БІБЛІОТЕЧНО-ІНФОРМАЦІЙНИЙ КОМПЛЕКС: СУЧАСНІ ВИКЛИКИ ТА ЗАВДАННЯ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

Бібліотечно-інформаційний комплекс: сучасні виклики та завдання в умовах воєнного стану

Українські бібліотеки, особливо у стані війни – це не просто місця для читання книг, але й центри культурного життя, де відбуваються різноманітні заходи, спрямовані на розвиток освіти, культури та національної свідомості. Під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну, за даними Міністерства культури й інформаційної політики від 25 січня 2024 року, майже 700 бібліотек було або пошкоджено, або зруйновано повністю. І кожного дня, тією чи іншою мірою, руйнація культурного фонду продовжується. Якщо порівнювати втрати обласних книгозбірень з бібліотеками міських і селищних рад, то різниця дуже суттєва. Адже в публічних бібліотеках місцевих громад переважала художня література, а в закладах обласного значення зберігалися цінні та рідкісні видання, які або знищені, або вивезені (викрадені) окупантами. Проте, ті бібліотеки, що мають кращий фінансовий стан, з часом намагаються відновити свою роботу, створювати різні проєкти, проводити різніманітні акції, майстер-класи, виставки, презентації книг, флешмоби та багато іншого. Упродовж, майже трьох років російської військової агресії, бібліотеки навчилися працювати в умовах воєнного стану, продумуючи й підлаштовуючись до надскладних умов сьогодення. Під час війни кожна бібліотека намагається зробити все можливе, щоб працювати максимально потужно. Все частіше відбуваються позитивні зміни у різних сферах функціонування бібліотек. Вивчається досвід роботи закордонних бібліотек стосовно удосконалення методики використання та розвитку відкритих освітніх ресурсів; покращується пошукова система для одночасного пошуку користувачем відповідної інформації за багатьма джерелами, як серед друкованих видань з фондів бібліотеки так і в електронному архіві та повнотекстових базах вільного доступу. Але, на жаль, є багато книгозбірень, що не мають такої можливості. В основному це стосується сільських бібліотек, які намагаються організовувати бібліотечне обслуговування в селищних радах, церковних храмах, модульних будиночках та інших точках локації. Бібліотеки які перебували під окупаційним режимом, а з часом знову повернулися до визволених українських територій, активізували свою роботу і стали лідерами у відновленні громад, місцем сили та наснаги.

Бібліотеки тилових регіонів України, які приймають внутрішньо переміщених осіб – це «особливі» бібліотеки. Більшість таких бібліотек часто на своїх вебсайтах та сторінках в соціальних мережах стають дієвими, адже можуть надавати інформацію щодо діяльності ЦНАПів, громадських організацій; висвітлювати теми освітнього процесу, інформувати про лікувальні заклади та заклади харчування. Більшість літературних оглядів на бібліотечних вебсайтах, сторінках бібліотек в соціальних мережах присвячена воєнній тематиці. Для користувачів старшого віку організовуються заняття з психологічного відновлення через майстер-класи, гуртки, засідання клубів, спілкування за «круглим столом». Велика кількість бібліотек на час війни повністю переорієнтувала свою діяльність відповідно до потреб громад. В умовах воєнного часу працівники бібліотек перетворили свої заклади на осередки волонтерської діяльності та хаби психологічної підтримки. Приміщення деяких бібліотек стали місцями укриття, волонтерськими пунктами, де розподіляється гуманітарна допомога, плетуться маскувальні сітки. Тобто, кожна українська бібліотека вносить свою частку задля наближення нашої перемоги.

В цьому контексті Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського проводить щорічну Міжнародну наукову конференцію «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір», м. Київ, 8–10 жовтня 2024 року. Метою науково-комунікативного заходу є об’єднання зусиль науковців і практиків у розв’язанні актуальних питань щодо розвитку бібліотечноінформаційного потенціалу в сучасних умовах, виокремлення найбільш гострих проблем у бібліотечній сфері та визначення шляхів їх подолання, оприлюднення результатів актуальних наукових пошуків, розробка рекомендацій і пропозицій щодо вдосконалення діяльності сучасних бібліотек.

1. Амельченко Ю.

«Ти як?». Підтримка людини – зброя бібліотеки у воєнний час. / Ю. Амельченко // Бібліотечна планета. - 2024. - № 2. - С. 6 – 8.

Про діяльність бібліотек Одеської області.

Шифр НБУВ: Ж16548

2. Берегельська А. 
Проблеми збереження та захисту архівів, бібліотечних фондів й інших об'єктів культурної спадщини в умовах війни / А. Берегельська // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2023. - Вип. 69. - С. 193-214. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2023_69_15

Стаття присвячена проблемі збереження національних архівів, предметів культури і мистецтва в контексті сучасної російсько-української війни. З цією метою було досліджено досвід найбільших світових воєн ХХ ст., його вплив на сьогоднішні події в Україні. Окремо розглянуто питання захисту цінних історичних документів та бібліотечних фондів України. На практиці дотримання країнами-підписантами положень Гаазької конвенції 1954 р. висвітлено труднощі стосовно розв’язання цієї проблеми в міжнародному правовому полі. Розглянуто основні тези національної доктрини із захисту культурної спадщини, які були сформовані за підсумками міжнародного форуму «Війна в Україні: битва за культуру». На основі цих положень були виявлені головні проблеми, з якими зіштовхнулися державні органи, працівники архівів, музеїв і бібліотек. Запропоновано способи вирішення допущених помилок і недоліків.

Шифр НБУВ: Ж70113

3. Биркович Т. І. 
Інформаційно-комунікативна діяльність бібліотек України в умовах війни / Т. І. Биркович, І. Ю. Вільчинська // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2023. - № 4. - С. 42-48. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bdi_2023_4_7

В статті наголошується, що інформаційно-комунікативна діяльність бібліотек України в умовах війни набуває особливого значення і функціонує за принципом гуманності, який застосовують під час збройних конфліктів і який тісно пов’язаний із суміжними галузями міжнародного права, відображеного в національному законодавстві. Очевидно, що в умовах війни бібліотеки є чи не єдиними соціальними майданчиками популяризації освіти, правової освіти та виховання в територіальних громадах. Війна також активізувала нові форми й методи просвітницької та роз’яснювальної роботи, популяризацію бібліотечних послуг, котрі відображають конкретні запити користувачів, відповідають потребам місцевого населення та вимогам сьогодення. Усе це є важливим показником ефективності та привабливості бібліотек як інформаційно-комунікативного багатопрофільного соціального майданчика в умовах війни.

Шифр НБУВ: Ж24838

4. Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек : матеріали Міжнародної наукової конференції (Київ, 3–5 жовтня 2023 р.) / відп. ред. О. М. Василенко ; відп. секр. М. В. Іванова. – Київ: НБУВ, 2023. – 1036 с. – URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0004726

Збірник містить матеріали міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука.Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек»,організованої Національною бібліотекою України імені В. І. Вернадського (3–5 жовтня 2023 р.), в яких висвітлено важливі аспекти розвитку бібліотечно-інформаційного потенціалу, сучасніпроблеми функціонування наукових бібліотек та шляхи їх подолання, представлено результатинаукових досліджень і пропозиції щодо оптимізації діяльності в сфері бібліотечної,інформаційної та архівної справи.Українськими та зарубіжними фахівцями розкрито теоретичні та прикладні аспектиформування, використання, організації доступу до електронних інформаційних ресурсівнаукової бібліотеки у вебсередовищі та оптимізації бібліотечно-інформаційної діяльності задляпродукування нового знання і забезпечення інформаційних потреб суспільства. Розглянуто актуальні питання щодо сучасних пріоритетів організації та управління бібліотечно-інформаційний комплексом; розвитку цифрових ресурсів та сервісів наукової бібліотек;науково-інформаційних ресурсів наукових бібліотек в системі соціально-правових комунікацій;збереження бібліотечних та архівних фондів, що становлять культурне надбання України;української книгознавчої періодики (до 100-річчя журналу «Бібліологічні вісті»); сучаснихтенденцій формування, збереження, дослідження рукописних фондів; української біографіки вконтексті наукових і культурних зв’язків країн і народів Центрально-Східної Європи; архівів інауки (потенціал, інновації, професійні компетенції); музичної культури і музичних фондівбібліотек та архівів (до 100-річчя журналу «Музика»); преси в контексті бібліотекознавчих,бібліографознавчих і джерелознавчих досліджень; постаті журналіста Ґарета Джонса удослідженні історії голодомору в Україні; давнього українського книговидання (до 450-ліття заснування першої української друкарні Івана Федоровича у Львові); український та зарубіжнийдосвід інституту президентства у кризові часи; юдаїки в бібліотеках, архівах і музеях України.

Шифр НБУВ: URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0004726

5. Варенко В. М. 
Моделювання діяльності бібліотек: аналітичні інструменти / В. М. Варенко // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2023. - № 4. - С. 49-55. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bdi_2023_4_8

В статті систематизовано та узагальнено відомі (про моделі та моделювання) та нові знання (про використання аналітичних інструментів моделювання в практичній діяльності українських бібліотек) з погляду сьогодення та перспектив їх розвитку в межах одного дослідження.

Шифр НБУВ: Ж24838

6. Василенко О. 
Бібліотечно-інформаційний комплекс в умовах трансформації наукових комунікацій: результати бібліотекознавчого дослідження / О. Василенко // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2023. - Вип. 68. - С. 43-68. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2023_68_5

Досліджено основні аспекти та результати наукового дослідження щодо розвитку бібліотечно-інформаційного комплексу в умовах трансформації наукових комунікацій.

Шифр НБУВ: Ж70113

7. Горовий В. 
Бібліотечні документально-ресурсні центри як важливі інформаційні установи в умовах міжнародного воєнного протистояння в Україні / В. Горовий // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2024. - Вип. 70. - С. 11-22. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2024_70_3

У праці висвітлено пропозиції щодо розвитку якісно нових технологій, пов’язаних із формуванням електронного інформаційного ресурсу і його ефективного використання в складні історичні періоди, які наразі переживає суспільство, передусім оновлення бібліотечного законодавства, організація інтергрованого корпоративного ресурсу, залучення до аналітичної діяльності нових технологій квантового аналізу в психології, соціології тощо.

Шифр НБУВ: Ж70113

8. Горовий В. М

Інформаційні фактори розвитку постіндустріального суспільства : монографія / В. М. Горовий. – Київ: НБУВ, 2024. – 180 с.978-617-14-0143-3. – URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0004857

У монографії розглядаються основні закономірності еволюції інформаційного суспільства в Україні, аналізуються вимоги до трансформації базових основ цього роз витку в інформаційній сфері, насамперед у системі бібліотечних установ, під несенні їх ролі в ефективному використанні суспільних ресурсів.

Шифр НБУВ: URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0004857

9. Григоревська О. 
Європейські проєкти підтримки українських науковців в умовах вимушеної міграції під час воєнного стану у 2022-2024 рр. / О. Григоревська // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2024. - Вип. 70. - С. 52-66. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2024_70_6

У статті представлено аналіз європейських проєктів, спрямованих на надання допомоги та підтримку українським науковцям, освітянам і здобувачам освіти, які внаслідок російської воєнної агресії опинилися в складних умовах і не могли продовжувати професійну діяльність у звичних і небезпечних умовах.

Шифр НБУВ: Ж70113

10. Дем’янюк Л. 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського та Національна бібліотека Республіки Молдова: основні аспекти міжнародного співробітництва / Л. Дем’янюк, М. Кіріаков, О. Вихристюк // Бібліотечний вісник. - 2024. - № 2. - С. 98-108. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2024_2_10

Висвітлено досвід міжнародного наукового співробітництва між Національною бібліотекою України імені В. І. Вернадського і Національною бібліотекою Республіки Молдова. Розкрито основні аспекти науково-інформаційної двосторонньої співпраці між провідними книгозбірнями, охарактеризовано місце такої взаємодії у системі міжнародних відносин Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Розкрито перспективи подальшого поглиблення двосторонніх професійних відносин, визначено пріоритетні шляхи їх удосконалення. З початком повномасштабного збройного вторгнення Російської Федерації в Україну 24 лютого 2022 р. система міжнародного наукового співробітництва Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського увійшла в новий етап свого розвитку, що позитивно позначилось на відносинах із бібліотеками-партнерами, зокрема й Національною бібліотекою Республіки Молдова. Наголошується, що діяльність Національної бібліотеки Республіки Молдова у цей період була спрямована на активну підтримку бібліотечної галузі України. Констатується, що співпраця між Національною бібліотекою України імені В. І. Вернадського і Національною бібліотекою Республіки Молдова останніми роками засвідчує зміцнення українсько-молдовського партнерства, що має велике значення для розвитку міжнародних відносин обох національних книгозбірень, посилення їх інформаційно-комунікаційного складника.

Шифр НБУВ: Ж14595 

11. Дем’янюк Л. 
Ініціативи міжнародних організацій на підтримку бібліотечно-інформаційного комплексу України / Л. Дем’янюк // Бібліотечний вісник. - 2023. - № 2. - С. 102-113. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2023_2_12

Висвітлено ініціативи міжнародних організацій на підтримку бібліотечно-інформаційного комплексу України в умовах воєнного стану, проаналізовано основні напрями допомоги та значення світового резонансу у збереженні вітчизняних книгозбірень.

Шифр НБУВ: Ж14595

12. Дубровіна Л. 
Гуманітарна допомога європейських партнерів під час воєнного стану і перспективи розвитку цифровізації колекцій Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського / Л. Дубровіна, Ю. Ковтанюк // Бібліотечний вісник. - 2024. - № 1. - С. 34-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2024_1_6

Розкрито сучасні реалії науково-технічної допомоги Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського, її оцифровування колекцій, руху до європейського наукового простору та збереження фондів культурної та наукової спадщини національної бібліотеки, сучасних тенденцій розвитку електронних сервісів науки, культури, освіти.

Шифр НБУВ: Ж14595 

13. Желай О. 
Бібліотечно-аналітичне обслуговування в умовах військового та інформаційного протистояння. На прикладі СІАЗ НБУВ / О. Желай // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2023. - Вип. 69. - С. 228-245. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2023_69_17

У статті висвітлено науково-методологічні та практичні аспекти організації бібліотечно-інформаційного, зокрема бібліотечно-аналітичного обслуговування відповідно до інформаційних потреб соціуму в умовах війни; проаналізовано роль наукової бібліотеки у системі протистояння російській інформаційній агресії. Розглянуто та узагальнено досвід СІАЗ НБУВ з інформаційно-аналітичного супроводу управлінських владних структур і забезпечення суспільно-інформаційних запитів у військовий період; визначено ефективні методологічні підходи виробництва інформаційних науково-інтелектуальних бібліотечних продуктів.

Шифр НБУВ: Ж70113

14. Закірова С. 
Українська книга за кордоном: оновлення ролі та завдань в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну / С. Закірова // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2023. - Вип. 69. - С. 73-87. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2023_69_7

Метою праці є аналіз нових завдань і функцій української книги, що представлена за кордоном для українських біженців та іноземних громадян, дослідження ролі книги як інструмента культурної дипломатії. Книги сприяють навчанню і вихованню дітей, формують українську самосвідомість та ідентичність, сприяють психологічному розвантаженню й подоланню стресового стану в умовах вимушеної міграції. Українські книги виконують функцію репрезентації та адвокації України у світі.

Шифр НБУВ: Ж70113

15. Захарова Н. 
Соціокультурна діяльність Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського в умовах воєнного стану [Електронний ресурс] / Н. Захарова, Т. Середа // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2023. - Вип. 68. - С. 114-124. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2023_68_9

Висвітлено роль національної наукової бібліотеки у використанні інноваційних форм і методів соціокультурної діяльності в умовах воєнного стану, обґрунтовано важливість

впровадження новітніх інформаційний технологій для модернізації бібліотеки.

Шифр НБУВ: Ж70113

16. Злигостєв С. 
Модель видавничої діяльності наукових бібліотек / С. Злигостєв // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2024. - Вип. 70. - С. 298-308. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2024_70_20

Стаття має на меті напрацювання дієвої та актуальної моделі видавничої діяльності наукових бібліотек. На основі представлених у науковій літературі моделей видавничої діяльності запропоновано узагальнювальне бачення моделювання та ідеалізації бібліотечного видавництва як одного з методів його наукового осмислення та практичної організації. Окреслено економічні, комунікаційні та стратегічні аспекти, що визначають важливість та затребуваність створення такої моделі.  

Шифр НБУВ: Ж70113

17. Іваненко С. 
Основні напрями діяльності бібліотеки наукової установи Національної академії наук України в умовах воєнного стану [Електронний ресурс] / С. Іваненко // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2023. - Вип. 68. - С. 125-138. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2023_68_10

Вперше представлено основні напрями діяльності науково- технічної бібліотеки Інституту електрозварювання ім. Є. О. Патона НАН Україниу 2022–2023 рр., репрезентовано особливості роботи книгозбірні в умовах воєнного стану.

Шифр НБУВ: Ж70113

18. Іванова Н. 
Інформаційно-аналітична діяльність Національної юридичної бібліотеки НБУВ в умовах війни / Н. Іванова // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2024. - Вип. 70. - С. 86-99. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2024_70_8

Стаття при свячена роз гляду та узагальненню тематики та форматів представлення результатів інформаційно-аналітичної діяльності Національної юридичної бібліотеки НБУВ, що формувалися та трансформувалися під впливом перебігу повномасштабної війни на території нашої країни в результаті агресії РФ проти України. Роз крито ключові напрями цієї діяльності, систематизовано дані щодо тематичного наповнення інформаційних проєктів НЮБ НБУВ, зокрема спеціалізованих бюлетенів із визначеної проблематики, що роз робляються на базі моніторингу, акумуляції, аналітичної обробки та систематизації матеріалів документально-інформаційних ресурсів та соціальних медіа.

Шифр НБУВ: Ж70113

19. Кабаренкова Є. 
Зруйновані війною бібліотеки: втрати та перспективи / Є. Кабаренкова // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2023. - Вип. 69. - С. 141-153. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2023_69_12

Висвітлено причини й наміри знищення публічних, дитячих і шкільних бібліотек російськими окупантами. Звернено увагу на наслідки руйнації книжкового фонду та приміщень бібліотек на звільнених територіях та в зоні бойових дій. На основі офіційних даних змальовано карту збитків, завданих агресором національній бібліотечній мережі. Підкреслено необхідність і важливість загальнонаціональної толоки з відновлення роботи зруйнованих установ. До процесу відновлення повноцінної діяльності бібліотек важливо залучати міжнародні культурні фонди, громадські організації, бізнес, видавців, письменників, книголюбів.

Шифр НБУВ: Ж70113

20. Капустянська Н. 
Збереження фондів як пріоритетний напрям у діяльності бібліотек в умовах воєнного стану / Н. Капустянська // Бібліотечний вісник. - 2024. - № 1. - С. 102-105. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2024_1_13

Надається інформація про роботу тематичного семінару «Збереження фондів як пріоритетний напрям у діяльності бібліотек в умовах воєнного стану» (26 вересня 2023 р.)   організованого для українських бібліотекарів, який проходив у змішаному форматі онлайнової та офлайнової зустрічі у залі засідань Вченої ради НБУВ та на платформі Zoom. Організатор заходу – відділ науково-методичної роботи Інституту бібліотекознавства та Центр збереження і оцифрування Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.

Шифр НБУВ: Ж14595

21. Ковтанюк Ю. 
Актуальні питання збереженості фондів архівів, бібліотек і музеїв як установ культури в умовах воєнного стану / Ю. Ковтанюк // Бібліотечний вісник. - 2024. - № 2. - С. 12-31. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2024_2_4

В статті розкриваються сучасні реалії щодо наявних загроз національному історико-культурного надбанню, зокрема як частки світового, в умовах воєнного стану, вирішення цих проблем із застосуванням інформаційних технологій та унеможливлення або мінімізації ризиків щодо втрати цифрових даних архівами, бібліотеками і музеями. Наголошується на тому, що завдяки отриманому обладнанню значно посилена діяльність з оцифровування найбільш цінних документів за вимогами до якості створюваних майстер-копій відповідно до міжнародних стандартів та створено сучасну систему зберігання цих копій, зокрема, в Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського, що дозволяє значно підвищити рівень захищеності цифрових даних у разі виникнення прямої загрози пошкодження або руйнування будівель установ культури або здійснення кібератак та виникнення інших загроз інформаційній безпеці.

Шифр НБУВ: Ж14595

22. Ковтанюк Ю. 
Від етимології слів "резервний" та "страховий" до створення резервних і страхових копій документів в електронній формі, цифрових документів в архівах та бібліотеках / Ю. Ковтанюк // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2024. - Вип. 70. - С. 311-337. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2024_70_21

Досліджено проблему створення страхових копій документів в електронній формі, цифрових документів Національного архівного фонду, фондів національних бібліотек України, що віднесені до національного культурного надбання українського народу, фондів наукових об’єктів, яким надано статус таких, що становлять національне надбання, відповідно до рішення Уряду, фондів особливо цінних, рідкісних документів і колекцій, що включаються до Державного реєстру національного культурного надбання України, та метаданих до них. Проаналізовано технічні рішення, чинну нормативно-правову, методичну базу, стандарти та на підставі отриманих результатів запропоновано власне бачення створення відповідної технології, її нормативно-правового врегулювання та розв’язання термінологічної проблеми щодо її найменування, визначивши призначення страхового фонду документів в е-формі та резервних копій даних.

Шифр НБУВ: Ж70113

23. Колоскова Г. 
Цифрові комунікації сучасної бібліотеки: ключові аспекти / Г. Колоскова, А. Михайлова // Вісник Книжкової палати. - 2024. - № 2. - С. 15-24. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vkp_2024_2_5

Статтю присвячено актуальній проблемі визначення ключових аспектів цифрових комунікацій сучасної бібліотеки за умов створення нею власних електронних інформаційних ресурсів, продуктів і послуг для оперативного та якісного забезпечення інформаційних потреб користувачів у контексті цифровізації міста та регіону. На підґрунті вивчення фахових публікацій проаналізовано зміст термінів "цифровізація" та "цифрові комунікації". Визначено види цифрових комунікацій бібліотечної установи. Досліджено цифрові комунікації на сайтах бібліотек м. Дніпра залежно від видів і призначення.

Шифр НБУВ: Ж15184 

24. Кравець Л. 
Адаптація системи функцій українських бібліотек в умовах воєнного стану [Електронний ресурс] / Л. Кравець // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2023. - Вип. 68. - С. 150-159. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2023_68_12

Обґрунтовано поняття «система функцій бібліотек»; аргументовано адаптацію функціонування українських бібліотек в епоху цифровізації до вимог воєнного часу.

Шифр НБУВ: Ж70113

25. Ломачинський Б. 
Інформаційна культура у просторі бібліотеки в умовах консцієнтальних війн сучасності / Б. Ломачинський // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2023. - Вип. 69. - С. 154-168. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2023_69_13

Стаття розкриває особливості застосування стратегій та інструментарію консцієнтальних війн сучасності проти бібліотек як одного з основних соціальних інститутів збереження та трансляції культурних цінностей у національному та загальноцивілізаційному масштабах. Проаналізовано сутнісні ознаки інформаційних війн сучасної епохи та їх вищої форми – консцієнтальних війн, що спрямовані на знищення національної самосвідомості та ідентичності.

Шифр НБУВ: Ж70113

26. Лопата О. 
Трансформація системи обслуговування користувачів іноземними науковими часописами в сучасних умовах [Електронний ресурс] / О. Лопата // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2023. - Вип. 68. - С. 189-212. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2023_68_15.

Проаналізовано нормативно-правові приписи провідних світових інституцій щодо адаптації роботи книгозбірень до надзвичайних обставин та висвітлено й узагальнено основних результатів практичної роботи та наукових опрацьовувань використання іноземних електронних журнальних документів користувачами зали іноземних періодичних видань Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.

Шифр НБУВ: Ж70113

27. Лопата О. 
Формування системи забезпечення користувачів іноземними періодичними виданнями Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського в контексті міжнародної бібліотечої практики / О. Лопата // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2024. - Вип. 70. - С. 278-297. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2024_70_19 
У праці проаналізовано основні результати практичної роботи й наукових досліджень використання рецензованих електронних часописів користувачами Зали іноземних періодичних видань НБУВ, організованих і проведених згідно з визначальними приписами UN та IFLA. На прикладі роботи читальної Зали іноземних періодичних видань НБУВ розглянуто нову систему бібліотечно-інформаційного обслуговування. Приведено її основні характеристики: комплексність, роз ширення асортименту сервісних послуг, використання методів персоналізації (клієнтоорієнтованість).

Шифр НБУВ: Ж70113

28. Макарова О. І. 
Важлива роль бібліотеки у воєнний час: минуле та сучасне [Електронний ресурс] / О. І. Макарова // Бібліотечний Меркурій. - 2023. - Вип. 1. - С. 145-154. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/libmer_2023_1_10

В статті розглядається важлива роль бібліотек у воєнний час, зокрема, досліджуються можливі шляхи діяльності бібліотек і бібліотечних працівників під час воєнних дій і створення спеціальних організацій, направлених на збереження фондів під час воєнних дій. Окрема увага зосереджена на розгляді діяльності Американської бібліотечної асоціації та її Бібліотечної військової  служби, як однієї з найважливіших інституцій, що зосереджувалася на допомозі бібліотекам і солдатам у воєнний час.

Шифр НБУВ: Ж101821

29. Мельник-Хоха Г. 
Електронна інфраструктура Львівської Національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника [Електронний ресурс] / Г. Мельник-Хоха, В. Мудроха // Бібліотечний вісник. - 2023. - № 2. - С. 7-17. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2023_2_4

Комплексно досліджено електронну інфраструктуру ЛННБ імені В. Стефаника; визначено особливості її інтеграції в робочі процеси інформаційних електронних ресурсів книгозбірні, проаналізовано спектр електронних інформаційних послуг, які надає бібліотека; також встановлено, що завдяки розширенню сервіс них онлайн-послуг налагоджено ефективне дистанційне обслуговування користувачів.

Шифр НБУВ:  Ж14595 

30. Мудроха В.

Інноваційний розвиток бібліотеки: проектні рішення та грантові програми / В. Мудроха // Вісник Книжкової палати. - 2024. - № 5. - С. 18 – 24.

Висвітлено досвід участі Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника у програмі «Велика реставрація» національного проєкту «Велике будівництво» (2021), та у грантовій програмі «Культурна спадщина» від Українського культурного фонду (2023; 2024).

Шифр НБУВ: Ж15184

31. Наука та бібліотечна справа в умовах воєнного стану в Україні: міжнародна підтримка // Бібліотечний вісник. - 2023. - № 1. - С. 105-120. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2023_1_14

Висвітлено віддалений безкоштовний доступ під час війни до міжнародних баз даних наукової інформації для українських учених, підтримку України світовим академічним середовищем, допомогу вченим України під час війни, Міжнародну підтримку бібліотечної справи в Україні.

Шифр НБУВ: Ж14595

32. Новальська Ю. 
Методична робота бібліотек України в умовах воєнного стану / Ю. Новальська // Вісник Книжкової палати. - 2024. - № 2. - С. 10-15. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vkp_2024_2_4

Статтю присвячено аналізу особливостей методичної діяльності бібліотек України в умовах воєнного стану. Обґрунтовано, що методична робота має науково-прикладний характер, зорієнтована на всі напрями діяльності бібліотеки, сприяє оптимальному впровадженню в бібліотечну практику сучасних сервісів і продуктів, що є результатом збагачення інформаційно-бібліотечного середовища актуальними електронними інформаційними ресурсами. Актуалізовано значення методичних матеріалів із питань бібліотечної та суміжної галузей як визначальної форми методичного впливу на трансформацію книгозбірень у соціально значущі інформаційні центри та сучасні культурно-освітні хаби. Запропоновано три моделі методичної діяльності українських бібліотек, спрямованих на підтримку українців у боротьбі з російським агресором: комунікаційно-наукова для відомчих бібліотек; інформаційноосвітня для бібліотек закладів освіти; інформаційно-соціальна для публічних бібліотек.

Шифр НБУВ: Ж 15184

33. Новальська Ю.

Провідні форми промоції читання в бібліотеках України під час війни: реалії сьогодення / Ю. Новальська // Бібліотечний форум - 2023. - № 4. - С. 2 – 6.

У статті висвітлено досвід публічних бібліотек України з організації роботи провідних форм промоції читання у воєнний час, проаналізовано актуальні напрями діяльності та їх адаптації до потреб часу, визначено місію книгозбірень у цей час.

Шифр НБУВ: Ж101377

34. Олексин М. 
Хмарні сервіси як сучасний засіб зберігання ресурсів бібліотек / М. Олексин, Н. Кунанець, Р. Білоусова // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2024. - Вип. 70. - С. 167-182. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2024_70_12

У праці розглядаються основні концепції хмарних сервісів і їхнє значення для бібліотек, принципи їх впровадження та переваги перед традиційними методами зберігання даних. Доведено, що використання хмарних сервісів у бібліотечній сфері для забезпечення ефективного зберігання та доступу до інформації є перспективним напрямом їх розвитку.

Шифр НБУВ: Ж70113 

35. Побережна Т. 
Стратегії діяльності публічних бібліотек Поділля в умовах воєнного стану в Україні: реалії сьогодення та виклики часу [Електронний ресурс] / Т. Побережна // Український журнал з бібліотекознавства та інформаційних наук. - 2023. - Вип. 12. - С. 133-141. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ujlis_2023_12_12.

Вперше репрезентовано оптимальні стратегії діяльності публічних бібліотек Поділля в умовах воєнного стану в Україні, що спричинене зміною пріоритетів у бібліотечній практиці. Аргументовано, що в умовах російсько-української війни бібліотечна справа України продовжує успішно функціонувати, бібліотека як унікальний соціальний інститут стала осередком консолідації громадян і важливим джерелом достовірної інформації та знань для всіх категорій користувачів.

Шифр НБУВ: Ж1011715

36. Пугач Л. Ю. 
Діяльність публічних бібліотек в умовах трансформацій, викликаних повномасштабною російською військовою агресією / Л. Ю. Пугач // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2023. - № 3. - С. 28-33. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bdi_2023_3_5

В статті  досліджується діяльність публічних бібліотек щодо розширення їх функціоналу в наданні послуг в умовах трансформації та адаптації і реакції на нові виклики перед суспільством та державою загалом. Розкрито процес соціально-комунікаційної взаємодії бібліотек, сучасних мультимедійних просторів і користувачів в умовах сьогодення.

Шифр НБУВ: Ж24838

37. Ржеуський А. В. 
Роль бібліотеки як соціального інституту в розвитку інформаційної безпеки / А. В. Ржеуський, Н. Е. Кунанець // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2023. - № 3. - С. 5-12. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bdi_2023_3_3

Проаналізовано погляди на зміст поняття «інформаційна безпека» закордонних та вітчизняних фахівців. Визначено, що фейки є лише одним із різновидів інформаційних загроз. Встановлено види інформаційних загроз та визначено роль і функції бібліотечних фахівців відповідно до кожного з них щодо запобігання спричинення, а також поширення недостовірної інформації. Роз-глянуто основні аспекти формування бібліотеками закладів вищої освіти України стратегії інформаційної безпеки.

Шифр НБУВ: Ж24838

38. Сербін О.

Публічні бібліотеки України : інформаційний тил в умовах воєнного стану / О. Сербін // Бібліотечна планета. - 2023. - № 4. - С. 4 – 5.

Про результати дослідження «Публічні бібліотеки України в умовах російської збройної агресії» (шостий етап),  яке здійснила Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого.

Шифр НБУВ: Ж16548

39. Симоненко О. 
Бібліотечні інновації як засіб для перспективного розвитку: вітчизняний та зарубіжний досвід / О. Симоненко // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2023. - Вип. 69. - С. 126-138. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2023_69_11

У статті розглядається роль інновацій у бібліотеках, їхні можливості та вплив на суспільство. Визначено, що бібліотечні інновації є ключовим чинником у сучасному інформаційному суспільстві, вони сприяють перспективному розвитку бібліотек та забезпеченню їхньої актуальності в динамічному світі. Звертається увага на те, що бібліотеки, щоб залишатися відкритими та доступними центрами знань, повинні адаптуватися до нових технологій та вимог користувачів.

Шифр НБУВ: Ж70113

40. Сісіна Л. 
Створення і функціонування бібліотечної сервісної платформи: швейцарський досвід / Л. Сісіна // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2023. - Вип. 69. - С. 99-112. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2023_69_9

Висвітлено окремі аспекти створення і функціонування пошукового порталу «Swisscovery» Швейцарської бібліотечної сервісної платформи (SLSP), яка запрацювала у грудні 2020 р. Це загальношвейцарська бібліотечна система для колекцій наукових медіа. Сьогодні вона пропонує понад 40 млн книг, серій, журналів і некнижкових матеріалів, а також понад 3 млрд е-статей. Swisscovery замінює попередні бібліотечні мережі та дослідницькі платформи. Портал «Swisscovery» робить пошук інформації простим і легкодоступним завдяки спрощеному процесу замовлення.

Шифр НБУВ: Ж70113

41. Сокур О. Л. 
Основні тенденції науково-методичної діяльності національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського в умовах воєнного стану / О. Л. Сокур, О. З. Клименко // Бібліотечний Меркурій. - 2024. - Вип. 1. - С. 168-178. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/libmer_2024_1_11

Представлено три групи факторів, які мають визначальний вплив на функціонування української бібліотечної практики: суспільно-політичні умови, технологічні і кадрові. Наведено різноаспектні завдання на виконання яких зорієнтований працівник бібліотечної наукової установи Національної академії наук України в умовах цифровізації. Розкрита трирівнева структура науково-методичної діяльності Наукової бібліотеки України імені В. І. Вернадського, котра включає загальнобібліотечний, мережевий та загальнодержавний рівні.

Шифр НБУВ: Ж101821

42. Сокур О. Л.

Інформаційно-комунікаційна діяльність бібліотечної мережі Національної академії наук України в системі наукових комунікацій [Текст] : [монографія] / О. Л. Сокур, О. З. Клименко ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. - Київ : НБУВ, 2022. - 242, [1] с. : рис. - Бібліогр.: с. 203-242. - 150 прим. - ISBN 978-617-14-0014-6 (друк вид.). - ISBN 978-617-14-0015-3 (електрон. вид.)

 – URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0004724

Монографію присвячено комплексному дослідженню питання інформаційно-комунікаційної діяльності бібліотечної мережі Національної академії наук України у контексті науково-організаційного забезпечення, можливостей корпоративної співпраці, оцінки стану, тенденцій та перспектив їх подальшого функціонування задля оптимальної інтеграції українського наукового інформаційного простору у світовий. Узагальнено накопичені теоретичні напрацювання й практичний досвід, запропоновано шляхи ефективної взаємодії на основі уніфікації технологічних процесів та нормативно-методичного забезпечення, що відповідають вимогам сучасного інформаційного середовища.

Шифр НБУВ: ВС71929

43. Солоіденко Г.

Діяльність бібліотек наукових установ НАН України в умовах російсько-української війни / Г. Солоіденко, Т. Кулаковська // Бібліотечний форум - 2023. - № 4. - С. 6 – 12.

Статтю присвячено основним напрямам діяльності бібліотек наукових установ Національної академії наук (НАН) України під час війни. Особливу увагу зосереджено на питаннях про стан наукової інфраструктури НАН України, яка зазнала серйозних ушкоджень у ході війни, про збереження і захист бібліотечних фондів, кадрове забезпечення діяльності бібліотек та зміни у системі підвищення кваліфікації бібліотечних працівників. Висвітлюються нові напрями роботи бібліотек, зокрема, їхня волонтерська та інформаційна діяльність в умовах війни.

Шифр НБУВ : Ж101377

44. Солоіденко Г. 
Збереження бібліотечного фонду – пріоритетний напрям діяльності бібліотек наукових установ НАН України в умовах воєнного часу / Г. Солоіденко, Т. Кулаковська // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2023. - Вип. 68. - С. 261-273. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2023_68_20

Висвітлено діяльність бібліотечної мережі НАН України в умовах російсько-української війни з реалізації першочергового завдання – фізичного збереження і захисту сформованих упродовж десятків років галузевих фондів наукових видань, до складу яких входять також цінні та рідкісні документи, що є базою інформційного забезпечення української науки.

Шифр НБУВ: Ж70113 

45. Стратегія розвитку Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (2022–2025) // Бібліотечний вісник. - 2023. - № 2. - С. 3-6. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2023_2_3.

Стратегія розвитку Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (НБУВ) у 2022–2025 рр. визначає пріоритети, завдання і основні дії у бібліотечній та науковій діяльності НБУВ з урахуванням змін у політичних, соціально-економічних, соціокультурних та фінансових умовах розвитку держави, у ситуації викликів воєнного часу та плануванні повоєнної відбудови України. Стратегія враховує світові тенденції визначення напрямів діяльності передових національних бібліотек світу та міжнародних організацій у галузі освіти, науки та культури.

Шифр НБУВ: Ж14595

46. Трансформація діяльності медичних бібліотек України в реаліях сьогодення : матеріали ХХІ між нар.наук.-практ. конф.,15 – 16 листоп. 2023 р. / Нац. Наук. Мед. Б-ка України. – Київ, 2023. – 96 с.

Збірник матеріалів містить доповіді керівників бібліотек та бібліотечних фахівців – учасників ХХІ міжнародної науково-практичної конференції.

Шифр НБУВ : Со39512

47. Туровська Л. 
Сервісно-орієнтована модель бібліотечо-інформаційного обслуговування в умовах воєнного стану / Л. Туровська // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2023. - Вип. 68. - С. 274-286. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2023_68_21

Дослідження пропонує сервісно-орієнтовану модель обслуговування віддалених користувачів в умовах воєнного стану, розробляє її структуру та визначає основні риси такої моделі; презентує блок-схему, де ілюструє складники дистанційного сервісноорієнтованого бібліотечно-інформаційного обслуговування з широким використанням інформаційних технологій.

Шифр НБУВ: Ж70113 

48. Туровська Л. 
Сервіс-орієнтована модель системи обліку користувачів НБУВ / Л. Туровська, І. Шевченко // Вісник Книжкової палати. - 2024. - № 2. - С. 24-31. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vkp_2024_2_6

Розглянуто систему обліку користувачів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Зокрема, досліджено бібліотечну електронну базу даних "Читачі НБУВ" з метою побудови сервіс-орієнтованої моделі системи обліку користувачів сучасного бібліотечно-інформаційного комплексу.

Шифр НБУВ: Ж15184

49. Туровська Л.

Електронний каталог періодичних видань у системі дистанційних послуг НБУВ / Л. Туровська, Р. Крутова, А. Стаховська // Вісник Книжкової палати. - 2024. - № 5. - С. 33 – 38.

В статті розглядаються інформаційно-пошукові можливості ЕКПВ НБУВ і форми бібліотечно-бібліографічного обслуговування користувачів на основі його контенту та окреслюються шляхи стратегії наукової бібліотеки щодо формування та використання ЕК власної генерації.

Шифр НБУВ: Ж15184

50. Туровська Л.

Від історії створення першого буктрейлера – до організації буктрейлера електронної бібліотечної виставки / Л. Туровська, І. Смоляр // Бібліотечний форум - 2024. - № 1. - С. 17 – 20.

Стаття всебічно аналізує буктрейлер, розглядаючи його як інноваційну форму бібліотечного рекламування та пропагування бібліотечного фонду; висвітлює досвід Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського щодо впровадження буктрейлерів електронних бібліотечних виставок у практику бібліотечного дистанційного обслуговування.

Шифр НБУВ: Ж101377

51. Цифрові бібліотечні продукти і послуги в інформаційному забезпеченні державного розвитку : аналітична записка / О. І. Вощенко [и др.] ; відп. ред. Л. А. Дубровіна. – Київ: НБУВ, 2023. – 75 с.

URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0004853

Аналітична записка присвячена дослідженню та аналізу ролі бібліотечних цифрових продуктів і послуг в Україні під час воєнного стану для забезпечення розвитку країни в складних умовах сучасних суспільних подій, забезпеченню відкритого доступу до цифрових бібліотечних ресурсів широкого кола науковї інформації та історико-культурної спадщини для підтримки онлайнової освіти, науки і культури в Україні. Обґрунтовується важливість та необхідні заходи збереження національного документального надбання бібліотечних фондів в цифровому форматі, розкриваються нові підходи до підготовки та формування ресурсів, створення нових інтегрованих продуктів. Розглянуто склад та зміст цифрових бібліотечних сервісів, необхідних громадянам України для отримання актуальних достовірних знань щодо забезпечення виживання та протистояння сучасним суспільним загрозам, можливості науково-інформаційного забезпечення соціально-економічного відновлення та впровадження інновацій. Висвітлено досвід та подальші перспективи внеску Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського у формування та розвиток цифрової платформи підтримки наукових досліджень в Україні.

Шифр НБУВ: URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0004853

52. Шумілова А. 
Інформаційно-комунікаційні технології та інформаційні ресурси бібліотек – платформа для реалізації завдань очно-дистанційної освіти під час воєнного стану в Україні [Електронний ресурс] / А. Шумілова // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2023. - Вип. 68. - С. 316-329. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2023_68_24

Показано функціональні особливості бібліотек: застосування інформаційно-комунікаційних технологій, інформаційних ресурсів у забезпеченні науковою інформацією здобувачів освіти як під час навчального процесу, так і в процесі впровадження в практику результатів цієї діяльності.

Шифр НБУВ: Ж70113 

53. Юдов А. М. 
Традиційні та сучасні бібліотечні сервіси: трансформаційні перетворення / А. М. Юдов // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2023. - № 3. - С. 34-41. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bdi_2023_3_6

В статті висвітлено перетворення традиційних бібліотечних сервісів у сучасні. Цифрові бібліотеки використовують технології та мережі для поєднання людей із ресурсами з метою забезпечення універсального доступу до них. При порівнянні традиційних і сучасних бібліотечних послуг виділено важливі моменти, які мають вирішальне значення для створення су-часної бібліотеки.

Шифр НБУВ: Ж24838

Виставку підготували:

наукова співробітниця відділу теорії та історії бібліотечної справи Інституту бібліотекознавства

С. Масловська

молодша наукова співробітниця відділу теорії та історії бібліотечної справи Інституту бібліотекознавства

Н. Білінець

Контактна інформація

Головний корпус по
просп. Голосіївський 3,
к. 333-335.
Відділ теорії та методології бібліотечної справи
+38 (044) 524-23-14
Відділ з охорони інтелектуальної власності
+38 (044) 524-19-92
Читальний зал: Фонд
+38 (044) 524-35-92