Загальні правила користування

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Загальні правила користування Національною бібліотекою України імені В. І. Вернадського (далі – Правила) розроблені відповідно до Конституції України, інших чинних нормативно-правових актів України, зокрема законів України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», «Про Національний архівний фонд та архівні установи», «Про культуру», «Про інформацію», «Про авторське право і суміжні права», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних», Типових правил користування бібліотеками в Україні, Статуту Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського та інших нормативних документів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, Стратегії розвитку НБУВ на 2022–2025 рр. (далі – НБУВ або Бібліотека).

1.2. Правила є основним документом, який регламентує взаємовідносини між користувачами і Бібліотекою, визначає права й обов’язки користувачів і працівників НБУВ та є обов’язковими для виконання.

1.3. НБУВ –  провідний загальнодержавний комплексний бібліотечно-інформаційний, науково-дослідний і культурний центр національного значення, державне сховище  творів друку, рукописних та архівних документів  на всіх видах носіїв інформації, що є складником світової культурної спадщини.

1.4. НБУВ здійснює бібліотечну, бібліографічну, науково-дослідну, науково-методичну, інформаційну, соціокультурну й освітню діяльність; надає бібліотечні й інформаційні послуги у прямому і віддаленому доступі; задовольняє універсальні інформаційні потреби суспільства і діє з метою розвитку вітчизняної та світової культури, науки й освіти.

1.5. Фонд НБУВ є національним науковим і культурним надбанням українського народу, невід’ємним складником світової культурної спадщини та перебуває під охороною держави згідно з чинним законодавством України.

1.6. Для рідкісних і цінних видань, а також історичних колекцій, унікальних архівних і рукописних пам’яток, які зберігаються в НБУВ, установлюється особливий режим охорони, зберігання та використання згідно з чинним законодавством.

1.7. Фондами й послугами НБУВ можуть користуватися:

  • усі громадяни України, які досягли повноліття, незалежно від соціального й майнового стану, расової та національної приналежності, статі, освіти, мовних ознак, віросповідання;
  • колективні користувачі, юридичні особи незалежно від форми їхньої власності – через міжбібліотечний абонемент (далі – МБА), міжнародний МБА та шляхом дистанційного використання державних електронних інформаційних ресурсів у електронній формі (далі – електронних ресурсів), баз даних власної інформаційно-аналітичної продукції Бібліотеки й інших форм віддаленого доступу до фондів та інформації;
  • іноземці й особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються фондами та послугами НБУВ на загальних засадах;
  • особи до 18 років, які займаються науково-дослідною роботою;
  • усі громадяни України та зарубіжних країн для відвідування науково-організаційних, культурно-просвітницьких заходів, оглядових та тематичних екскурсій.

Обмеження в користуванні фондами НБУВ встановлюється лише з метою збереження особливо цінних і рідкісних видань та у випадках, передбачених чинними нормативно-правовими актами України, зокрема, що регламентують використання окремих видів документів.

1.8. Юридична адреса НБУВ:  просп. Голосіївський, 3, м. Київ, 03039.
Адреса офіційного вебсайта в інтернеті: nbuv.gov.ua

Адреси НБУВ для користувачів:
корпус по просп. Голосіївському, 3, м. Київ, 03039;
корпус по вул. Володимирській, 62, м. Київ, 01601.

1.9. Користувачі НБУВ безоплатно можуть користуватися інформацією про склад бібліотечних фондів, у т.ч. інших бібліотек України, через систему каталогів і картотек, баз даних та інтернету; отримувати консультативно-методичну допомогу з пошуку та вибору джерел інформації на основі документних та електронних інформаційних ресурсів НБУВ.

1.9.1. Користувачі НБУВ можуть замовляти оригінали документів або їх електронні копії за МБА (ММБА), крім оригіналів документів  спеціалізованих фондів НБУВ: газетного, архівного, рукописів, стародруків, історичних колекцій, музичних, образотворчих, картографічних видань, дисертацій; замовляти та отримувати у тимчасове користування документи із фондів НБУВ.

1.9.2. Користувачі можуть користуватися іншими видами додаткових послуг, що пропонує НБУВ на платній основі. Види і вартість додаткових послуг встановлюються «Переліком платних послуг, які надаються НБУВ,» який затверджується генеральним директором НБУВ, на підставі чинного законодавства України (далі – Перелік платних послуг НБУВ).

1.10. Бібліотечне обслуговування користувачів НБУВ у приміщенні бібліотеки здійснюється через: систему читальних залів, міжбібліотечний абонемент, вебпортал, технічними засобами електронної комунікації.

1.11. Правила користування НБУВ схвалюються вченою радою Бібліотеки і затверджуються генеральним директором.