У виданні висвітлено основні етапи життя, творчий доробок та досягнення наукової школи В.І. Трефілова, доктора фіз-мат. наук, професора, академіка НАН України та семи Міжнародних академій наук, який з 1973 по 2001 рік був директором Інституту проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України.
Монографію присвячено практично маловивченій галузі вітчизняної кодикології та книгознавства, а саме вивченню середньовічної оправи східнослов'янських рукописних книг та стародруків як матеріального об'єкта, техніці виготовлення та оздобленню. На підставі існуючих матеріалів з історії інтролігаторства та власних спостережень авторка спробувала вперше у вітчизняній науці представити, як розвивалося впродовж віків східнослов'янське інтролігаторство взагалі і українське зокрема.
У монографії йдеться про розвиток системи соціальних інформаційних баз у час переходу людства до постіндустріального періоду розвитку. В зв'язку з цим розглядаються певні тенденції змін у процесі суспільної трансформації системи українських інформаційних баз традиційних протягом багатьох століть місць збереження всякої фіксованої інформації — бібліотек і перетворення їх у наш час у загальносуспільні інформаційні центри. Розглядаються також позитивні і негативні сторони впливу глобальних процесів на українські інформаційні бази і суспільство в цілому, перспективи їх розвитку і позиціювання в міжнародному інформаційному просторі.
В основу рекомендацій покладено результати наукових досліджень на тему "Вплив екологічних умов на стан збереження документів", проведених співробітниками Центру консервації і реставрації НБУВ відповідно до завдань Програми збереження бібліотечних і архівних фондів України на 2000-2005 рр.
Видання відображає основні джерела довідкової та бібліографічної інформації з історії Києва українською та російською мовами, що зберігаються у відділі довідково-бібліографічного обслуговування Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. На допомогу історикам, краєзнавцям, усім, хто цікавиться минулим міста.
"Рубрикатор Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського (НБУВ)" — варіант "Робочих таблиць класифікації НБУВ", який використовується у технологічному циклі "Шлях документів у процесі бібліотечного опрацювання в НБУВ" в умовах паралельного функціонування традиційних і комп'ютерних технологій, організації довідково-пошукового апарату, у виконанні інформаційних запитів користувачів Бібліотеки та інформаційному пошуку. Розділ "К Технологія металів. Машинобудування. Приладобудування" — це розділ основних таблиць, який входить до складу "Рубрикатора НБУВ" і призначений для систематизації документів з питань технології металів, машинобудування і приладобудування.
Сьомий випуск покажчика містить бібліографічний опис видань (літери "З, И, І, Ї"), які вийшли українською та російською мовами в Україні з 1861 по 1917 рік. До нього включено описи книг, брошур, навчальних посібників, підручників, довідкових видань, словників, праць наукових товариств, інших громадських, державних установ з усіх галузей знань.
Монографію присвячено питанням історії та комплектування бібліотеки Імператорського університету Св. Володимира. Визначено основні етапи розвитку бібліотеки у взаємозв'язку з історією Університету. На підгрунті комплексного дослідження архівних джерел вивчено історію, особливості формування бібліотеки, перелік та склад колекцій, що надійшли до її фондів. Встановлено основні джерела комплектування бібліотеки, а також принципи відбору наукової літератури. Висвітлено сучасний стан колекцій бібліотеки колишнього Імператорського університету Св. Володимира.
До покажчика ввійшли праці співробітників НБУВ та інших авторів, в яких безпосередньо висвітлюються історія та діяльність бібліотеки; праці загального характеру, теоретичні і науково-методичні праці співробітників з різних аспектів бібліотечної справи, а також дослідження, в яких використовуються архівні матеріали і фонди бібліотеки.
Перелік є основним нормативним документом для установ, організацій і підприємств при визначенні строків зберігання документів та їх відбирання для внесення до складу Архівного фонду НАН України. У переліку визначені види і різновиди документів, що утворюються в науково-організаційній, науково-дослідній та управлінській діяльності академічних установ різних рівнів, — Президії та відділень НАН України, регіональних наукових центрів НАН України; наукових, науково-виробничих та науково-допоміжних установ; визначено диференційовані строки зберігання документів для цих груп установ.
Видання знайомить з головними життєвими віхами та діяльністю П. Т. Тронька — Героя України, державного, громадсько-політичного діяча, відомого українського історика, академіка НАН України.
Випуск продовжує серію інформаційно-аналітичних видань. До нього ввійшли аналітичні матеріали, статистичні таблиці, довідкова інформація про бібліотечно-інформаційні підрозділи НДУ з характеристикою складу та обсягу документно-інформаційних фондів і можливостей використання інформаційних ресурсів мережі Інтернет, список законодавчих документів у галузі бібліотечної справи та науково-інформаційної діяльності, публікацій співробітників НБУВ та НДУ з питань бібліотечно-інформаційної діяльності.
У покажчику подано відомості про праці вчених та фахівців, які відображають українсько-сербські зв'язки в галузі літератури та фольклору, переклади творів сербських письменників та творів сербської народної творчості українською мовою. Включено книги, матеріали наукових конференцій, автореферати дисертацій, статті з журналів, збірників, енциклопедій, довідників, газет українською, російською та сербською мовами, видані на теренах України, а також роботи українських учених, опубліковані поза межами України за період з 1837 до 2004 р.
У каталозі представлено рукописи з Інституту рукописів НБУВ, кириличні видання, стародруки, видання українською, сербською, церковнослов'янською, болгарською, російською, англійською, латинською, румунською, французькою, німецькою мовами, що охоплює весь історико-культурний період розвитку взаємин двох народів від найдавніших часів до сьогодення.
Праця є публікацією маргіналій (записів на берегах книг) у стародрукованих виданнях 15-17 ст., що насичені різноманітними відомостями. Покрайні записи на примірниках є основним джерелом пізнання шляхів розповсюдження книги й характеру її сприйняття різними верствами населення. Водночас читацькі записи - цінне історичне джерело, особливо в галузі історії культури.
У статтях збірника розглядаються різні аспекти діяльності бібліотек і інформаційних центрів академій наук, відбивається трансформація цих науково-інформаційних установ у системоутворюючі елементи інформаційної сфери суспільства, аналізується їх роль у системі інформаційних комунікацій, простежуються й узагальнюються нові тенденції кумуляції, аналітико-синтетичної обробки, збереження і багатоаспектного використання даних і знань в інформаційних системах когнітивного типу. Розглядається вплив інновацій на зміну структури і функцій сучасної бібліотеки, якісні зміни в інформаційному забезпеченні наукових досліджень. Велика увага приділяється проблемам міжнародного співробітництва бібліотек, збереження книжкових і електронних зібрань.
Збірник містить статті, в яких висвітлюються проблеми наукового забезпечення інноваційного розвитку бібліотек; інформаційно-аналітичної діяльності бібліотек; бібліотечних технологій інформаційного сервісу та інтеграції науково-інформаційних ресурсів; науково-інформаційного забезпечення інноваційної діяльності бібліотек. Розглядаються також роль історико-культурної спадщини у формуванні стратегії суспільних перетворень та проблеми української біографістики.
Публікації збірника є результатами вивчення та наукової реконструкції унікальних архівних, рукописних та книжкових фондів, що зберігаються в НБУВ.
Збірник є продовженням серії видань, присвячених теоретичним і методичним проблемам біографістики як окремої історичної дисципліни. Проаналізовано стан і перспективи розвитку біографічних досліджень в Україні, висвітлено завдання створення в Україні національного електронного біобібліографічного науково-інформаційного ресурсу — "Українського біографічного архіву". Збірник містить велику кількість біографічних статей, оригінальних біографічних та генеалогічних розвідок.
Збірник містить статті, в яких розглядаються проблеми філософії, соціології, права, історії, мовознавства, літературознавства, книгознавства, геофізики, гідробіології, клітинної інженерії тощо. Висвітлюються теоретичні і практичні питання історико-культурних зв'язків України і Республіки Македонія, результати досліджень у галузі україністики і македоністики. У збірнику також вміщено наукові доповіді, виголошені на Міжнародній науковій конференції "Роль науки у соціальній трансформації суспільств України і Республіки Македонія" (Київ, 31 травня — 7 червня 2004 р.).
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах