. ; 69х100 см

Врезка: [Куяльницкий лиман].

Інв. № зберігання в секторі картографічних видань: 14162, 16592, 16980.

5. План города Одессы / изд. А. Л. Лисянского. - 1:[16 800] ; 200 саж в дюйме. - Одесса : Хромо-литогр. В. Тиль и Кº, 1913. - 1 к. : 3 цв., врезка ; 56х92 см

Інв. № зберігання в секторі картографічних видань: 10691.

6.  Одесса. Схематический план с маршрутами городского транспорта / Архит.-планир. мастерская Одес. фил. "Гипроград" ; ред. К. С. Саркисьян ; Б. м-ба. - Одесса : Маяк, 1971. - 3 к. (1 л.)  : цв., текст, справ. информ., ил., 2 доп. к. ; 60х84 см, слож. 29х20 см. - Двустор. печать

Доп. карты: Схема расположения памятников и архитектурных достопримечательностей в центре города. Пояс славы.

Інв. № зберігання в секторі картографічних видань: 23268, 23269, 23270, 23271-арх

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: В 874.

7.  Одесса и ее окрестности. Туристская схема / ф-ка №1 ГУГК ; ред. Л. В. Лось, авт. текста И. Л. Чопп ; Б. м-ба. - М. : ГУГК, 1972. - 2 к. (1 л.)  : цв., текст, справ. информ., ил., доп. к. ; 54х72 см, слож. 27х12 см. - Двустор. печать

Доп. карта: Центральная часть города.

Інв. № зберігання в секторі картографічних видань: 23462, 23463.    

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: А 1263.

8Одесса. Туристская схема / ф-ка №1 ГУГК ; ред. Л. В. Лось, авт. текста И. Л. Чопп. - Испр. в 1974 г. ; Б. м-ба. - М. : ГУГК, 1974. - 2 к. (1 л.)  : цв., текст, справ. информ., ил., доп. к. ; 56х85 см, слож. 28х14 см. - Двустор. печать

Доп. карта: Центральная часть города.

Інв. № зберігання в секторі картографічних видань: 24704, 24705.    

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: А 1563.

9Одесса. Схема пассажирского транспорта / НРКП ПКО "Картография" ГУГК ; ред. В. И. Доценко ; Б. м-ба. - М. : ГУГК, 1983. - 3 к. (1 л.) : цв., справ. информ., перечень ул., указ., ил., 2 доп. к. ; 66х48 см, слож. 24х12 см. - Двустор. печать

Доп. карты:  Центральная часть.

Схема основных проездов транзитного автотранспорта.

Інв. № зберігання в секторі картографічних видань: 31293, 31294.

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: А 2619.

10.  Город-герой Одесса / ПКО "Картография" ; ред.: В. С. Горсков, В. И. Ламзин. - 1:500 000, 1:750 000. - М. : ГУГК, 1985. - 3 к. (1 л.) : цв., текст ; 29х44 см, слож. 14х11 см. - Двустор. печать. - (Города-герои Великой Отечественной войны)

Содерж.: Героическая оборона. – 1:500 000.

Одесса борется и живет. – Б. м-ба.

Освобождение Одессы. – 1:750 000.

Інв. № зберігання в секторі картографічних видань: 33267.    

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: А 5046.

11. Одесса. План города / НПП "Картография" ; ред.: А. И. Заборский, В. А. Гречаный. - Переизд. в 1997 г. - 1:12 000 ; [и др.]. - Киев : НПП "Картографія", 1997. - 2 к. (1 л.) : цв., текст, справ. информ., перечень ул., доп. к. ; 68х54 см, слож. 23х27 см. - Двустор. печать. - Текст парал. на рус. и англ. яз.

Доп. карта: [Окрестности Одессы]. – 1:120 000.

Інв. № зберігання в секторі картографічних видань: 42565, 42566-арх, 42874.         

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: А 5483.

12Одесса. Центр города = центр міста = central area = staltzentrum / Сост. и подгот. к печати НВП "Картографія" в 2000 г. ; ред. Е. В. Вакуленко. - 1:8 000. - К. : НПП "Картографія", 2000. - 1 пл. : цв., текст, фото, указ. ул. ; 69Х48 см, слож. 23х12 см. - Двустор. печать. - Назв., текст и легенда парал. на рус., укр., англ., нем. яз

Інв. № зберігання в секторі картографічних видань: 43197, 43198, 43199-арх.              

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: А 5722.

 13. Одесса. План-схема с новыми границами районов / ГНПП "Картографія", Укргеодезкартография ; ред.: В. В. Радченко, Е. В. Вакуленко. - 1:25 000 ; [и др.]. - Киев : ВКФ ТС ВС Украины, 2003. - 5 к. (1 л.) : цв., список, 4 доп. к. ; 108х74 см, в обл. 27х13 см. - Двустор. печать + Прил. (24 с.). - (Города Украины)

Доп. карты: Окрестности Одессы. – 1:100 000.

Центр города. – 1:13 000.

Южная часть города.

Белгород-Днестровский р-н.

Інв. № зберігання в секторі картографічних видань: 44370, 44371-арх.    

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: А 6138.

14.  Одесса с каждым домом. Атлас / Сост. и подгот. к печати ГНПП "Картографія" в 2002 г. ; ред. Е. В. Вакуленко. - Переизд. в 2004 г. - 1:20 000, 1:10 000. - К. : ГНПП "Картографія", 2004. - 1 атл. (64 с.) : цв., доп. пл., схем., указ. ул. ; 19х11 см.

Інв. № зберігання в секторі картографічних видань: 44975.

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: А 6413.

15Одесса. План города / Сост. и подгот. к печати ГНПП "Картографія" в 2002 г. ; ред.: В. В. Радченко, Е. В. Вакуленко. - Переизд. в 2003-2005 гг. - 1:26 000, 1:260 000, 1:15 000. - К. : ГНПП "Картографія", 2005. - 3 к. (1 л.) : цв., справ. информ., список  ул., 2 доп. к., схем. движения гор. транспорта ; 104х59 см, слож. 23х12 см. - Двустор. печать. - (Міста України). - ISBN 966-631-502-5

Доп. карты: [Окрестности Одессы]. – 1:260 000.

Центральная часть. – 1:15 000.

Черноморка. – 1:26 000.

Інв. № зберігання в секторі картографічних видань: 45281-арх, 45282.    

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: А 6494.

16Одесса. Карта-путеводитель для жителей и гостей города / НПЦ "Союзкарта" ; Картогр. подготовка А. П. Павленко. - 1:23 000, 1:20 000. - Симферополь : НПЦ "Союзкарта", 2008. - 3 к. (1 л.) : цв., справ. информ., 3 доп. к., перечень ул., ил. ; 68х47 см, слож. 26х12 см. - Двустор. печать. - ISBN 978-966-1505-15-4

Доп. карты: Окрестности Одессы. – Б. м-ба.

Врезка: Южная часть. – 1:20 000.

Микрорайоны Лузановка, Котовского, Шевченко.

Інв. № зберігання в секторі картографічних видань: 46896, 47046-арх.    

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: А 7114.

17.  Одесса. Центр города / ГНПП "Картографія", Укргеодезкартография ; ред. В. А.  Прокопьева. - 1:8 000. - К. : ГНПП "Картографія", 2010. - 1 пл. : цв., текст, фото, указ. ул. ; 32х68 см, 16х10 см. - Двустор. печать. - Фальцов. карта

Інв. № зберігання в секторі картографічних видань: 47842, 47843-арх.    

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: А 7463.

18.  Одесса. Атлас туриста / ГНПП "Картографія" ; ред. В. А. Прокопьева, дизайн.:  Н. Драмарецкая, С. Сухенко, лит. ред. Е. Шполянская. - 1:12 000, 1:8 000, 1:140 000. - К. : ГНПП "Картографія", 2012. - 1 атл. (96 с.) : цв., справ. информ., указ., текст, схем. ; 23х16 см.

Інв. № зберігання в секторі картографічних видань: 48984-арх, 48985.    

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: А 7897.

19.  Одесса. План города / ГНПП "Картографія" ; ред. В. Н. Соколова. - 1:20 000 ; и др. - Киев : ГНПП "Картографія", 2017. - 5 к. (1 л.) : цв., герб, 4 доп. к., справ. информ., указ. ул., ил., текст ; 96х67см, слож. 23х12 см. - Двустор. печать. - (Міста України). Новые названия улиц.

Доп. карты: Центральная часть. – 1:12 000.

Ленинское. – 1:20 000.

Окрестности Одессы. – 1:295 000.

Затока. – 1:40 000.

Текст: Строки биографии города. Достопримечательности.

Інв. № зберігання в секторі картографічних видань: 50402, 50403-арх.

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: А 8379.

20.  Юмористическая карта для жителей и гостей Одессы / Всемирный клуб одесситов ; Б. м-ба. - Одеса : Вид-во "Чорномор'я", [2018]. - 1 к. : цв., ил., текст ; 66х96 см, слож. 13х24 см. - Двосторон. друк

Інв. № зберігання в секторі картографічних видань: 50521, 50522-арх.    

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: А 8408.

КНИЖКОВІ ВИДАННЯ

21 Бабіч, Олександр В'ячеславович.

 Путівник по Одесі [Текст] : [екскурсії, фестивалі, готелі, ресторани, кафе, театри, музеї] / Олександр Бабіч. - Харків : Фоліо, 2017. - 126, [9] с. : фот. кольор., іл.

У путівнику читач знайде «цінні вказівки», які допоможуть йому краще орієнтуватися у місті, а також знамениті одеські майси — анекдоти, що передають особливу атмосферу цього неповторного міста. Видання  доповнене багатим ілюстративним матеріалом.

Шифр зберігання у НБУВ: ВС62401.

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: Д 890 (4 УКР) Б-12.

22 Билык, Анна Анатольевна.

Влюбись в Одессу [Текст] : путеводитель / Анна Билык, Людмила Саенко. - Киев : Картографія, 2017. - 87 с. : фото.

Путеводитель позволяет почувствовать непо­вторимость и колорит Южной Пальмиры. Ее улицы, бульвары, архитектура, памятники поведают читателю о прошлой и современной Одессе. Авторы не оставили без внимания театры, филармонию и музеи. Посещение культовых сооружений поможет понять многонациональный и многоконфессиональный состав ее жителей.

Шифр зберігання у НБУВ: ВА814315.

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: Д 890 (4 УКР) Б-61.

23. Бирштейн, Александр Иосифович.

По улицам моим... Прогулки по Одессе [Текст] : [краевед. очерки] / Александр Бирштейн ; [фот.: С. Гевелюк, А. Бирштейн]. - Одесса : Экология, 2018. - 222, [1] с. : фот.

В эту книгу вошли рассказы об улицах Одессы, о домах и их обита­телях. Среди «героев» книги граф Воронцов и графы Толстые, Ю. Бардах и Л. Задов, В. Жаботинский, Л. Украинка, Э. Гилельс, Д. Ойстрах и многие другие.

Шифр зберігання у НБУВ: ВА836237.

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: Т3(4 УКР) Б-64.

24. Грабовский, Александр Леонтьевич.

Одесса и окрестности [Текст] : путеводитель [с картами и схемами маршрутов] / [А. Л. Грабовский]. - [Изд. 2-е, расш. и доп.]. - О. : ТЭС, 2010. - 160 с. : ил.

Одесса - город с бурной и славной историей, ставший легендой почти от рождения. Город блис­тательных театров и музеев, шумных рынков и тихих улочек,— все это Одесса. Путеводитель откроет для вас все многообразие этого города - феномена и поможет найти ответы на вопросы, возникаю­щие у путешественника.

Шифр зберігання у НБУВ: ВА739508.

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: Д 890 (4 УКР) Г-75.

25. 1001 место Украины, которое нужно увидеть [Текст] : путеводитель по уник. достопримечательностям / [авт.-сост. О. М. Гук]. - К. : Арий, 2012. - 624 с. : ил.

Перед вами уникальная книга — это энциклопедия досто­примечательностей Украины и самый полный путеводитель по интереснейшим уголкам страны. Здесь вы найдете и любопытные истории, и легенды, и, что важно, — точные адреса, где располо­жены объекты, которые непременно нужно увидеть.

Шифр зберігання у НБУВ: ВА746473.

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: Д 890 (4 УКР) Г-93.

26.    Здравницы профсоюзов Украины [Текст] : справочник / гл. ред. М. В. Лобода. - К. : Тамед, 1997. - 317 с.

В книге обобщены сведения о лечебно-оздоровительных учреждениях АО «Укрпрофздравница». Приведены данные о местоположении, условиях проживания, медицинских показаниях для лечения и лечебных факторах санаториев, пансионатов, домов отдыха.

Шифр зберігання у НБУВ: ВА578950.                      

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: Р354.99 (4 УКР) З-46.

27.   Енциклопедія історії України [Текст] : [в 5 т.] / редкол.: В. А. Смолій (голова) [та ін.] ; [НАН України, Ін-т історії України]. - Київ : Наукова думка, 2003   

         Т. 1 : А - В. - 2005. - 671, [11] с. : іл. - Бібліогр. в кінці ст.

Шифр зберігання у НБУВ: В348560/1.

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: Т3(4 УКР) Е-64.

28.   Єврейські адреси України [Текст] : путівник / упоряд. текстів: Маргарита Єгорченко за участі  Ірини Берлянд та Ігоря Винокурова ; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.", Центр дослідж. історії та культури східноєвроп. єврейства. - Київ : Дух і Літера, 2020. - 650 с. : іл. - Бібліогр.: с. 642-646.

Цей путівник розповідає про локації в містах і селах України, що пов'язані з історією та культурою українського єврейства. Путівник побудовано за географічним принципом - окремий розділ для кожної області..

Шифр зберігання у НБУВ: ВА846957.

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: Т3(4 УКР) Є-22.

29 Історія міст і сіл Української РСР. В 26-ти т. Голов.ред.колегія: Тронько П.Т. (голова) [та інші]. К., Голов.ред.Укр.рад.енциклопедії АН УРСР, 1969. Одеська область. Ред.колегія тому: Гладка Л.В. (голова)  [та інші]. 910 с з іл. і карт.; Бібліогр.посилання з підрядк. приміт. Імен. і геогр. покажчики: с. 868-904.

У томі  вміщено 62 нариси про міста, районні центри і найвизначніші населені пункти Одеської області, а також 315 довідок про центри селищних і сільських Рад. У нарисах і до­відках подано відомості про час заснування того чи іншого населеного пункту, пер­вісні поселення на його території, походження назви, важливі історичні події тощо. Читачі дізнаються також про географічне розташування населеного пункту, про шля­хи, що проходять через нього, про кількість населення, економіку, культуру, освіту, охорону здоров’я, про історичні та культурні пам’ятки.

Одеса  – 85-138 с.

Шифр зберігання у НБУВ: ВС5011

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: Т3(2 УКР) І-90.

30.   Курорти та санаторії України [Текст] : науково-практ. довідник / Б. І. Аксентейчук [та ін.] ; авт.-упоряд. О. П. Тарасенко, В. С. Соколов. - К. : Фолігрант, 2009. - 428 с.

Науково-практичний довідник  всебічно висвітлює потенціал та специфіку оздоровчих ресурсів здравниць та санаторіїв України з метою забезпечення правильного відбору громадян на санаторне-курортне лікування. Видання містить універсальну, багатокритеріальну пошукову систему підбору санаторно-курортних закладів.

Шифр зберігання уНБУВ: СО28679

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: Р11(4УКР) К-93.

31.   Курортні ресурси України [Текст] / М. В. Лобода [та ін.] ; ред. М. В. Лобода. - К. : ЗАТ "Укрпрофоздоровниця" : Тамед, 1999. - 340 с. - Бібліогр.: с. 338-339.

Запропонована до уваги читачів книга є першим виданням, в якому в узагальненій формі і в той же час досить детально подана характеристика курортних ресурсів України. Поданий мате­ріал переконливо доводить, що наявні запаси мінеральних вод, лікувальних грязей, а також кліма­тичні особливості території, які складають основу для оздоровлення і реабілітації людини, забез­печують Україні одне з провідних місць в Європі за даними показниками.

Шифр зберігання у НБУВ: ВС33904

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: Д 820.9 К-93

32.  Макаров, Павел Васильевич.

 Популярная история Одессы [Текст] / Павел Макаров. - Харьков : Фолио, 2019. - 474, [1] с. : ил.

История Одессы знает много славных, веселых, а иногда тра­гических страниц. Но несмотря ни на какие катаклизмы природа типично одесского оптимизма не меняется, и эта книга является тому доказательством. Какой Одесса была, как она изменилась, как одесситы живут сейчас — этими вопросами задаются во всех угол­ках Земли. Но Одесса остается Одессой — городом, воспетым классиками, городом, где живут самые информированные оптими­сты, самые скромные юмористы и самые веселые в мире историки.

Шифр зберігання у НБУВ: ВА835421

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: Т3(4 УКР) М-15.

33Ми - одесити [Текст] : експерим. навч. посібник з краєзнавства для учнів шкіл, ліцеїв, гімназій / А. С. Глущак [та ін.] ; ред. С. В. Козицький. - Одеса : Маяк, 1997. - 317 с

У навчальному посібнику комплексно висвітлюється минуле та сьогодення Одеси у тісному зв'язку з історією, географією, еко­номікою та культурою всієї області, країни. Краєзнавчий підхід дозволив авторам книги створити цілісну науково обгрунтовану картину життя Одеси — української перлини Причорномор'я. Такі знання про рідне місто є необхідною умовою для виховання лю­бові до своєї “малої батьківщини".

Шифр зберігання у НБУВ: ВА578952.

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: Д 890 (4 УКР) М-57.

34.   Одесский морской торговый порт [Текст] = Port of Odessa : штрихи к портрету : фотоальбом / [фот. Е. Калищук ; отв. ред. С. Кружко]. - Київ : Новий друк, [200-]. - [134] с. : фот. кольор. - Текст рос., англ

Представленный фотоальбом, по большому счету, является фото-энциклопедией жизни Одесского морского торгового порта на рубеже 20-21 веков. Издание содержит черно-белые и цветные фотографии природы, судов, сооружений и строений порта, а главное портреты его людей – от тружеников причалов, моряков, инженеров и т.д. до начальника порта Н. Павлюка.

Шифр зберігання у НБУВ: СО37695.

Шифр зберігання книги в секторі картографічних видань: Т3(4 УКР) О-40.

35. Одесса. Город-агломерация-портово-промышленный комплекс/ Под общ.ред. А.Г. Топчиева.- Одесса: АС БАХВА, 1994. – 306с.: ил.

В книге дана развернутая социально-экономико-географическая характеристика Большой Одессы, т. е. Одессы, ее спутников — Ильичевска и Южного, и всей Одесской агломерации в целом. Рассматривается история хозяйственного освоения края и развития города, а также его окружения. Характеризуются главные отрасли хозяйства агломерации и, в первую очередь, ее морехозяйственный комплекс. Показаны особенности планировки и застройки города, его населения и расселения. Обсуждаются проблемы социально- экономического и социально-экологического развития Большой Одессы.

Шифр зберігання у НБУВ: ВС30207.

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: У049(4УКР) О-41.

36.  Одесса - мой город родной [Текст] : учеб. пособие для учащихся 8-х кл. / [авт.-сост.] О. Б. Брындак, О. М. Левчишена, А. С. Поспелов]. - Изд. 2-е, дораб. - Одесса : ВМВ, 2014. - 375 с. : ил

Учебное пособие имеет теоретический и практический материал к уро­кам курса «Одесса - мой город родной». Материалы подобраны с учетом воз­растных особенностей для учащихся 8-го класса. Текстовые и внетекстовые составляющие учебного пособия способствуют реализации принципа компетентностноориентированного обучения истории. Инновационность посо­бия состоит в разнообразии источников, методике отработки исторических документов на основе приемов критического мышления, что предполагает превратить уроки изучения истории родного края на учебные исследования истории родного города.

Шифр зберігання у НБУВ: ВА787576.

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: Т3(4 УКР) О-41.

37. Одеський регіон: передумови формування, структура та територіальна організація господарства [Текст] : навч. посіб. / [О. Г. Топчієв та ін.] ; за заг. ред. проф. О. Г. Топчієва ; Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова. - О. : Астропринт, 2012. - 332, [4] с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 331-332.

Посібник містить значний фактологічний краєзнавчий матеріал, який може бути використаний у школах і вищих учбових закладах різних рівнів на уроках і лекціях з географії, краєзнавства, економіки регіону, соціології, політології.

Посібник рекомендований для розроблення концепцій, програм і стратегій соціально-економічного розвитку Одеського регіону та його субрегіонів, мікрорегіонів і міст органами і службами державно­го управління та місцевого самоврядування.

Шифр зберігання у НБУВ: ВА753188.

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: У049(4УКР) О-41.

38.   Природа Одесской области. Ресурсы, их рациональное исполь­зование и охрана /Под ред. проф. Г. И. Швебса, доц. Ю. А. Амброз.—.Киев — Одесса: Вища школа. Головное изд- во, 1979. — 144 с.

В монографии изложены основные особенности, история исследования природы Одесской области и прилегающей к ней северо-западной части Черного моря, даны оценка природных ресурсов и рекомендации по их рациональному использованию и охране.

Шифр зберігання у НБУВ: Ва 328174

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: Д 829(237УКР) П-77.

39. Тычина, Андрей Геннадиевич.

Автопутеводитель по Украине. 12 популярных маршрутов и прогулка по Киеву [Текст] / [А. Г. Тычина]. - К. : КМ Publishing, 2011. - 287 с. : ил.

Приведенные в книге автомобильные маршруты охватывают все самые значи­мые памятники природы, истории и куль­туры разных регионов Украины. Многие из этих маршрутов уже стали туристической классикой, иным еще предстоит завоевать популярность.

Шифр зберігання у НБУВ: ВА753043.

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: Д 890(4УКР) Т-93.

40. Тичина, Андрій Геннадійович.

      Україна. Центр. Південь [Текст] : путівник / Андрій Тичина ; [пер. з рос. В. С. Бойка]. - Харків : Фоліо, 2018. - 254, [1] с. : фот.

Путівник «Україна. Центр. Південь» розрахований як на мешканців України, так і на людей, що живуть за її кордонами, які люблять відкривати для себе нові маршрути і місця. З допомогою путівника можна освоїти до 30 захоплюючих маршрутів Центральною і Південною Україною, дізнатися про цікаві місця, музеї та пам’ятники.

Шифр зберігання у НБУВ: ВС65497

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: Д 890(4УКР) Т-93.

41 Этнология Одессы в исторической и современной перспективах [Текст] : [коллект. монография] / П. Лозовюк, А. Пригарин и коллектив авт. ; Запад.-Чеш. ун-т (Пльзень), Одес. нац. ун-т им. И. И. Мечникова. - Одесса : Ирбис, 2017. - 387 с. : табл., фот. - Рез. пол., англ. - Бібліогр.: с. 364-387.

В монографии содержатся результаты историко-этнологических исследований, объект которых - Одесса и одесситы. На основе дисци­плинарных приемов и методов рассматриваются формирование, этапы эволюции Одессы как многоликого города, а также отдельные сюжеты городской повседневности.

Шифр зберігання в НБУВ: ВА826820.

Шифр зберігання в секторі картографічних видань: Т3(4 УКР) Э-91.

 

 

 

Підготували:

головний бібліотекар Мельничук В.В.

молодший науковий співробітник Сагетдінова Н.В.

провідний бібліотекар Козякова О. В. 

провідний бібліотекар Рубльова В.А.